wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-21| Firma

Rynek budowlany będzie rósł. Koniunktura utrzyma się przynajmniej 4 lata

Najbliższe lata dla polskiej branży budowlanej powinny być udane – przewiduje Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Wzrosty odnotowywane będą nie tylko w segmencie budownictwa mieszkaniowego, które dobrze radziło sobie w całym 2015 roku, lecz także w obszarze inwestycji infrastrukturalnych drogowych oraz kolejowych. Dobra koniunktura utrzyma się prawdopodobnie przynajmniej do końca 2019 roku.


Rynek budowlany będzie rósł. Koniunktura utrzyma się przynajmniej 4 lata

– Najświeższe dane, które opublikował GUS, pokazują sytuację na rynku mieszkaniowym w całym 2015 roku. Choć brakuje jeszcze kompleksowych danych na temat całego rynku budowlanego, to te, które dotyczą stricte rynku mieszkaniowego, są w gruncie rzeczy ciekawe – mówi agencji informacyjnej Newseria Jan Styliński, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

W całym 2015 roku, według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, oddano do użytkowania ponad 147,7 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 3,2 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Jeszcze wyższa była dynamika rozpoczętych budów. Aktualnie w całym kraju budowane jest przeszło 168 tys. lokali mieszkaniowych. Jest to wynik o 13,7 proc. wyższy niż w 2014 roku.

– Wzrosty na rynku mieszkaniowym są trudne do prognozowania. Najczęściej wynikają albo z sygnałów o tym, że dostępność kredytów się zmniejszy, albo po prostu z ogólnej sytuacji gospodarczej w obszarze gospodarstw indywidualnych – tłumaczy Jan Styliński.

Niezależnie od czynników wpływających na koniunkturę panującą w branży wzrost rynku w ostatnim roku odzwierciedla ogólny pozytywny trend panujący w polskiej gospodarce. Według prognoz Ministerstwa Finansów dynamika PKB w 2015 roku mogła wynieść 3,4 procenta.

Poprawę sytuacji panującej na rynku budowlanym potwierdzają także dane na temat wydanych pozwoleń na budowę. W ubiegłym roku wydano pozwolenia na budowę blisko 189 tys. mieszkań – to o jedną piątą więcej niż w poprzednich 12 miesiącach.

– Pozwolenia na inwestycje nie w pełnym zakresie przekładają się na liczbę realizowanych robót budowlanych. W minionych latach bywało tak, że następował gwałtowny wzrost liczby pozwoleń na budowę, a w kolejnym roku, kiedy te pozwolenia mogły być konsumowane, okazywało się, że robót jest mniej, niż było to planowane – zauważa prezes PZPB.

Szczególnie dobre dane dotyczyły grudnia 2015 roku. Pod względem rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń wzrost w stosunku do poprzedniego roku wyniósł przeszło 40 proc. Zdaniem Jana Stylińskiego była to zasługa głównie pogody, która sprzyjała wykonywaniu wszelkich prac budowlanych.

– Najbliższy rok zapowiada się jako okres wzrostu na rynku budowlanym w różnych segmentach, nie tylko w obszarze mieszkalnictwa. Wygląda na to, że wreszcie zaobserwujemy zauważalne odbicie na poziomie 6-8 proc. w produkcji w sektorze infrastruktury – prognozuje.

Styliński dodaje, że najwyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna w latach 2017-18. Na ten okres planowana jest bowiem realizacja dużej części przetargów prowadzonych w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

– Już dzisiaj widać pozytywne sygnały płynące ze strony inwestorów publicznych, którzy wydają więcej pieniędzy i budżetowych, i unijnych. Ten trend zapewne w najbliższych 2-3 latach się utrzyma, zwłaszcza że inwestycje kolejowe najprawdopodobniej swoją „górkę” będą miały w 2018 i 2019 roku – tłumaczy przedstawiciel PZPB.

Ekspert zwraca jednak uwagę na potencjalne zagrożenia dla branży. Największym z nich jest słaba kondycja finansowa dużej części przedsiębiorstw. Ich bilanse zostały mocno nadwyrężone z powodu kiepskiej sytuacji, która panowała na rynku budowlanym w ostatnich latach.

– Wydaje się jednak, że 2016 rok przyniesie pewne unormowanie relacji na rynku. Bardzo pozytywne sygnały płyną m.in. ze strony resortu infrastruktury, odnośnie do otwartości na kontakty z branżą budowlaną, na tworzenie rynkowo-administracyjnychzespołów roboczych, które mają pracować nad optymalizacją procesów inwestycyjnych – podkreśla Styliński.

Źródło: Newseria


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do geoduren Uwierz mi na słowo, że w UK nasi inżynierowie są nadal porządani i to nie za najniższą stawkę:)
odpowiedz zgłoś
bajki zapewne do optymalizacji procesów inwestycyjnych przyda się kilkusetmilionowa inwestycja w cyfrową geodezję:-)
 1 
odpowiedz zgłoś
hehehehe - tak brzmi śmiech deweloperów. Kiedyś obsługa geodezyjna to był 1% wartości inwestycji. Dzisiaj deweloper buduje osiedle za powiedzmy 60mln zł, ale geodziad bierze za dwu-trzyletnią obsługę... no ile? 1% to byłoby 600tys. - przez trzy lata wystarczyłoby i na pensje, i na leasingi aut i sprzętu, i na dojazdy, i na biuro, itp. Ale geodziady biorą za takie obsługi 80-100tys. zł. A robota na trzy lata!!! Dopóki nie przestaniecie dawać d... inwestorom, ale również i na przetargach publicznych, dopóty geodezja w Polsce to będzie dziadostwo gorsze niż wywózka śmieci. I uwaga: w Norwegii, Szwecji, Holandii i UK nie ma już miejsca dla naszych inżynierów! Musicie się kisić we własnym sosie w kraju wśród serdecznych przyjaciół ;-)
 3 
odpowiedz zgłoś
... Dla naszej branży chyba bardziej chodzi o domki jednorodzinne niż budownictwo wielo-mieszkaniowe. Jest zasadnicza różnica między np 100 domkami a blokiem na 100 mieszkań. Tu zarobi powiedzmy 10 geodetów a tak tylko 1 przy takim samym czasie. W tych statystykach brakuje ile zostało oddanych mieszkań w blokach a ile domków jedno lub kilku rodzinnych. Bo takie statystyki jakie podali to są tyle samo warte co średnia krajowa w zarobkach. Mówi tyle co nic.
odpowiedz zgłoś
? stówka zza biurka? ;-))
 1 
odpowiedz zgłoś
Ech.... Pamiętajcie, że na wszystko ma wpływ program rządowy MDM, jeśli zabraknie takiego programu rynek może się załamać. A te mapy za 200 zł juz nie śmieszą, bo widziałem ofertę 100 zł za hektar, nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.
 2 
odpowiedz zgłoś
Współpraca branż Bez obaw dla branży budowlanej - geodeci w ramach dużej ilości zleceń planują wykonywanie MDCP za 200zł VAT.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS