|2016-02-12|
GIS, Mapy, Teledetekcja
Nowa satelitarna mapa pozwoli lepiej badać zmiany klimatu
Analizując dane satelitarne gromadzone przez 10 lat, zespół amerykańskich, szkockich i holenderskich naukowców opracował nową mapę krajobrazów świata, która ma być kluczem do lepszego zrozumienia globalnych zmian klimatu.
W projekcie udział wzięli specjaliści z Uniwersytetu w Edynburgu, Uniwersytetu Wageningen w Holandii oraz z Jet Propulsion Laboratory NASA. Do opracowania mapy wykorzystali oni dekadę obserwacji Ziemi (2001-10) z satelitów Terra, Aqua oraz ICESat, w tym m.in. dane o występowaniu pożarów. Następnie super komputer znajdujący się w Edynburgu wykonał na ich podstawie 1,6 biliona operacji, których efektem jest mapa składająca się z 13 tys. pikseli.
Jak wyjaśniają naukowcy, wynikowe opracowanie pozwala zrozumieć, które ekosystemy magazynują najwięcej węgla oraz na jak długo. – Nasze badania są dużym krokiem naprzód w zakresie wykorzystania zobrazowań satelitarnych w badaniach obiegu węgla w ziemskim ekosystemie. Otrzymane wyniki pozwolą stwierdzić, jak ten cykl zmieni się pod wypływem działalności człowieka oraz zmian klimatycznych – wyjaśnia Anthony Bloom z JPL. Z kolei prof. Mathew Williams z Uniwersytetu w Edynburgu dodaje, że dotychczas naukowcy prezentowali różne, często sprzeczne modele obiegu węgla w przyrodzie. Teraz będzie można skutecznie sprawdzić, które z nich są poprawne.
Źródło: NASA, JK
|