|2007-05-23|
Geodezja, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Walne Zgromadzenie Polskiej Geodezji Komercyjnej: władza znowu nie dojechała
W Mąchocicach Kapitulnych k. Kielc zakończyło się dzisiaj trzydniowe (21-23 maja) Walne Zgromadzenie Polskiej Geodezji Komercyjnej. Niestety, obowiązki zatrzymały w Warszawie zarówno odpowiedzialnego za geodezję podsekretarza stanu w MSWiA Piotra Piętaka, jak i głównego geodetę kraju Wiesława Potrapeluka. Szkoda, bo obie strony (wykonawstwo i administracja) mogłyby się dowiedzieć od siebie wielu ciekawych rzeczy.
Tradycyjnie udziału w spotkaniu nie odmówili natomiast przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dyrektor Departamentu Ewidencji Gospodarstw Jolanta Orlińska przedstawiła zarówno prace zakończone, jak i będące w toku (głównie związane z wektoryzacją). Wiadomo już, że w roku 2008 wykonywana będzie ortofotomapa południowej części kraju (82 tys. km2) oraz zupełnie nowe zadania (wektorowe warstwy: zalesień oraz mapa spadków). Z kolei dyrektor Departamentu Kontroli na Miejscu Jacek Podlewski przypomniał, że wraz z odejściem poprzedniego prezesa ARiMR zagrożenie związane z ideą wykonywania kontroli na miejscu siłami Agencji wcale nie zostało zażegnane (więcej na ten temat w GEODECIE czerwcowym). Gośćmi największych firm geodezyjnych w kraju byli także: prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Krzysztof Cisek oraz prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej Wojciech Matela. Obydwaj namawiali do zastanowienia się nad przyszłością geodezji i zawodu geodety.
Podczas obrad statutowych zgromadzenie zatwierdziło bilans za rok 2006 i skwitowało działalność zarządu. Przyjęto preliminarz budżetowy na rok 2007 oraz podniesiono wysokość składki z 4,5 do 5,5 tys. złotych rocznie. Przegłosowano także niewielką zmianę do statutu polegającą na tym, że wprowadzającym nowego członka do organizacji może być każdy jej członek, a nie jak dotychczas tylko członek-założyciel. W ogóle procedura przyjmowania do PGK kolejnych firm wywołała interesującą dyskusję. Dwie firmy, które zgłosiły chęć przystąpienia do PGK (Polkart ze Sławna oraz InterTim z Suwałk), będą musiały poczekać na decyzję o ewentualnym przyjęciu do aż nadzwyczajnego zgromadzenia, które odbędzie się w Warszawie. I dobra wiadomość na zakończenie. Wszystkie firmy-członkowie PGK osiągnęły w 2006 r. dodatni wynik finansowy (więcej w GEODECIE czerwcowym). Organizatorem spotkania było OPGK Geomap z Kielc, a gospodarzem – dyrektor Ryszard Kwiatek.
Tekst i zdjęcie Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|