Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-19| GIS, Teledetekcja, Edukacja

Model 3D bazyliki archikatedralnej w Przemyślu gotowy

W ostatnim czasie zakończyły się prace związane z wykonaniem modelu 3D bazyliki archikatedralnej w Przemyślu. Projekt realizowany był od 2013 r., kiedy to podczas obozu „Przemyśl 2013” studenci Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” z AGH w Krakowie dokonywali pomiaru skaningowego obiektu.


Model 3D bazyliki archikatedralnej w Przemyślu gotowy
Model jest efektem szeregu prac związanych z opracowaniem materiału pomiarowego, w którym wzięli udział uczestnicy obozu. Autorką efektu finalnego, która w głównej mierze przyczyniła się do wiernego wymodelowania elementów katedry jest Paulina Padoł.

Obóz naukowy w Przemyślu zainicjowany został przez Katarzynę Pogorzelec i Kamila Skorżę, rodowitych Przemyślan. Pomysł jego organizacji związany był z chęcią zrealizowania przedsięwzięcia, które z jednej strony byłoby użyteczne społecznie, a z drugiej dałoby studentom szansę na zapoznanie się z nowoczesną technologią pomiarową.

Na obiekt opracowania wybrano bazylikę archikatedralną w Przemyślu. Budynek posiada długą, bo około 600-letnią historię. Na szczególne zainteresowanie zasłużył zwłaszcza z powodu znajdujących się w podziemiach pozostałości późnoromańskiej rotundy, datowanej na XIII wiek. Wykonane prace inwentaryzacyjne posłużyły do zbadania położenia katedry względem fundamentów rotundy, która wciąż jest obiektem prac archeologiczno-wykopaliskowych.

W ramach obozu jedenastoosobowa grupa studentów pod opieką dr. Antoniego Rzoncy w lipcu 2013 r. podjęła się wykonania pomiarów skaningowych gmachu. Za pomocą dwóch skanerów laserowych wykonano pomiar fasady, wieży katedralnej, a także wnętrza oraz podziemi archikatedry. W wyniku pomiarów uzyskano wielomilionową chmurę punktów o średnim błędzie położenia punktu ±10 mm.

Do przerzedzania chmury, usuwania szumów, obliczenia drzew ósemkowych, wektorów normalnych oraz podzielenia jej na małe fragmenty wykorzystano oprogramowanie Cloud Compare. Następnie w programie Meshlab stworzono powierzchnie w postaci nieregularnej siatki trójkątów, których wierzchołki stanowią poszczególne punkty chmury. Model, teksturowanie i renderingi kościoła przeprowadzono w środowisku 3Ds Max Studio wspomaganym przez silnik renderujący V-Ray oraz napisany do niego skrypt SolidRocks. Montaż animacji nastąpił przy pomocy oprogramowania Adobe After Effect.

Teksturowanie obiektu wykonano z użyciem tekstur naturalnych (na podstawie zdjęć bazyliki) oraz sztucznych. Po ustawieniu kamer i światła w scenie, wyrenderowano wszystkie ujęcia z prędkością 25 klatek na sekundę. Końcowym etapem był montaż animacji, który polegał na połączeniu ujęć, dodaniu przejść między nimi oraz synchronizacja z muzyką.

Źródło: KNG Dahlta


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS