Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-16| GNSS, Sprzęt

RTK trafi do mas?

Szwajcarska firma u-blox, znany dostawca czipów GNSS dla urządzeń elektroniki użytkowej, zaprezentowała swój pierwszy moduł RTK.


RTK trafi do mas?

NEO-M8P GNSS to w ocenie producenta najmniejsze tego typu urządzenie na rynku – jego wymiary to raptem 12,2 x 16,0 x 2,4 mm. Instrument zużywa ponadto nawet 5 razy mniej energii niż konkurencja – zachwala go u-blox. Dzięki możliwości wykorzystania sygnałów GPS i GLONASS oraz korekt transmitowanych w standardzie RTCM sprzęt wyposażony w taki moduł może wyznaczać pozycję z centymetrową dokładnością.

NEO-M8P GNSS dostępny jest w dwóch wersjach – NEO-M8P-0 przeznaczony jest dla odbiorników ruchomych, a NEO-M8P-2 działa w stacjach bazowych.

Jak zauważa firma u-blox, wysoka cena i złożoność technologii sprawiły, że RTK jest rozwiązaniem niszowym, używanym głównie w geodezji i budownictwie. Moduł NEO-M8P GNSS ma jednak to zmienić. Spółka liczy, że znajdzie on szerokie zastosowanie np. w bezzałogowych maszynach latających, rolnictwie precyzyjnym czy w systemach sterowania maszynami.

– NEO-M8P ułatwi innowacyjnym firmom rozwój sprzętu dla różnorodnych branż, które potrzebują centymetrowej dokładności pozycjonowania – mówi prezes i współzałożyciel u-blox Daniel Ammann. – Nasz nowy moduł oferuje możliwości, które dla konkurencji są po prostu nieosiągalne. Mam tu na myśli przede wszystkim rozmiary oraz poziom zużycia energii. Sprawia to, że urządzenie można łatwo integrować z różnymi platformami produktowymi i jednocześnie obniżać koszt ich produkcji – wyjaśnia Ammann.

Moduł u-blox NEO-M8P ma wejść do sprzedaży w trzecim kwartale br.

Źródło: u-blox, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS