Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-25| Geodezja, Prawo

Egzekwowanie licencji po puławsku: dura lex, sed lex czy naginanie prawa?

Czym może kończyć się wykorzystanie materiałów geodezyjnych przed uzyskaniem licencji, przekonał się pewien geodeta z województwa lubelskiego. Jego sprawę nagłaśnia Polskie Towarzystwo Geodezyjne.


Egzekwowanie licencji po puławsku: dura lex, sed lex czy naginanie prawa?

W trakcie wykonywania inwentaryzacji przyłącza gazowego inwestor zlecił geodecie również inwentaryzację budynku oraz przyłączy: gazowego, wodociągowego i kanalizacji sanitarnej. O ile pierwsza praca została zgłoszona w PODGiK-u w Puławach, o tyle druga jeszcze nie. Wykonawca szybko naprawił ten błąd – zgłosił pracę i wniósł opłatę za materiały z PZGiK. Nie zmieniło to jednak faktu, że w świetle obowiązujących przepisów geodeta wykorzystał dwa punkty osnowy, na które w chwili wykonywania pracy, nie miał ważnej licencji. Dodajmy, że punkty te wykonawca wykorzystał również w poprzedniej pracy dla tego samego inwestora.

Po wykryciu sprawy puławski PODGiK przekazał ją do lubelskiej inspekcji geodezyjnej, a ta nałożyła na geodetę karę w wysokości 56 zł (to dziesięciokrotność opłaty, którą winien był uiścić geodeta). „Wykonawca winien był dokonać pomiaru dopiero po dwóch tygodniach od daty złożenia zgłoszenia (ponieważ w takim terminie organ wydał licencję na punkty osnowy), a ponowne wykorzystanie danych z pracy uprzednio realizowanej na tym obiekcie kilka miesięcy wcześniej było nielegalne. W tej sytuacji wykonawca ewidentnie doprowadził do uszczuplenia dochodów finansowych w kwocie 5 zł 60 gr” – ironizuje na swojej stronie PTG.

Towarzystwo deklaruje, że jeśli sprawa trafi do sądu administracyjnego, rozważy możliwość złożenia wniosku o dopuszczenie organizacji do tego postępowania.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS