Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-12| Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie

Warto przeczytać

Instytut Historii Nauki PAN zaprasza na promocję nowej czterotomowej publikacji pt. „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki”. Spotkanie odbędzie się 29 lutego o godz. 15.00 w Sali Okrągłego Stołu w Pałacu Staszica w Warszawie (ul. Nowy Świat 72).


Warto przeczytać <br />
fot. AW
fot. AW
Jak już informowaliśmy, wydana w tym roku okazała publikacja licząca 2012 stron ma przypomnieć znaczący w świecie, a wciąż rzadko dostrzegany dorobek naukowy Polaków. W słowniku zaprezentowano biogramy 1139 osób, które zaistniały – często w skali ponadkrajowej – w rozwoju szeroko pojętych nauk przyrodniczych, ścisłych i techniki. Wśród nich znalazło się ok. 70 postaci związanych z szeroko rozumianą geodezją i kartografią.

Jak informuje prof. Bolesław Orłowski, pod którego redakcją powstał słownik, podstawowym kryterium doboru prezentowanych w nim postaci jest oryginalność i innowacyjność dokonań. Zdaniem profesora czytelnicy i użytkownicy słownika będą zdumieni wagą i skalą przedstawionych na jego łamach polskich osiągnięć.

W gronie opisanych postaci znaleźli się wybitni kartografowie staropolscy, jak Bernard Wapowski czy Karol de Perthées. Natomiast czasy współczesne reprezentują – opracowane przez Jerzego Ostrowskiego, redaktora kwartalnika naukowego „Polski Przegląd Kartograficzny” – sylwetki i dorobek takich postaci, jak: Franciszek Biernacki, Teodor Józef Blachut, Wojciech Chrzanowski, Juliusz Kolberg, Józef Kreutzinger, Teodor Naumienko, Felicjan Piątkowski, Stanisław Pietkiewicz, Eugeniusz Romer, Lech Ratajski, Jan Różycki, Józef Słomczyński, Franciszek Uhorczak czy Tadeusz Zwoliński.

Wydawcą słownika jest Instytut Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów Polskiej Akademii Nauk przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS