wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-03| GIS, Mapy

O cieniowaniu, grach i bitwach w "PPK"

Czy cieniowanie map generowane przez aplikacje GIS-owe może dorównać temu wykonywanemu ręcznie? Między innymi o tym przeczytamy w najnowszym wydaniu „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (3/2015).


O cieniowaniu, grach i bitwach w "PPK"

Czy analityczne cieniowanie może dorównać artystycznemu? By odpowiedzieć na to pytanie, Jerzy Siwek i Wojciech Wacławik z Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizowali możliwości generowania cieniowania rzeźby przez aplikacje ArcGIS oraz Surfer. W ich ocenie choć oba programy oferują rozbudowane narzędzia tworzenia tego typu opracowań, to efekt końcowy jest podobny i – co najważniejsze – daleki od tego, co można by wykonać ręcznie. Jak zaznaczają autorzy, dobre cieniowanie dostosowane jest do typu rzeźby na danym obszarze. Ponadto, by podkreślić niektóre formy terenu, na jednej mapie niezbędne jest zastosowanie iluminacji z różnych kierunków. Tymczasem programy GIS-owe traktują cały obszar jednolicie. Prowadzi to np. do słabego uwypuklenia linii szkieletowych (dolin, grzbietów) równoległych do kierunku padania oświetlenia.

Maciej Zych z Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych przyjrzał się z kolei toponimom umieszczanym na czeskich i polskich mapach wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Wyniki analizy mogą zaskakiwać. Okazuje się, że na 360 zbadanych nazw geograficznych aż 99 nie koresponduje ze sobą. 67 posiada natomiast tylko nazwę czeską, a 81 – polską. Autor dostrzegł ponadto istotne niezgodności w wyznaczaniu regionów geograficznych. Bywa tak, że po jednej stronie granicy dany obszar klasyfikowany jest jako jeden region, a po drugiej – już jako dwa lub więcej.

Dominika Chądzyńska i Dariusz Gotlib z Politechniki Warszawskiej analizują natomiast wykorzystanie map w grach wideo. W swoim artykule zauważają, że z biegiem czasu twórcy gier stosują coraz ciekawsze i innowacyjne metody wizualizacji. Jeśli połączą siły z kartografami i specjalistami od geoinformacji, mogą osiągnąć bardzo interesujące efekty.

Jacek Augustyniak, Marta Kuźma i Paweł Pędzich z Wojskowej Akademii Technicznej robią z kolei przegląd metod kartograficznej prezentacji stosowanych na mapach działań wojennych. W artykule prezentują specyfikę tych opracowań, a także zwracają uwagę, jak dużą rolę może odgrywać w ich przypadku użycie nowoczesnych narzędzi cyfrowej kartografii.

Cyfrowa, anglojęzyczna wersja PPK

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS