wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-29| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Humaniści z UW mają skaner i nie tylko

Na Uniwersytecie Warszawskim ruszyło Laboratorium Cyfrowe Humanistyki (LaCH) – placówka, która ma ułatwić humanistom wykorzystanie nowoczesnych technologii, również tych pomiarowych.


Humaniści z UW mają skaner i nie tylko <br />
fot. Wikipedia/Minimus
fot. Wikipedia/Minimus

Powstanie Laboratorium Cyfrowego jest rezultatem współpracy wydziałów i jednostek humanistycznych, na których prowadzi się badania z użyciem narzędzi cyfrowych, a także Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Laboratorium będzie wspierać badaczy – humanistów z UW, którzy w swojej pracy już wykorzystują narzędzia cyfrowe lub chcą to robić. Laboratorium będzie udzielać eksperckich porad przy planowaniu i realizowaniu projektów, organizować warsztaty i seminaria, a także spotkania z przedstawicielami podobnych centrów z innych krajów Europy i całego świata. Ponadto placówka zajmie się podtrzymywaniem i kontynuowaniem przedsięwzięć już ukończonych w ramach specjalnej „farmy projektów zakończonych”.

Prace nad utworzeniem laboratorium trwały kilkanaście miesięcy. – Jestem bardzo dumna, że nie minął rok od naszego pierwszego spotkania ogólnouniwersyteckiego na temat humanistyki cyfrowej, a jesteśmy tutaj, w najbardziej transdyscyplinarnej grupie, jaką możemy sobie wyobrazić. Wspólnie pokazaliśmy, że Uniwersytet jest instytucją, która może wykonać tygrysi skok – powiedziała podczas inauguracji prof. Anna Giza-Poleszczuk, prorektor UW, inicjatorka i promotorka projektu.

Podczas otwarcia mówiono też o planach laboratorium. – LaCH jest odpowiedzią na potrzeby nowoczesnej nauki, to swego rodzaju znak czasów. Chcemy rozwijać współpracę, która przekracza podziały dyscyplinarne, instytucjonalne i środowiskowe. Jestem przekonana, że stworzymy mocne forum współpracy ekspertów z nauk humanistycznych i ścisłych, wiodący ośrodek badawczy w zakresie humanistyki cyfrowej w Polsce – mówiła prof. Dorota Urbanek, przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego LaCH.

Jak czytamy w serwisie PAP – Nauka w Polsce, częścią LaCH jest m.in. Pracownia Skanerów 3D działająca w Instytucie Archeologii, która dysponuje m.in. skanerem Leica ScanStation C10. Ma ona wspomagać analizy geodezyjne i kartograficzne oraz szeroko pojęte badania archeologiczne. Ponadto Laboratorium wkrótce wzbogaci się o wysokiej jakości skanery do digitalizacji starych druków oraz okulograf do badania ruchu gałek ocznych (wykorzystywany np. w badaniach percepcji map).

Źródło: UW, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
humaniści też mogą mieć LaCHę, a co.
 3 
odpowiedz zgłoś
humanistyka cyfrowa cos jak na KUL'u Katedra Filozofii Przyrody, ale przynajmniej oni wydadzą mniej na sprzęt...
 2 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS