Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-08| Geodezja, Prawo

Plan miejscowy a podział nieruchomości

Widziałam wiele miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w których mylono procedury „podziału nieruchomości” z procedurami „scalenia i podziału nieruchomości”, ustanawiając zamienne ustalenia w tym zakresie – w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA pisze sędzia Magdalena Durzyńska. I dodaje, że z punktu widzenia techniki legislacyjnej należy to uznać za niedopuszczalne. Doskonale ilustruje to omawiany w artykule przykład z praktyki sądowej.


Plan miejscowy a podział nieruchomości
Małżonkowie Jankowscy zwrócili się do prezydenta m.st. Warszawy o zaopiniowanie wstępnego projektu podziału nieruchomości położonej na warszawskim Ursynowie przy ul. R., oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 74/2. Chodziło o podzielenie tej nieruchomości na działkę nr 74/3 o pow. 1506 m kw. graniczącą bezpośrednio z drogą pub­liczną (tj. ul. R.) i działkę nr 73/4 o pow. 1506 m kw. położoną przy skarpie, której dostęp do tej drogi publicznej miała zapewnić odpowiednia służebność drogowa ustanowiona na działce nr 74/3.

Prezydent miasta negatywnie zaopiniował możliwość dokonania podziału ww. nieruchomości, wskazując na brak zgodności proponowanego podziału z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w zakresie prawid­łowego dostępu projektowanej działki nr 74/4 do drogi publicznej, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało to postanowienie prezydenta w mocy. Jako podstawę prawną ww. postanowienia SKO wskazało art. 144 w związku z art. 138 § 1 pkt 1 kpa, art. 93 ust. 1 i 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: ugn; tekst jednolity: DzU 2015 r. poz. 1774) oraz przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dawnej wsi Kabaty w gminie Warszawa-Ursynów, zatwierdzonego uchwałą nr 165 Rady Gminy Warszawa-Ursynów z 16 listopada 1999 r. (dalej: MPZP/plan).

W uzasadnieniu SKO wskazało, że według MPZP planowana działka nr 74/3 znajduje się w strefie ekspozycji rejonu nadskarpowego oznaczonego symbolem 11MU4, a działka o planowanym numerze 74/4 w niewielkim fragmencie znajduje się w obszarze 11MU4, natomiast pozostała część położona jest w granicach terenu zabudowy siedlis­kowej wydzielonego w ramach strefy MU4, oznaczonego symbolem 12MR. Organ zaznaczył, że stosownie do § 12 ust. 6 i § 13 ust. 1 opisywanego MPZP dla terenów położonych w strefie ekspozycji rejonu nadskarpowego, oznaczonych na rysunku planu symbolem MU4, ustalono „zakaz realizacji więcej niż jednego domu mieszkalnego na działce (realizacja drugiego domu mieszkalnego winna być poprzedzona wydzieleniem działki budowlanej, spełniającej warunki planu, w bezpośredni sposób obsłużonej komunikacyjnie i inżynieryjnie)”.

Wskazano, że dla całej działki nr 74/2 obowiązuje wymóg, o którym mowa w § 12 ust. 6 planu, a więc i dla tej jej części, która znajduje się w granicach obszaru oznaczonego symbolem 12MR. Wstępny projekt podziału przewidywał, że działce nr 74/4 dostęp do drogi publicznej ma zapewnić służebność gruntowa ustanowiona na działce 74/3. Organ przywołał przy tym art. 93 ust. 1 ugn stanowiący, iż podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego oraz przepisami szczególnymi, i podał, że zgodność z ustaleniami planu – w myśl ust. 2 cytowanego przepisu – dotyczy zarówno przeznaczenia terenu, jak i możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu.
...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W lutowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Jak poruszyć sieć? Czyli dlaczego geodeci powinni być aktywni w mediach społecznościowych
• O upowszechnianiu kartograficznego dziedzictwa stolicy rozmawiamy z dr. Pawłem Weszpińskim
• Sentinel-2A – dane i jak z nich skorzystać?
• Czego od was chcemy? O geodezji z punktu widzenia inwestora i właściciela nieruchomości pisze Bogdan Grzechnik
• Udostępnianie danych – Grzegorz Ninard o rejestrze cen i wartości nieruchomości
• Złożona dyscyplina, czyli jak działają nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności zawodowej geodetów
• Do odważnych geodetów świat należy – refleksje absolwenta AGH pracującego w Norwegii• GUGiK dedykuje dzieciom, czyli recenzja „Geoelementarza”

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS