wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-05-20| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Ludzie, Instytucje

W Krakowie zakończyły się III spotkania z INSPIRE


Po raz trzeci w ogóle, a po raz pierwszy po przyjęciu przez Parlament Europejski dyrektywy INSPIRE, odbyło się sympozjum z cyklu „Krakowskie spotkania z INSPIRE” (17-19 maja br.). Urząd Miasta Krakowa - jako główny organizator imprezy - ponownie udostępnił blisko dwustu uczestnikom okazałą, pełną polichromii salę obrad Rady Miasta, a wsparcia tradycyjnie udzieliły Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, AGH i OPGK w Krakowie. W tym roku szczegółowy temat sympozjum brzmiał: „Dziedzictwo kulturowe jako element geoprzestrzeni”.

Podczas siedmiu sesji tematycznych wygłoszono 40 referatów. Autorami byli konserwatorzy zabytków, historycy sztuki, architekci krajobrazu – jako osoby bezpośrednio chroniące dziedzictwo kulturowe, geodeci (w tym zwłaszcza fotogrametrzy), geografowie – jako dostarczyciele dokumentacji przestrzennej (zarówno w skali mikro, jak i makro) oraz planiści i ekonomiści – jako zarządzający dziedzictwem kulturowym.
Prof. Andrzej Tomaszewski (Zakład Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej), mówiąc na początku sympozjum o pojęciu dziedzictwa kulturowego, zauważył m.in.: Potrzebny jest poważny udział dyscyplin zajmujących się dokumentacją przestrzenną w dziele ochrony dziedzictwa. Pojęcie „konserwacji poprzez dokumentację”, rozumiane początkowo jako techniczny zapis formy zabytku, którego zachowanie w formie fizycznej było niemożliwe, ulega ostatnio poważnemu rozszerzeniu. „Dokumentacja” staje się zarówno ważnym narzędziem „konserwacji zapobiegawczej”, jak i podstawą medialnego społecznego przekazu zabytku w wirtualnej przestrzeni. Teza ta znalazła potwierdzenie w wielu kolejnych wystąpieniach.

Uczestnicy sympozjum mieli rzadką możliwość obcowania z prawdziwymi perełkami dziedzictwa kulturowego w dwóch formach: wirtualnej i rzeczywistej. Pierwszy dzień obrad zakończyli wieczorem spędzonym w fantastycznych komorach Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas jednej z sesji dnia następnego oglądali wirtualną rekonstrukcję romańskiego Krakowa, czyli 250 lat przed lokacją miasta na prawie magdeburskim. Nie ruszając się z miejsc, zwiedzali wnętrza kilku krakowskich kościołów, spacerowali uliczkami miasta. A zaraz potem wybrali się do krakowskich muzeów, by tym razem już w sposób rzeczywisty, acz niekonwencjonalny, podziwiać eksponaty podczas „Nocy muzeów”.
Jak podkreślili w podsumowaniu obrad profesorowie Jerzy Gaździcki (PTIP) i Ireneusz Płuska (ASP w Krakowie), problematyka sympozjum dobrze wkomponowała się w ideę INSPIRE. Spotkanie zbliżyło bowiem tych, którzy tworzą informację przestrzeną, i tych, którzy ją wykorzystują dla ochrony krajobrazu, zabytków architektury i sztuki.


dr Kazimierz Bujakowski, wiceprezydent Krakowa


dr Adam Iwaniak, wiceprezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (z lewej)

Krystian Pyka (fot. M. Antosiewicz)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS