wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-23| GIS, Mapy

Poznaliśmy najbardziej innowacyjne mobilne aplikacje

W zeszłym tygodniu poznaliśmy laureatów konkursu BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API), którego celem jest wyróżnienie najciekawszych pomysłów na aplikacje na urządzenia mobilne. Wiele z nagrodzonych pomysłów wykorzystuje dane przestrzenne.


Poznaliśmy najbardziej innowacyjne mobilne aplikacje

Liczba oraz poziom zgłaszanych pomysłów z roku na rok się poprawia. W ramach trzeciej edycji konkursu zgłoszonych zostało 145 pomysłów, z których aż 115 przeszło do drugiego etapu. Blisko połowa z nich – czyli 56 – to prototypy gotowych aplikacji.

Nagrodę Grand Prix otrzymała aplikacja #mojemiejsce. Jest to interaktywny program ułatwiający użytkownikowi ocenę lokalizacji nieruchomości zgodną z jego preferencjami dotyczącymi rozmaitych zagadnień, między innymi: tereny zielone, placówki usługowe, komunikacja, szkolnictwo, obiekty sportowe, kulturalne itp. Aplikacja przedstawia dane Warszawy i dokonuje ich analizy pod kątem preferencji użytkownika.

Specjalną nagrodę m.st. Warszawy otrzymał pomysł Ekologiczna Warszawa. Jest to aplikacja pozwalająca na mapie pokazać poszczególne drzewa i krzewy oraz ich skupiska. Można je wyszukiwać po gatunkach nazw łacińskich i polskich. Aplikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób wrażliwych na ekologię i naturę. Może być pomocna dla dzieci i rodziców, którzy chcą przygotować zielnik. Alergicy mogą zaś sprawdzić, czy w najbliższej okolicy jest uczulająca roślinność. Nagrodą m.st. Warszawy jest pakiet doradczy w ramach Centrum Przedsiębiorczości Smolna oraz wsparcie w promocji aplikacji.

Nagrodę za determinację oraz ciągły rozwój aplikacji społecznych otrzymał Warszawski Ninja. Jest to aplikacja, która pozwala warszawiakom na bieżąco śledzić raporty o problemach na trasach. Użytkownicy tworzą nowe raporty oraz potwierdzają lub zaprzeczają tym już istniejącym. Poprzez crowdsourcing Warszawski Ninja staje się zawsze aktualnym zbiorem najświeższych informacji o komunikacji miejskiej. Warszawski Ninja jest także laureatem miejskiego konkursu przeprowadzonego w 2015 r. „Dane po Warszawsku”.

Wśród pozostałych nagrodzonych są:
• MojeOkienko – nagroda Młodzi w Bihapi (aplikacja umożliwia kontrolę swojego miejsca w kolejce do „okienka” w urzędach miasta),
• Pamiętaj Wyrzuć.To – nagroda specjalna Fundacji Orange (aplikacja informuje użytkownika o terminach wywozu śmieci w Gdańsku),
• Zdążuś – nagroda specjalna miasta Gdańsk (wyświetla informację o przyjeździe tramwaju, autobusu bądź SKM na wybrany przez użytkownika przystanek),
• PSI (Poznań Stat Info) – nagroda od Orange oraz nagroda specjalna miasta Poznań (aplikacja służąca do wizualizacji danych statystycznych Poznania z podziałem na kategorię informacji),
• Rowerem po Krakowie – nagroda od Orange (aplikacja pokazująca bazę ścieżek rowerowych dla Krakowa),
• Smart GeoData – nagroda od Orange (głównym zadaniem aplikacji jest gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie Big Data).

BIHAPI to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji na urządzenia mobilne przy wykorzystaniu otwartych danych publicznych. Otwarte dane publiczne to informacje, które zbierane są przez samorząd np. o rozkładzie kursowania komunikacji miejskiej, czy mapy z informacjami o placówkach edukacyjnych lub noclegach, a następnie udostępnianie do powszechnego wykorzystania przez organizacje i przedsiębiorstwa. Do udziału w konkursie zaproszeni byli programiści, studenci, a także osoby indywidualne. Idea konkursu kładzie duży nacisk na młodych kreatywnych polskich programistów tak, aby mogli rozwijać się w Polsce przy wsparciu sektora samorządowego.

To już trzecia edycja konkursu, organizowanego przez Orange Polska przy współpracy samorządów: Warszawy, Gdańska i Poznania. W tym roku po raz pierwszy dołączyły miasto Kraków oraz województwo małopolskie. Łączna pula nagród przekraczała 60 tys. zł.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS