wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-18| Teledetekcja

Jason-3 pomierzy topografię oceanów

W ostatnią niedzielę (17 stycznia) z powodzeniem wystrzelono satelitę Jason-3. Wspólnie ze swoim starszym bratem aparat będzie mierzyć poziom światowego oceanu z centymetrową dokładnością.


Jason-3 pomierzy topografię oceanów <br />
fot. NASA
fot. NASA

Misja Jason-3 jest wspólnym przedsięwzięciem amerykańskiej agencji NOAA, francuskiej agencji kosmicznej CNES oraz Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). Korzystając z rakiety nośnej Falcon 9, aparat umieszczono około 25 km poniżej pułapu satelity Jason-2 (1336 km), wystrzelonego w 2008 r. W najbliższym czasie wysokości orbit obu maszyn zostaną zrównane. Wówczas rozpocznie się kalibracja instrumentów Jasona-3, która powinna potrwać około pół roku.

Najważniejszym elementem wyposażenia satelity jest altimetr radarowy Poseidon-3B, który posłuży do precyzyjnych pomiarów poziomu światowego oceanu. Jason-3 ma dostarczać tych danych dla 95% powierzchni oceanu niepokrytego lodem z częstotliwością 10 dni. Dokładność pomiaru ma wynieść przynajmniej 3,3 cm, choć naukowcy liczą, że uda się osiągnąć nawet 2,5 cm. Gromadzone przez Jasona-3 dane pozwolą naukowcom lepiej poznać prądy morskie, pływy oraz globalne zmiany poziomu oceanów.

Satelitarne obserwacje topografii oceanów prowadzone są od 1992 r., tj. od początku misji Topex/Poseidon. Zgromadzone dane pozwoliły ustalić, że od tego momentu poziom oceanu wzrósł o 70 mm, co oznacza średnie tempo 3 mm/rok.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS