wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-29| Geodezja, GIS, Instytucje, Kataster

270 mln zł na podkarpackie e-usługi, w tym geodezję

Wczoraj (28 grudnia) rozpoczął się nabór projektów w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na podniesienie efektywności i dostępności e-usług. O blisko 270 mln zł powalczą również projekty z zakresu GIS-u i geodezji.


270 mln zł na podkarpackie e-usługi, w tym geodezję <br />
fot. Wikipedia/Aotearoa
fot. Wikipedia/Aotearoa

Dofinansowanie można otrzymać na:
? Tworzenie lub rozwój usług wewnątrzadministracyjnych (A2A) niezbędnych do funkcjonowania e-usług publicznych.
? Tworzenie lub rozwój publicznych zasobów geodezyjnych oraz informacji przestrzennej.
? Cyfrowe udostępnianie informacji sektora publicznego.

Maksymalna wartość projektów z zakresu informacji przestrzennej może wynieść 190 mln zł, a w przypadku innych przedsięwzięć ? 6 mln zł. Wnioski można składać do 1 marca, a rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić w III kwartale 2016 r.

Jak podczas niedawnej konferencji podsumowującej projekt ZSIN faza I (Warszawa, 30 listopada ? 1 grudnia) mówił geodeta powiatu krośnieńskiego Krzysztof Wilk, do konkursu zgłoszony zostanie projekt budowy Podkarpackiego Systemu Informacji Przestrzennej, który ma wykorzystać przewidzianą pulę 190 mln zł. Jego liderem będzie województwo podkarpackie, a partnerami ? 21 powiatów ziemskich oraz 4 miasta na prawach powiatu. W ramach przedsięwzięcia, oprócz realizacji zadań typowo GIS-owych, przewidziano m.in. przeprowadzenie modernizacji EGiB w 819 obrębach i jej aktualizacji w 813 obrębach, zakładanie baz BDOT500 i GESUT (w odpowiednio 121 i 139 jednostkach ewidencyjnych), a także skanowanie materiałów zasobu (17,9 mln stron) ? koszt tych prac oszacowano na 157 mln zł.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to jaki jest twój pomysł na dostarczenie informacji obywatelowi i jak informacja jest ludziom potrzebna według Ciebie ?
odpowiedz zgłoś
GIS oj tam, od razu nie wiedzą. zastanawiają się tylko głośno czy warto w ten sposób to robić, bo skoro przez x lat nie było modernizacji i ośrodki funkcjonowały, to dlaczego nagle potrzebne są tak ogromne nakłady. parafrazując: to nie sztuka dać rybę, należy dać wędkę, gdyż w przeciwnym wypadku podgiki powrócą do starych nawyków. co do dotychczasowych oraz planowanych rzekomych GISów i wartości społecznej tych przedsięwzięć: ogromna ilość portali mapowych powstała pod hasłem wdrażania dyrektywy inspire. ile danych z tych portali jest dostępnych z poziomu najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej jaką są google. tu właśnie dochodzimy do wartości społecznej tych projektów, czyli odpowiedzi na pytanie a co z tego ma zwykły Kowalski, a tym samym jaka jest realna wartość przedsięwzięcia.
odpowiedz zgłoś
kolejny rok minął i kolejny koledzy którzy nie wiedzą po co są modernizacje egib się rozpisują. Jeśli za GISy uważasz portale mapowe to wielkiego pojęcia o gisie nie masz. O jakiej wartości społecznej piszesz ? Dla mnie to nowomowa. Kolejna zresztą.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
GIS IMHO żaden sensowny GIS wojewódzki nie powstał. Dotychczasowe projekty to tylko przemielenie środków, a najjaskrawszym przykładem jest mazowieckie. Projekt podkarpacki, skupiając się tylko na danych, nie niesie ze sobą żadnej wartości społecznej; ot ośrodkom będzie łatwiej sprzedawać petentom, ich własne (petentów) dane. Aby taki system zbudować, trzeba zacząć od zmian organizacyjnych, ustalić sensownie odpowiedzialność za aktualizacje zbiorów danych i zdefiniować społeczne cele projektu. Wtedy zapewne okaże się, że 80% kosztów projektu to analiza i wdrożenie, a nie licencje i sprzęt. Za jakość danych odpowiedzialni są urzędnicy i od wielu lat biorą za to pensje, zatem dlaczego w podkarpackim 83% kosztów projektu(157 z 190 mln) ma pochłonąć modernizacja EGiB oraz zakładanie BDOT500 i GESUT. Jedynym wytłumaczeniem jest dla mnie ratowanie projektu ZSiN, gdzie zapewne ujawniony brak danych, powoduje pojawianie się takich działań.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Anyway Pytanie czy województwa w ogóle powinny się bawić we własny GIS. Kto niby będzie z tego korzystać?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
GIS Czy chociaż w jednym z województw powstał jakiś sensowny GIS
 1 
odpowiedz zgłoś
mic ale robota ma być dla lobby informatycznego, nieważne kto zrobi drobnicę, turboewid, czy ewmapa, ważne, że na serwery pójdzie #$%!!yliard złotówek, pracy dla geodetów ma nie być. Geodeci nie są firmami niemieckimi, które mają zarobić na przetargach unijnych, otwórzcie oczy po co są de facto dopłaty:)
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
270 mln zł ważne żeby przerzucić dużo kasy, a że dane wejściowe są marnej jakości to jakoś dygnitarzom nie przeszkadza. Jak będzie dobra ewidencja - granice poscaleniowe czy też ustalone w procesie modernizacji to i stworzenie e-portalu będzie tańsze. Granice, granice i jeszcze raz granice ustalać a nie kolejny geoportal z kiepskimi danymi budować.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
@lolku akurat scalenia są potrzebne do określenia korzystnych położeń punktów granicznych, które potem można łatwiej odtworzyć!!!
 1 
odpowiedz zgłoś
Nareszcie Nareszcie przestaną wciskać studentom potrzebę scalania i geodezji rolnej a wezmą się za robotę godną XXI wieku. Taka kasa lepiej żeby została w rękach geodetów z Podkarpacia
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS