Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-02-16| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Udostępnianie danych

O rejestrze cen i wartości nieruchomości w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA pisze Grzegorz Ninard. Zwraca uwagę, że obecnie rejestr ów stanowi część państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (a nie ewidencji gruntów i budynków), a więc do udostępniania danych z niego należy stosować odpowiednie zasady.


Udostępnianie danych
Ustawa z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (DzU z 2015 r., poz. 520 ze zm., dalej Pgik) w swoim pierwotnym kształcie nie znała instytucji „rejestru cen i wartości nieruchomości” (dalej Rejestr). Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w Pgik w wyniku nowelizacji z 2000 r. (ustawa z 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw, DzU nr 120, poz. 1268). Na mocy art. 31 pkt 12 tej ustawy nadano nowe brzmienie art. 26 Pgik zawierającemu upoważnienia do wydania aktów wykonawczych do ustawy.

Zgodnie z art. 26 ust. 2 „Minister właś­ciwy do spraw architektury i budownictwa, w porozumieniu z ministrem właś­ciwym do spraw rozwoju wsi, określi, w drodze rozporządzenia, sposób zakładania i prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz szczegółowy zakres informacji objętych tą ewidencją, sposób i terminy sporządzania powiatowych, wojewódzkich i krajowych zestawień zbiorczych danych objętych tą ewidencją, a także rodzaje budynków i lokali, które nie będą wykazywane w ewidencji, oraz zakres informacji objętych rejestrem cen i wartości nieruchomoś­ci, zapewniając informację o gruntach, budynkach, lokalach, ich właś­cicielach oraz o innych osobach fizycznych lub prawnych, władających tymi gruntami, budynkami i lokalami, a także szczegółowe zasady wymiany danych ewidencyjnych”. Nowelizacja ta weszła w życie 30 marca 2001 r.

Warto zauważyć, że uwidocznienie w Pgik Rejestru na poziomie upoważnienia do wydania rozporządzenia, i to dotyczącego wyłącznie zakresu informacji objętego Rejestrem, nie zostało w żaden sposób poparte próbą zdefiniowania tego terminu. Minister właściwy ds. architektury i budownictwa został upoważniony do stworzenia regulacji prawnej dla instytucji, która nie miała swojego umocowania ustawowego. W kontekś­cie zakresu całego upoważnienia zawartego w art. 26 ust. 2 Pgik, jak również ówcześ­nie obowiązującej wersji art. 24 ust. 1 („Informacje o gruntach, budynkach i lokalach zawiera operat ewidencyjny, który składa się z map, rejestrów i dokumentów uzasadniających wpisy do tych rejestrów”), można byłoby przypuszczać, że Rejestr stanowił część ewidencji gruntów i budynków (EGiB).

(...) swoistej rewolucji dokonała nowelizacja rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków z 2013 r. polegająca na uchyleniu § 74 ust. 3, czyli jedynego przepisu regulującego wprost zasady udostępniania danych w Rejestru. Po jego uchyleniu nie ma już żadnego. Tym samym, skoro Rejestr stanowi część państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, do udostępniania danych z Rejestru należy stosować zasady udostępniania materiałów zasobu. Skoro Rejestr nie jest już częścią ewidencji gruntów i budynków, nie należy względem niego stosować szczególnych postanowień o udostępnianiu danych (materiałów) z EGiB. A to oznacza, że z całą stanowczością trzeba przeciwstawiać się przyzwyczajeniom dotyczącym stosowania art. 24 ust. 3 Pgik do udostępniania danych z Rejestru...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W lutowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Jak poruszyć sieć? Czyli dlaczego geodeci powinni być aktywni w mediach społecznościowych
• O upowszechnianiu kartograficznego dziedzictwa stolicy rozmawiamy z dr. Pawłem Weszpińskim
• Sentinel-2A – dane i jak z nich skorzystać?
• Czego od was chcemy? O geodezji z punktu widzenia inwestora i właściciela nieruchomości pisze Bogdan Grzechnik
• Plan miejscowy a podział nieruchomości – przypadek z praktyki sądowej opisuje sędzia Magdalena Durzyńska
• Złożona dyscyplina, czyli jak działają nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności zawodowej geodetów
• Do odważnych geodetów świat należy – refleksje absolwenta AGH pracującego w Norwegii
• GUGiK dedykuje dzieciom, czyli recenzja „Geoelementarza”

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama