wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-13| Geodezja, Prawo, Kataster

Rozgraniczenie bez decyzji

W artykule z grudnia 2015 roku Bogdan Grzechnik zaproponował m.in. likwidację trybu administracyjnego przy rozgraniczaniu nieruchomości. W styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA przybliża ten pomysł, posiłkując się jak zwykle przykładem z życia. Chce udowodnić, że można i trzeba w tym zakresie dokonać gruntownych zmian.


Rozgraniczenie bez decyzji
Konkretne przykłady pozwalają na faktyczną ocenę sytuacji (bez teoretyzowania) oraz na przedstawienie niedogodności i strat wynikających z niedoskonałych przepisów, utartych zwyczajów, a nade wszystko z megabiurokratycznych procedur – pisze autor artykułu. – Postaram się także oszacować straty finansowe będące wynikiem obecnych postępowań, podkreślam jednak, że zagadnienie dotyczy także strat wszelkich innych kategorii. „Znęcanie się” miesiącami nad obywatelem jest często gorsze niż kwestie ekonomiczne. Ale jedne i drugie straty w państwie prawa powinny być wyeliminowane.
(...)

• Rozgraniczanie w trybie administracyjnym

Zgodnie z obietnicą przedstawiam przykładowy harmonogram rozgraniczenia w trybie administracyjnym przeprowadzonego w jednej z gmin. Zaznaczam, że nie jest to jakiś specjalnie wybrany przypadek procedury wyjątkowo przewlekłej.

1. Właściciel składa wniosek o dokonanie rozgraniczenia do urzędu miasta 24 kwietnia 2014 r., gdyż twierdzi, że sąsiad naruszył jego stan posiadania, budując parkan.

2. Urząd informuje właściciela o zasadach przeprowadzenia rozgraniczeń oraz ponoszenia kosztów i prosi o uzupełnienie wniosku o następujące elementy:
a) Wskazanie okoliczności uzasadniających złożony wniosek, np.:
• spór graniczny,
• zatarcie granic,
• rozbieżności pomiędzy stanem prawnym a stanem faktycznym granic.
b) Poinformowanie, czy przed sądem toczą się sprawy o:
• wydanie nieruchomości lub ustalenie do niej prawa własności,
• rozgraniczenie wymienionej we wniosku nieruchomości,
• ustalenie położenia znaków granicznych dla ww. nieruchomości.
Pismo wraz z pouczeniem liczy 5 stron i wysłano je standardowo za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Sygnowane jest datą 8 maja 2014 r., co pozwala uznać, że urząd zadziałał bez zbędnej zwłoki, bo od daty wniosku minęło 15 dni.

3. Już 16 maja 2014 r. (po 8 dniach) właściciel wyjaśnił wszystkie ww. sprawy w piśmie skierowanym do urzędu.

4. 22 maja 2014 r. urząd 4-stronicowym pismem zawiadomił strony o złożonym wniosku, informując je o procedurze postepowania.

5. 9 czerwca 2014 r. pełnomocnik sąsiadów złożył wniosek do urzędu, stwierdzając, że granice ich zdaniem są prawidłowe i że nie ma potrzeby przeprowadzania rozgraniczenia. W związku z tym wnioskował o nieobciążanie kosztami swoich klientów.
(...)

• Szacunkowe koszty postępowania

1. Czas poświęcony na postępowanie administracyjne. Od pkt 1 (wniosek) do pkt 16 (podpisanie umowy z geodetą) upłynęło 8 miesięcy. Natomiast od pkt 17 (zakończenie prac przez geodetę) do pkt 24 (umorzenie postępowania) upłynęło następne 7,5 miesiąca. Łącznie urząd zajmował się sprawą przez okres 15,5 miesiąca, a więc 310 dni roboczych.
2. Koszty jednego postępowania. Przyjmując, że jeden urzędnik poświęcał na ww. czynności 1 godzinę dziennie, mamy 310 godzin pracy...


Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

W styczniowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Plusy i minusy 2015 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży
• Wyniki ankiety „Jakich zmian w geodezji chcemy?”
• Jak udowodnić prawa właścicielskie? – przypadki z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska
• Zmiany w EGiB – nowe zapisy rozporządzenia
• Sprint po lepsze dane – drugie rozdanie unijnych funduszy na poprawę stanu PZGiK

• Zdjęcie zamiast lasera, czyli Jean-Philippe Pons oraz Huw Roberts z Bentley Systems wyjaśniają, po co geodecie siatka oteksturowanych trójkątów
• Absolwentka WGiK PW Katarzyna Budzińska o pomiarach realizowanych w Islandii
• Unijny program Horyzont 2020 szansą dla firm geodezyjnych
• Obraz kartograficzny Lwowa – o tomie I „Atlasu historycznego miast ukraińskich” pisze dr Henryk Bartoszewicz

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
O ludzie... nie ma trybu administracyjnego, nie ma postępowania administracyjnego. Jest dwuetapowe (potencjalnie) postępowanie rozgraniczeniowe.
odpowiedz zgłoś
z tych czterech punktów poniżej wynika że jeżeli właściciel złożyłby wniosek bez potrzeby uzupełnienia byłoby miesiąc mniej. Z punktu 5 wynika że p ile dobrze rozumiem kierunek w którym idzie ten artykuł jest taki żeby zakazywać wniosków prawnych do sądu stron postępowania bo to je przedłuża. Uprośćmy więc sprawę jeszcze bardziej - niech na wniosek urząd wyda decyzję następnego dnia. Pan Grzechnik będzie zadowolony tylko czy strony postępowania będą i ile będą kosztować odszkodowania od skarbu państwa ?
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
przesada Nie widać całego artykułu, ale już w tym fragmencie wydaje się, że autor przyjmuje takie założenia przy szacowaniu kosztów postępowania, żeby osiągnąć cel, który pewnie pojawi się we wnioskach: stwierdzenie - urząd zajmował się sprawą przez 15,5 miesiąca jest oczywiście uproszczeniem sytuacji, ponieważ urząd nie zajmował się sprawą przez 15,5 miesiąca (zapewne podczas wielu przerw, kiedy piłeczka była po drugiej stronie, sprawą zajmował się ktoś inny niż urząd); urzędnik; przyjęcie założenia, że urzędnik każdego dnia poświęcał tematowi 1 godzinę, jest założeniem nad wyraz przesadzonym. Zapewne, przez większość czasu, gdy piłeczka była po stronie urzędu, papiery leżały spokojnie oczekując na swoją kolej... Trudno sobie wyobrazić, żeby urzędnik, który na codzień prowadzi tego typu sprawy spędził przy niej prawie 40 dni roboczych. Wyliczenia już na tym etapie wydają się mocno (kilkukrotnie) przesadzone.
 3 
 10 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS