wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-20| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Inteligentny model 3D przyspiesza modernizację statku

Gdańska firma Metrotech we współpracy z Szymonem Blochem (Scan 3D) miała ostatnio okazję skanować nietypowy obiekt – siłownię siarkowca. Przy wymiarach 170 x 28 m ciężar własny mierzonej jednostki wynosi 25 tys. ton.


Inteligentny model 3D przyspiesza modernizację statku <br />
fot. Scan 3D
fot. Scan 3D

Jak mówi Szymon Bloch, projekt jest klastycznym przykładem inżynierii odwrotnej. Chmura punktów została zebrana za pomocą skanera Faro Focus x130. Wykorzystano ją do zaprojektowania systemu chłodzenia paliwa w systemie inteligentnego modelu 3D (wraz z niezbędną dokumentacją wykonawczą). Taki model zawiera istotne informację dotyczące np. wykorzystanego materiału, dostawcy osprzętu, dokumentacji technicznej (do prefabrykacji), opis systemu, standard wykonania i wiele innych. Każdy element inteligentnego modelu 3D można bezpośrednio powiązać z dokumentacją PDF.

Klasyczna inspekcja na statku w postaci ręcznych domiarów i zdjęć nie zastąpi korzyści płynących ze skanowania laserowego – podkreśla Szymon Bloch. Wśród zalet wymienia przede wszystkim szybkość pomiaru (ograniczoną w tym przypadku do jednego dnia) i wysoka dokładność wynikowego opracowania (3 mm). Tym sposobem projekt nowego systemu pozbawiony jest kolizji z istniejącymi instalacjami, a elementy prefabrykowane będą przygotowane przed wejściem statku do stoczni, dzięki temu koszt całej modernizacji maleje do minimum. Dodatkowym narzędziem wspomagającym projekt jest panoramiczny widok 360° TruView stworzony na podstawie zdjęć wykonanych skanerem laserowym.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS