Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-02-23| GIS, Mapy

Poznaliśmy najbardziej innowacyjne mobilne aplikacje

W zeszłym tygodniu poznaliśmy laureatów konkursu BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API), którego celem jest wyróżnienie najciekawszych pomysłów na aplikacje na urządzenia mobilne. Wiele z nagrodzonych pomysłów wykorzystuje dane przestrzenne.


Poznaliśmy najbardziej innowacyjne mobilne aplikacje

Liczba oraz poziom zgłaszanych pomysłów z roku na rok się poprawia. W ramach trzeciej edycji konkursu zgłoszonych zostało 145 pomysłów, z których aż 115 przeszło do drugiego etapu. Blisko połowa z nich – czyli 56 – to prototypy gotowych aplikacji.

Nagrodę Grand Prix otrzymała aplikacja #mojemiejsce. Jest to interaktywny program ułatwiający użytkownikowi ocenę lokalizacji nieruchomości zgodną z jego preferencjami dotyczącymi rozmaitych zagadnień, między innymi: tereny zielone, placówki usługowe, komunikacja, szkolnictwo, obiekty sportowe, kulturalne itp. Aplikacja przedstawia dane Warszawy i dokonuje ich analizy pod kątem preferencji użytkownika.

Specjalną nagrodę m.st. Warszawy otrzymał pomysł Ekologiczna Warszawa. Jest to aplikacja pozwalająca na mapie pokazać poszczególne drzewa i krzewy oraz ich skupiska. Można je wyszukiwać po gatunkach nazw łacińskich i polskich. Aplikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób wrażliwych na ekologię i naturę. Może być pomocna dla dzieci i rodziców, którzy chcą przygotować zielnik. Alergicy mogą zaś sprawdzić, czy w najbliższej okolicy jest uczulająca roślinność. Nagrodą m.st. Warszawy jest pakiet doradczy w ramach Centrum Przedsiębiorczości Smolna oraz wsparcie w promocji aplikacji.

Nagrodę za determinację oraz ciągły rozwój aplikacji społecznych otrzymał Warszawski Ninja. Jest to aplikacja, która pozwala warszawiakom na bieżąco śledzić raporty o problemach na trasach. Użytkownicy tworzą nowe raporty oraz potwierdzają lub zaprzeczają tym już istniejącym. Poprzez crowdsourcing Warszawski Ninja staje się zawsze aktualnym zbiorem najświeższych informacji o komunikacji miejskiej. Warszawski Ninja jest także laureatem miejskiego konkursu przeprowadzonego w 2015 r. „Dane po Warszawsku”.

Wśród pozostałych nagrodzonych są:
• MojeOkienko – nagroda Młodzi w Bihapi (aplikacja umożliwia kontrolę swojego miejsca w kolejce do „okienka” w urzędach miasta),
• Pamiętaj Wyrzuć.To – nagroda specjalna Fundacji Orange (aplikacja informuje użytkownika o terminach wywozu śmieci w Gdańsku),
• Zdążuś – nagroda specjalna miasta Gdańsk (wyświetla informację o przyjeździe tramwaju, autobusu bądź SKM na wybrany przez użytkownika przystanek),
• PSI (Poznań Stat Info) – nagroda od Orange oraz nagroda specjalna miasta Poznań (aplikacja służąca do wizualizacji danych statystycznych Poznania z podziałem na kategorię informacji),
• Rowerem po Krakowie – nagroda od Orange (aplikacja pokazująca bazę ścieżek rowerowych dla Krakowa),
• Smart GeoData – nagroda od Orange (głównym zadaniem aplikacji jest gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie Big Data).

BIHAPI to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji na urządzenia mobilne przy wykorzystaniu otwartych danych publicznych. Otwarte dane publiczne to informacje, które zbierane są przez samorząd np. o rozkładzie kursowania komunikacji miejskiej, czy mapy z informacjami o placówkach edukacyjnych lub noclegach, a następnie udostępnianie do powszechnego wykorzystania przez organizacje i przedsiębiorstwa. Do udziału w konkursie zaproszeni byli programiści, studenci, a także osoby indywidualne. Idea konkursu kładzie duży nacisk na młodych kreatywnych polskich programistów tak, aby mogli rozwijać się w Polsce przy wsparciu sektora samorządowego.

To już trzecia edycja konkursu, organizowanego przez Orange Polska przy współpracy samorządów: Warszawy, Gdańska i Poznania. W tym roku po raz pierwszy dołączyły miasto Kraków oraz województwo małopolskie. Łączna pula nagród przekraczała 60 tys. zł.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama