Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-19| GIS, Teledetekcja

Kolejne laserowe odkrycie z ISOK

Dzięki danym z lotniczego skanowania laserowego na Pomorzu archeologom udało się odkryć kilkanaście nieznanych do tej pory monumentalnych grobowców megalitycznych, zwanych „polskimi piramidami”.


Kolejne laserowe odkrycie z ISOK <br />
Geoportal.gov.pl
Geoportal.gov.pl

O odkryciu pisze portal „PAP – Nauka w Polsce”. Dokonali go w okolicach Dolic w woj. zachodniopomorskim naukowcy z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Korzystając z numerycznych modeli terenu pozyskanych przez GUGiK w ramach projektu ISOK, udało im się zlokalizować w tamtejszych lasach konstrukcje ziemne w kształcie wydłużonego trójkąta otoczone wielkimi blokami kamiennymi.

Weryfikacja terenowa pozwoliła ustalić, że przynajmniej kilkanaście z tych obiektów to megalityczne grobowce typu kujawskiego wznoszone na tych terenach od V do III tysiąclecia p.n.e. Jak komentuje uczestniczka badań dr Agnieszka Matuszewska, potencjał wykorzystanej metody jest ogromny – pozwoliła bowiem nie tylko lepiej zbadać istniejące obiekty archeologiczne, ale także zlokalizować nieznane wcześniej stanowiska.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS