Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-03| GIS, Mapy

O cieniowaniu, grach i bitwach w "PPK"

Czy cieniowanie map generowane przez aplikacje GIS-owe może dorównać temu wykonywanemu ręcznie? Między innymi o tym przeczytamy w najnowszym wydaniu „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (3/2015).


O cieniowaniu, grach i bitwach w "PPK"

Czy analityczne cieniowanie może dorównać artystycznemu? By odpowiedzieć na to pytanie, Jerzy Siwek i Wojciech Wacławik z Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizowali możliwości generowania cieniowania rzeźby przez aplikacje ArcGIS oraz Surfer. W ich ocenie choć oba programy oferują rozbudowane narzędzia tworzenia tego typu opracowań, to efekt końcowy jest podobny i – co najważniejsze – daleki od tego, co można by wykonać ręcznie. Jak zaznaczają autorzy, dobre cieniowanie dostosowane jest do typu rzeźby na danym obszarze. Ponadto, by podkreślić niektóre formy terenu, na jednej mapie niezbędne jest zastosowanie iluminacji z różnych kierunków. Tymczasem programy GIS-owe traktują cały obszar jednolicie. Prowadzi to np. do słabego uwypuklenia linii szkieletowych (dolin, grzbietów) równoległych do kierunku padania oświetlenia.

Maciej Zych z Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych przyjrzał się z kolei toponimom umieszczanym na czeskich i polskich mapach wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Wyniki analizy mogą zaskakiwać. Okazuje się, że na 360 zbadanych nazw geograficznych aż 99 nie koresponduje ze sobą. 67 posiada natomiast tylko nazwę czeską, a 81 – polską. Autor dostrzegł ponadto istotne niezgodności w wyznaczaniu regionów geograficznych. Bywa tak, że po jednej stronie granicy dany obszar klasyfikowany jest jako jeden region, a po drugiej – już jako dwa lub więcej.

Dominika Chądzyńska i Dariusz Gotlib z Politechniki Warszawskiej analizują natomiast wykorzystanie map w grach wideo. W swoim artykule zauważają, że z biegiem czasu twórcy gier stosują coraz ciekawsze i innowacyjne metody wizualizacji. Jeśli połączą siły z kartografami i specjalistami od geoinformacji, mogą osiągnąć bardzo interesujące efekty.

Jacek Augustyniak, Marta Kuźma i Paweł Pędzich z Wojskowej Akademii Technicznej robią z kolei przegląd metod kartograficznej prezentacji stosowanych na mapach działań wojennych. W artykule prezentują specyfikę tych opracowań, a także zwracają uwagę, jak dużą rolę może odgrywać w ich przypadku użycie nowoczesnych narzędzi cyfrowej kartografii.

Cyfrowa, anglojęzyczna wersja PPK

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS