|2016-01-13|
Teledetekcja
Polski satelita PW-Sat2 otrzymał dofinansowanie
Projekt studenckiego satelity PW-Sat2 otrzymał 180 tys. euro dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na pokrycie kosztów związanych z wyniesieniem satelity w kosmos. Dzięki temu aparat ma szansę zostać czwartym polskim satelitą w kosmosie.
Projekt PW-Sat2 jest realizowany od 2013 r. przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) przy Politechnice Warszawskiej. Studenci z SKA byli także odpowiedzialni za opracowanie pierwszego polskiego satelity studenckiego PW-Sat, wyniesionego w kosmos w 2012 roku.
PW-Sat 2 będzie miał wagę około 2 kg i wymiary 10 x 10 x 20 cm, a więc dwukrotnie większą objętość i masę niż PW-Sat. Zadaniem aparatu jest przetestowanie następujących innowacyjnych rozwiązań technologicznych: • żagla deorbitacyjnego, który pozwoli na szybsze usunięcie satelity z orbity; żagiel deorbitacyjny, tzn. struktura przypominająca spadochron, budowana jest z drutów z pamięcią kształtu i folii mylarowej, czyli wytrzymałego tworzywa z poliestru, który spowolni na niskiej orbicie ruch satelity, tak by obniżył lot i całkowicie spalił się w atmosferze, • czujników położenia satelity względem Słońca stosowanych m.in. do ochrony wrażliwych na promieniowanie słoneczne urządzeń pomiarowych oraz innych czujników. Dodatkowo czujniki słoneczne dostarczą informacji potrzebnych do prawidłowego ustawienia paneli słonecznych, tak aby maksymalnie wykorzystać energię pochodzącą z promieniowania słonecznego, która często jest jedynym źródłem zasilania dla statków kosmicznych.
Jeśli wymienione rozwiązania będą działać prawidłowo w przestrzeni kosmicznej, Politechnika Warszawska będzie mogła je udostępniać na rzecz innych misji kosmicznych. Istotnym celem tego projektu jest także stworzenie kadry polskich specjalistów w dziedzinie inżynierii kosmicznej, która może mieć znaczący wpływ na rozwój polskiego przemysłu kosmicznego. Przy okazji budowy PW-Sat2 specjalistyczną wiedzę uzyska około 30 inżynierów.
Źródło: ME
|