wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-01| Geodezja, GIS, Firma, Prawo, Instytucje

Dobre praktyki wykorzystania danych przestrzennych w zarządzaniu gminą

To tytuł książki, która właśnie ukazała się w sprzedaży. W publikacji zebrano wieloletnie doświadczenie autorów – dr hab. Waldemara Izdebskiego i Zbigniewa Malinowskiego ze stołecznej firmy Geo-System – w informatyzacji różnych rejestrów związanych z danymi przestrzennymi w ponad 1600 polskich gminach.


Dobre praktyki wykorzystania danych przestrzennych w zarządzaniu gminą

Oprócz ogółu społeczeństwa na rozwoju technologii pozyskiwania i przetwarzania danych przestrzennych w istotny sposób korzystają samorządy gminne. Na mocy prawa są one bowiem zobowiązane do prowadzenia wielu rejestrów związanych z danymi przestrzennymi, jak np.: numeracja adresowa, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, rejestr mienia komunalnego, rejestr zabytków, a także innych, o których jest mowa w książce. Poza rejestrami wymaganymi aktualnym stanem prawa w wielu jednostkach prowadzonych jest szereg innych zbiorów i baz, których celem jest nie tylko ułatwienie zarządzania jednostką, ale i szerokie udostępnianie informacji urzędowej obywatelom.

Autorzy mają nadzieję, że ksiązka będzie przydatna przy planowaniu kompleksowej informatyzacji danych przestrzennych w gminach, które tematu informatyzacji jeszcze nie podjęły, i uzupełnieniu (zweryfikowaniu) wizji działań w gminach będących w toku informatyzacji. Publikacja jest kontynuacją wydanych w ubiegłym roku „Dobrych praktyk udziału gmin i powiatów w tworzeniu infrastruktury danych przestrzennych w Polsce”.

Książka wydana w miękkiej oprawie liczy 124 strony i w ramach akcji edukacyjnej firmy Geo-System wkrótce trafi bezpłatnie do wszystkich gmin w Polsce.

Publikacja jest też dostępna w Księgarni Geoforum.pl w cenie 25 zł. Do każdego zakupionego egzemplarza dołączamy kod, który umożliwia bezpłatne ściągnięcie wersji elektronicznej.

Przypominamy też, że w Księgarni Geoforum.pl jest jeszcze dostępna publikacja „Dobre praktyki udziału gmin i powiatów w tworzeniu infrastruktury danych przestrzennych w Polsce”, której autorem jest dr hab. Waldemar Izdebski. Również do niej dołączamy kod, który umożliwia bezpłatne ściągnięcie wersji elektronicznej.

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to że działa przez 93% czasu wcale nie oznacza że jest przez ten czas wydajny. Po to jest w procentach żebyś nie miał problemu policzyć że 7% to nie 10%.
odpowiedz zgłoś
g-unit nie widzę powodu, żeby twierdzić inaczej. Portal jest "wydajny" przez 93% czasu jak działa, a w pozostałych 7% jego wydajność jest zero. Innymi słowy jest niewydajny przez niemal 1/10 czasu.
odpowiedz zgłoś
tak, SLA nie określa wydajności tylko niezawodność. Proszę, piszcie jakoś racjonalniej te posty.
odpowiedz zgłoś
z definicji "wydajnego geoportalu" , gdzie Pan Bujakowski podał, że SLA jest na poziomie 93% to mamy do czynienia z antonimem.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
hohoho czy to znaczy, że gdyby nie geoportal to nie byłoby sukcesu biznesowego? Dobre, dooobre. Chyba sufit się wam na głowę tam spadł na tej wspólnej:D
odpowiedz zgłoś
?? "Kolejną dobrą sprawą było uruchomienie wydajnego geoportalu z warstwami tematycznymi, których wykorzystanie w Pana serwisie przyczynia się do Pana sukcesu biznesowego." A ma licencję ??
odpowiedz zgłoś
Politechniko Pan Izdebski umieścił wczoraj kilka wpisów tej samej treści pod kilkoma artykułami. To się nazywa spam. Jestem lepszy w rozmawianiu o problemach i ich rozwiązywaniu bo moje wypowiedzi opisują zjawisko bez zabarwienia personalnego. I nie mam zamiaru iść w ten ton wypowiedzi bo oznacza że człowiek z którym rozmawiam ma wizję świata w którym motorem rozwoju jest zawiść. Szczególnie jest to przykre w wypadku nauczyciela akademickiego który powinien kształtować postawy absolwentow.
odpowiedz zgłoś
ekonomista gdzie możemy wysłać kwiaty i dyplom okolicznościowy z podziękowaniami?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
głos w dyskusji Panie Izdebski, dobrą sprawą, którą zrobił GUGiK (jedną z dziesiątek) było nałożenie na gminy obowiązku prowadzenia rejestru adresowego w systemie teleinformatycznym i opracowania w tym zakresie przepisów wykonawczych co przyczyniło się do Pana sukcesu biznesowego. Kolejną dobrą sprawą było uruchomienie wydajnego geoportalu z warstwami tematycznymi, których wykorzystanie w Pana serwisie przyczynia się do Pana sukcesu biznesowego. Jeszcze jedną dobrą sprawą było określenie modelu krajowego gesut, co zmobilizowało powiaty do kreowania tej bazy a właścicieli sieci do współpracy co przyczyniło się do Pana sukcesu biznesowego. Podsumowując działanie administracji geodezyjnej w postaci GUGiK ma dobry wpływ na rozwój MSP w Polsce. Dziękuję za uwagę.
 4 
odpowiedz zgłoś
Paluch cieszę się, że mamy do czynienia z ekspertem w zakresie edukacji politechnicznej w zakresie geodezji w kraju, technologii i działań marketingowych firmy GS, osoby pana dr izdebskiego i geoportalu krajowego w jednym. Może dzięki temu konglomeratowi wiedzy powiesz, w czym jesteś lepszy ode mnie, że ty uprawiasz rozmowę, a ja spamuję na forum?
odpowiedz zgłoś
Retoryka rozmowy jest taka że szukamy wskutek pytania pana dr rozwiązań i przyczyn problemów. Widzę jaka jest jakość nauczania. W części dlatego że zamiast robić swoją robotę naukowcy bawią się w w spamowanie forum. Ta ksiazka to ciekawy przykład marketingu firmy na koszt klienta. Bo przecież musisz ją kupić żeby dowiedzieć się jak GS sznurkiem powiązał usługi WMS z geoportalu od znienawidzonego GGK. :)
odpowiedz zgłoś
paluch jak potłuczony szukasz usprawiedliwienia. Jednych boli, że ktoś tu wydał książkę i nie mogą się spokojnie położyć spać bez zajadowania - typowe prawda? Ty szukasz powodów na uczelni i nadprodukcji - sprawdź ile wytwarza absolwentów politechnika warszawska w geodezji, a ile uczelnie w całym kraju:)
odpowiedz zgłoś
Konsolidacja srodowiska przeciw GUGiK. Negatywnie natomiast trzeba ocenić uczelnie za nadprodukcje geodetów. Czyli również pana działania. Pytanie więc do pana jako pracownika uczelni co zostało zrobione żeby nadprodukcji geodetów nie było?
 1 
odpowiedz zgłoś
@? Ok. To bardzo proszę wymień jeden pozytywny efekt działania wymienionych Panów?
 1 
odpowiedz zgłoś
Skoro przyczyną zła w geodezji, podaję za prezesem, "są Panowie Bujakowski, Jarząbek i Radzio", to prawdą jest, że Kopernik była kobietą. Przyczyn słabej kondycji w polskiej geodezji jest wiele. Jedną z nich jest, np. prawie nieograniczony dostęp do zawodu dla wszystkich, którzy tego zapragną. Ograniczony jedynie możliwościami finansowymi chętnego. A nadmierna konkurencja na rynku usług, a obniżenie jakości prac...
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
może pan nie spamować panie Waldemarze ?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Dziekuję wszystkim za dobre słowo, ale nie musicie mnie bronić. Ponieważ uważam, i jawnie o tym piszę, że przyczyną zła w geodezji są Panowie Bujakowski, Jarząbek i Radzio, więc któryś z nich mnie zajadle atakuje. Dajcie się człowiekowi wypisać po pseudonimami, bo jest zbyt tchórzliwy aby zrobić to pod swoim nazwiskiem.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Do Misia Misiu bankier nie kradnie od dostaje przez różne firmy i fundacje.
odpowiedz zgłoś
oj student student to ty byłeś 20 lat temu i gdybym wiedział ile zła w polskiej geodezji uczynisz o bym na egzaminie dał inne pytania.
 1 
odpowiedz zgłoś
bankier projektów szukałem twojej książki jak bronić polski przed wysyłaniem kasy z rynku przez geo-system, ale chyba jeszcze nie ma jej w Empiku. Albo cała której nie wyssano poszła na tekturowych strażaków do gmin, bo to bardzo ważna sprawa te adresy.Głowa do góry wiosna idzie. Bedą nowe projekty do zrobienia.Ciesz się z sukcesu innych, a nie martwisz ze niewdzięczne gminy terytu2 nie podlapaly:)
odpowiedz zgłoś
Co na to bankier? Bankier jak sam kradnie to uważa że inni też kradną.
odpowiedz zgłoś
Co to za bankier? Nie no bankier bez przesady. Nie trzeba książki pisać żeby komuś zaproponować swój towar. Z tego co słyszałem wystarczy mieć odpowiednich znajomych, a jaki profesor nie ma takiego odpowiedniego zaplecza.
 1 
odpowiedz zgłoś
Co by tu nakraść? Dobre praktyki wg Izdebskiego? Brać jego system... kupuj, kupuj, kupuj, kupuj. Przeczytałem i zapamiętam jako poradnik jak udając obiektywne podejście wyssać pieniądze z rynku.
 2 
odpowiedz zgłoś
geodeta wszystko zasługa naszego urzędu centralnego. W sumie to szczęście, że gugik nie ma takiego wpływu na gminy bo byłoby podobnie jak w powiatach.
 1 
odpowiedz zgłoś
ksiązka no nie myślałem że gminy mają tyle obowiązków, ale dobrze ze sie informatyzują. Gorzej z powiatami ostatnio postep zostal zahamowany.
odpowiedz zgłoś
@Maciej dzięki za info, kupiłem jest ok.
odpowiedz zgłoś
bez sensu po co kupować wersje papierową, skoro w tej cenie można mieć wersje PDF obu książek na stronie publikacje.geo-system.com.pl
odpowiedz zgłoś
do malkontentów pamiętajcie o modlitwie prawdziwego polaka codzień rano;) A ekipie GS gratuluję i czekam na więcej.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
co za dziadostwo jeszcze nie przeczytali a już uprawiają matolstwo, jak tak można? Trochę szacunku do osób, które mają chęci działać i osiągają sukces. Najważniejsze, że firmy z branży które naprawdę wiele osiągają nic sobie nie robią z takich komentarzy. Głowa do góry dla wszystkich pozytywnie myślących
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
no nie wiem jakbym się nie starał artykółu raczej nie napiszę.
 6 
odpowiedz zgłoś
_ Każdy może wydać książkę, trzeba tylko chciec. Lecz oprócz chęci trzeba mieć jeszcze wiedzę i umiejętności ze o środkach finansowych nie wspomnę. Wszystkim marudom polecam na dobry początek napisanie krótkiego artykółu pod swoim nazwiskiem i przesłanie do GeoForum.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
czytelnik uneprgid to maszynka do wyciągania kasy unijnej, oni takie książeczki robią bo trzeba projekty promować:) A gdzie książka gugiku, którą miał zamówić w ramach rekrutacji gmin? Spotkał ją ten sam los co podręczniki dla powiatów?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
No zobaczymy nabędę na próbę. Po ostatniej książce unep-grid mam co prawda niesmak do tzw. przykładów, które przykładami nie są, ale tutaj jest szansa, że trochę lepiej znają się na gminach.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
tak właśnie na pewno są w niej odpowiedzi na tak ważne pytania
 1 
odpowiedz zgłoś
czy to jest może instrukcja obsługi programów p. prezia?
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
35 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS