|2016-02-16|
GNSS, Sprzęt
RTK trafi do mas?
Szwajcarska firma u-blox, znany dostawca czipów GNSS dla urządzeń elektroniki użytkowej, zaprezentowała swój pierwszy moduł RTK.
NEO-M8P GNSS to w ocenie producenta najmniejsze tego typu urządzenie na rynku – jego wymiary to raptem 12,2 x 16,0 x 2,4 mm. Instrument zużywa ponadto nawet 5 razy mniej energii niż konkurencja – zachwala go u-blox. Dzięki możliwości wykorzystania sygnałów GPS i GLONASS oraz korekt transmitowanych w standardzie RTCM sprzęt wyposażony w taki moduł może wyznaczać pozycję z centymetrową dokładnością.
NEO-M8P GNSS dostępny jest w dwóch wersjach – NEO-M8P-0 przeznaczony jest dla odbiorników ruchomych, a NEO-M8P-2 działa w stacjach bazowych.
Jak zauważa firma u-blox, wysoka cena i złożoność technologii sprawiły, że RTK jest rozwiązaniem niszowym, używanym głównie w geodezji i budownictwie. Moduł NEO-M8P GNSS ma jednak to zmienić. Spółka liczy, że znajdzie on szerokie zastosowanie np. w bezzałogowych maszynach latających, rolnictwie precyzyjnym czy w systemach sterowania maszynami.
– NEO-M8P ułatwi innowacyjnym firmom rozwój sprzętu dla różnorodnych branż, które potrzebują centymetrowej dokładności pozycjonowania – mówi prezes i współzałożyciel u-blox Daniel Ammann. – Nasz nowy moduł oferuje możliwości, które dla konkurencji są po prostu nieosiągalne. Mam tu na myśli przede wszystkim rozmiary oraz poziom zużycia energii. Sprawia to, że urządzenie można łatwo integrować z różnymi platformami produktowymi i jednocześnie obniżać koszt ich produkcji – wyjaśnia Ammann.
Moduł u-blox NEO-M8P ma wejść do sprzedaży w trzecim kwartale br.
Źródło: u-blox, JK
|