Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-13| Teledetekcja

Polski satelita PW-Sat2 otrzymał dofinansowanie

Projekt studenckiego satelity PW-Sat2 otrzymał 180 tys. euro dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na pokrycie kosztów związanych z wyniesieniem satelity w kosmos. Dzięki temu aparat ma szansę zostać czwartym polskim satelitą w kosmosie.


Polski satelita PW-Sat2 otrzymał dofinansowanie

Projekt PW-Sat2 jest realizowany od 2013 r. przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) przy Politechnice Warszawskiej. Studenci z SKA byli także odpowiedzialni za opracowanie pierwszego polskiego satelity studenckiego PW-Sat, wyniesionego w kosmos w 2012 roku.

PW-Sat 2 będzie miał wagę około 2 kg i wymiary 10 x 10 x 20 cm, a więc dwukrotnie większą objętość i masę niż PW-Sat. Zadaniem aparatu jest przetestowanie następujących innowacyjnych rozwiązań technologicznych:
• żagla deorbitacyjnego, który pozwoli na szybsze usunięcie satelity z orbity; żagiel deorbitacyjny, tzn. struktura przypominająca spadochron, budowana jest z drutów z pamięcią kształtu i folii mylarowej, czyli wytrzymałego tworzywa z poliestru, który spowolni na niskiej orbicie ruch satelity, tak by obniżył lot i całkowicie spalił się w atmosferze,
• czujników położenia satelity względem Słońca stosowanych m.in. do ochrony wrażliwych na promieniowanie słoneczne urządzeń pomiarowych oraz innych czujników. Dodatkowo czujniki słoneczne dostarczą informacji potrzebnych do prawidłowego ustawienia paneli słonecznych, tak aby maksymalnie wykorzystać energię pochodzącą z promieniowania słonecznego, która często jest jedynym źródłem zasilania dla statków kosmicznych.

Jeśli wymienione rozwiązania będą działać prawidłowo w przestrzeni kosmicznej, Politechnika Warszawska będzie mogła je udostępniać na rzecz innych misji kosmicznych. Istotnym celem tego projektu jest także stworzenie kadry polskich specjalistów w dziedzinie inżynierii kosmicznej, która może mieć znaczący wpływ na rozwój polskiego przemysłu kosmicznego. Przy okazji budowy PW-Sat2 specjalistyczną wiedzę uzyska około 30 inżynierów.

Źródło: ME


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS