wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-03| Geodezja, Teledetekcja, Prawo, Kataster

Książki o skaningu i katastrze znów w sprzedaży

W Księgarni Geoforum.pl ponownie dostępne są książki „Doskonalenie metod filtracji danych lotniczego skaningu laserowego” oraz „Ocena jakości danych ewidencyjnych oraz efektywności funkcjonowania katastru nieruchomości”, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Książki o skaningu i katastrze znów w sprzedaży

Dr Grzegorz Jóźków, adiunkt w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UP we Wrocławiu, w książce „Doskonalenie metod filtracji danych lotniczego skaningu laserowego” w sposób wyczerpujący omawia technologię lotniczego skaningu laserowego i metody filtracji danych.
Głównym problemem dotyczącym opracowania danych lotniczego skaningu laserowego w celu budowy NMT – jednego z najczęściej powstających produktów – jest wydzielenie z chmury jedynie tych punktów, które są odbiciem wiązki lasera od powierzchni terenu. Z racji bardzo dużej liczby punktów manualne wykonanie tego zadania jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu opracowano wiele automatycznych oraz semiautomatycznych algorytmów filtracji oraz klasyfikacji (segmentacji) danych ALS, z których część znalazła zastosowanie w specjalistycznym, komercyjnym oprogramowaniu. Niestety, żaden algorytm ani żadne oprogramowanie nie zapewniają stuprocentowej skuteczności filtracji i konieczna jest późniejsza manualna weryfikacja procesu automatycznego.
Badania nad opracowaniem nowych skutecznych metod filtracji lub doskonaleniem istniejących stają się uzasadnione – im proces filtracji automatycznej będzie dokładniejszy, tym mniejszą ilość pracy będzie musiał wykonać operator.

W drugiej publikacji przedstawione zostało zagadnienie dotyczące metod badania i oceny badania jakości baz danych ewidencyjnych oraz efektywności funkcjonowania katastru nieruchomości. Poddano także analizie istniejący modelu katastru nieruchomości pod kątem konieczności dokonania jego ewentualnych zmian systemowych.
Książka składa się z 5 rozdziałów:
• Wprowadzenie do problematyki jakości danych informacji;
• Czynniki wpływające na ocenę baz danych ewidencji gruntów i budynków;
• Wyniki badań jakości baz danych ewidencji gruntów i budynków na przykładzie województwa dolnośląskiego;
• Ocena efektywności funkcjonowania katastru nieruchomości;
• Wizja przyszłego katastru nieruchomości.
Autorem książki „Ocena jakości danych ewidencyjnych oraz efektywności funkcjonowania katastru nieruchomości” jest dr Dariusz Felcenloben, adiunkt w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Cena każdej z publikacji to 35 zł.

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A ja bym te dwie książki połączył w jedną: ?Ocena jakości danych ewidencyjnych pozyskanych z lotniczego skaningu laserowego oraz efektywności funkcjonowania katastru nieruchomości przy doskonaleniu metod filtracji.? Dwie habilitacje po czymś takim murowane i sprzedaż tylko za dewizy.
 3 
odpowiedz zgłoś
To co przed chwilą napisałem nie bierzcie poważnie, zawiera to tony ironii.
 1 
odpowiedz zgłoś
Zawsze możesz wypożyczyć z biblioteki lub poczytać w czytelni :) Namów szefa nich kupi w końcu podniesie to kwalifikacje pracownika.
 1 
odpowiedz zgłoś
bym chętnie kupił, ale jedna książka to 2.7% mojego dochodu netto. a na podwyżkę się nie doczekam. taki zawód - geodezja. wolę kupić dzieciom kredki i plastelinę do szkoły.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS