wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-29| Teledetekcja

Chiński wysokorozdzielczy satelita już w kosmosie

Wczoraj (28 grudnia) z centrum kosmicznego Xichang wystrzelono satelitę Gaofen-4. Jak chwalą się Chińczycy, to najbardziej zaawansowany satelita teledetekcyjny umieszczony na orbicie geostacjonarnej.


Chiński wysokorozdzielczy satelita już w kosmosie

Xu Dazhe, szef Państwowego Urzędu Nauki, Technologii i Przemysłu Obronnego (SASTIND), wyjaśnia, że nowy satelita będzie wykorzystywany przede wszystkim w zarządzaniu kryzysowym, monitoringu katastrof naturalnych oraz prognozowaniu pogody. Sprzyjają temu unikatowe możliwości aparatu.

Z orbity na wysokości 36 tys. km będzie on obrazować Ziemię w zakresie widzialnym i podczerwieni. Sensory satelity zaprojektowano tak, by mogły objąć obszar o wymiarach 7000 km x 7000 km, przy czym pojedynczy obraz pokrywa teren 400 x 400 km. Rozdzielczość zdjęć z Gaofen-4 wynosi 50 metrów w przypadku zakresu widzialnego i 400 metrów dla podczerwieni. Bodaj najważniejszą zaletą maszyny jest jednak wysoka rozdzielczość czasowa – aparat może wykonywać kolejne zobrazowania tego samego obszaru w odstępach minutowych.

Gaofen-4 ma pracować na orbicie przynajmniej do 2020 roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS