|2016-01-21|
Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie
Dorobek geodetów i kartografów doceniony
Biografie ponad tysiąca polskich inżynierów, techników i odkrywców składają się na wydany właśnie przez Instytut Historii Nauki PAN okazały słownik, który ma przypomnieć znaczący w świecie, a wciąż rzadko dostrzegany dorobek naukowy Polaków. Wśród nich znalazło się ok. 70 postaci związanych z kartografią, geodezją czy topografią.
Czterotomowa publikacja pt. „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki” liczy 2012 stron. Wydawcą jest Instytut Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów Polskiej Akademii Nauk przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej.
W słowniku zaprezentowano biogramy 1139 Polaków, którzy zaistnieli – często w skali ponadkrajowej – w rozwoju szeroko pojętych nauk przyrodniczych, ścisłych i techniki. Jak informuje prof. Bolesław Orłowski, pod którego redakcją powstał słownik, podstawowym kryterium doboru prezentowanych w nim postaci jest oryginalność i innowacyjność dokonań. Zdaniem profesora czytelnicy i użytkownicy słownika będą zdumieni wagą i skalą przedstawionych na jego łamach polskich osiągnięć.
W gronie opisanych postaci znaleźli się wybitni kartografowie staropolscy, jak Bernard Wapowski czy Karol de Perthées. Natomiast czasy współczesne reprezentują – opracowane przez Jerzego Ostrowskiego, redaktora kwartalnika naukowego „Polski Przegląd Kartograficzny” – sylwetki i dorobek takich postaci, jak: Franciszek Biernacki, Teodor Józef Blachut, Wojciech Chrzanowski, Juliusz Kolberg, Józef Kreutzinger, Teodor Naumienko, Felicjan Piątkowski, Stanisław Pietkiewicz, Lech Ratajski, Jan Różycki, Józef Słomczyński, Franciszek Uhorczak czy Tadeusz Zwoliński.
– Trzeba […] uświadomić współczesnym pokoleniom zafascynowanym techniką i nowoczesnością, że wśród ludzi, którzy wprowadzali świat na drogę postępu i torowali nieprzetarte szlaki, ważną rolę odgrywali również Polacy. To istotny element budowania świadomości narodowej, a także dumy z naszych osiągnięć, niejednokrotnie podważanej przez niezbyt dobrze poinformowanych malkontentów. I tę rolę znakomicie spełni słownik, bogate źródło fachowej, dokładnie sprawdzonej, naukowo opracowanej informacji – tak o publikacji pisze prof. Andrzej Białas, polski fizyk, prezes Polskiej Akademii Umiejętności.
Prezentacja książki odbędzie się jutro (22 stycznia) o godz. 12.00 w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie przy ul. Ogrodowej 68.
AW
|