wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-21| Mapy

Roztocze na mapie turystyczno-przyrodniczej

Nakładem Roztoczańskiego Parku Narodowego ukazała się mapa w skali 1:75 000 – „Roztocze. Różnorodność przyrodnicza i dziedzictwo kulturowe”.


Roztocze na mapie turystyczno-przyrodniczej

Opracowanie jako pierwsze ukazuje Roztocze od Kraśnika do Lwowa w jednorodnej konwencji graficznej i kartograficznej. Całość składa się z trzech arkuszy: „Część zachodnia, Kraśnik – Zwierzyniec”, „Część środkowa, Zwierzyniec – Horyniec”, „Część południowa, Horyniec – Lwów”.
Jest to wydawnictwo pionierskie z tego względu, że część ukraińska Roztocza została po raz pierwszy przedstawiona w skali 1:75 000. Ponadto w arkuszu „Część południowa Horyniec – Lwów” zastosowano zlatynizowane nazewnictwo, zgodnie Konferencją ONZ w sprawie Standaryzacji Nazw Geograficznych z 2012 r.
Na stronie mapowej przyjęto nazwy topograficzne ogólnie używane oraz te zapisane na mapie taktycznej WIG z 1936 r.

Mapa odznacza się różnorodnością zamieszczonych na niej treści przyrodniczych. Ukazano m.in. powstałe na przestrzeni wielu lat na Roztoczu formy ochrony przyrody (parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody i zapowiedniki, pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej), inne obiekty cenne przyrodniczo (geostanowiska, wąwozy, źródła i wywierzyska, wodospady, szumy, jaskinie, pojedyncze skały i głazy narzutowe) oraz punkty dogodne do obserwacji krajobrazu.
Uwzględniono również obiekty dziedzictwa kulturowego (kościoły i klasztory, cerkwie, synagogi, kaplice, krzyże przydrożne, cmentarze, pola bitew, miejsca martyrologii, grodziska i zespoły pałacowo-dworskie), a także muzea, skanseny, izby pamięci, a nawet imprezy i zespoły folklorystyczne oraz jarmarki. Zaznaczono obiekty, znajdujące się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Autorzy opracowania zwrócili także uwagę na projektowany Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze – przedstawiono jego granice, a w części opisowej zamieszczono informację na jego temat oraz schematyczną mapę ukazującą strefy Rezerwatu.
Mapa zawiera także infrastrukturę turystyczną: przebieg szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, kajakowych i konnych, tras nordic walking, ścieżek poznawczych, lokalizację hoteli i innych obiektów noclegowych, gastronomicznych, wież widokowych, parkingów, kąpielisk, wypożyczalni sprzętu sportowego, wyciągów narciarskich itp.

Na stronie opisowej (rewersie) poszczególnych arkuszy mapy znajdziemy informacje na temat Roztocza, jego różnorodności biologicznej oraz dziedzictwa kulturowego i systemu jego ochrony. Zamieszczono tu także krótkie charakterystyki położonych na Roztoczu parków narodowych, parków krajobrazowych i wybranych rezerwatów przyrody. Przedstawiono ważniejsze miejscowości i ośrodki turystyczne.
Atrakcyjnym i przemawiającym do wyobraźni uzupełnieniem tekstów są liczne fotografie i materiały kartograficzne, m.in. ukazujące geomorfologiczny podział Roztocza czy formy jego ochrony.

Źródło: Roztoczański Park Narodowy


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS