wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-11| GIS, Teledetekcja

O granulometrii obrazowej na styczniowym zebraniu Komisji Geoinformatyki PAU

13 stycznia podczas posiedzenia naukowego Komisji Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności dr hab. Przemysław Kupidura wygłosi referat pt. „Granulometria obrazowa i jej wykorzystanie w klasyfikacji treści zdjęć satelitarnych”.


O granulometrii obrazowej na styczniowym zebraniu Komisji Geoinformatyki PAU <br />
fot. Wikipedia/Pawel Swieboda
fot. Wikipedia/Pawel Swieboda

Granulometria obrazowa jest metodą wieloskalowej analizy tekstury obrazów cyfrowych, opartą na serii morfologicznych operacji otwarcia lub domknięcia. Jej podstawową zaletą w stosunku do innych metod analizy tekstury jest niewystępowanie tzw. efektu krawędzi, polegającego na wskazywaniu krawędzi obiektów przedstawionych na obrazie jako obszarów o silnej teksturze, niezależnie od rzeczywistej tekstury tych obiektów. Ta, ale też inne cechy granulometrii obrazowej sprawiają, że może być ona efektywnym narzędziem wspomagającym klasyfikację treści zdjęć satelitarnych poprzez dostarczanie informacji dotyczącej tekstury obrazu, pozwalającej uzyskiwać poprawę separacji wybranych klas pokrycia lub użytkowania terenu. Referat poświęcony jest właśnie temu zagadnieniu – przedstawia sposób wykorzystania metody obliczania lokalnej gęstości granulometrycznej oraz produktów takiej analizy – map granulometrycznych – w klasyfikacji treści zdjęć satelitarnych o różnej rozdzielczości oraz prezentuje przykładowe wyniki takiej klasyfikacji. W referacie przedstawione zostaną również podstawy teoretyczne granulometrii obrazowej.

Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 13.30 w sali 24 (parter) w gmachu przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS