Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-03| Geodezja, Teledetekcja, Prawo, Kataster

Książki o skaningu i katastrze znów w sprzedaży

W Księgarni Geoforum.pl ponownie dostępne są książki „Doskonalenie metod filtracji danych lotniczego skaningu laserowego” oraz „Ocena jakości danych ewidencyjnych oraz efektywności funkcjonowania katastru nieruchomości”, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Książki o skaningu i katastrze znów w sprzedaży

Dr Grzegorz Jóźków, adiunkt w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UP we Wrocławiu, w książce „Doskonalenie metod filtracji danych lotniczego skaningu laserowego” w sposób wyczerpujący omawia technologię lotniczego skaningu laserowego i metody filtracji danych.
Głównym problemem dotyczącym opracowania danych lotniczego skaningu laserowego w celu budowy NMT – jednego z najczęściej powstających produktów – jest wydzielenie z chmury jedynie tych punktów, które są odbiciem wiązki lasera od powierzchni terenu. Z racji bardzo dużej liczby punktów manualne wykonanie tego zadania jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu opracowano wiele automatycznych oraz semiautomatycznych algorytmów filtracji oraz klasyfikacji (segmentacji) danych ALS, z których część znalazła zastosowanie w specjalistycznym, komercyjnym oprogramowaniu. Niestety, żaden algorytm ani żadne oprogramowanie nie zapewniają stuprocentowej skuteczności filtracji i konieczna jest późniejsza manualna weryfikacja procesu automatycznego.
Badania nad opracowaniem nowych skutecznych metod filtracji lub doskonaleniem istniejących stają się uzasadnione – im proces filtracji automatycznej będzie dokładniejszy, tym mniejszą ilość pracy będzie musiał wykonać operator.

W drugiej publikacji przedstawione zostało zagadnienie dotyczące metod badania i oceny badania jakości baz danych ewidencyjnych oraz efektywności funkcjonowania katastru nieruchomości. Poddano także analizie istniejący modelu katastru nieruchomości pod kątem konieczności dokonania jego ewentualnych zmian systemowych.
Książka składa się z 5 rozdziałów:
• Wprowadzenie do problematyki jakości danych informacji;
• Czynniki wpływające na ocenę baz danych ewidencji gruntów i budynków;
• Wyniki badań jakości baz danych ewidencji gruntów i budynków na przykładzie województwa dolnośląskiego;
• Ocena efektywności funkcjonowania katastru nieruchomości;
• Wizja przyszłego katastru nieruchomości.
Autorem książki „Ocena jakości danych ewidencyjnych oraz efektywności funkcjonowania katastru nieruchomości” jest dr Dariusz Felcenloben, adiunkt w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Cena każdej z publikacji to 35 zł.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS