wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-28| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Przetargi, Instytucje

GUGiK zamawia lotniczy skaning 41 tys. km kw.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił pierwszy przetarg związany z projektem CAPAP. Przedmiotem zamówienia jest pozyskanie danych wysokościowych dla 41 140 km kw. w technologii lotniczego skanowania laserowego, a także opracowanie produktów pochodnych. Wartość prac to blisko 13,3 mln zł.


GUGiK zamawia lotniczy skaning 41 tys. km kw.

Zamówienie podzielono na 7 części. Obejmują one:
• część I – 2181 arkuszy w skali 1:5000 dla obszarów województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego;
• część II – 1951 arkuszy dla obszarów województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i podlaskiego;
• część III – 1340 arkuszy dla obszarów województw podlaskiego i lubelskiego;
• część IV – 693 arkuszy dla obszarów województw opolskiego, śląskiego i małopolskiego;
• część V – 743 arkuszy dla obszarów województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego;
• część VI – 770 arkuszy dla obszarów województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego;
• część VII – 704 arkuszy dla obszarów województw łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Trzy pierwsze części dotyczą opracowania produktów w Standardzie 1, tj. bazujących na skaningu z gęstością minimum 4 pkt/m kw. W pozostałych częściach obowiązuje Standard 2, który zakłada skanowanie z gęstością 12 pkt/m kw. Na podstawie zebranej chmury punktów wykonawca będzie miał obowiązek opracować numeryczne modele terenu i pokrycia terenu, a także pozyskać zdjęcia lotnicze.

Oferty zabezpieczone wadium w wysokości od 25 tys. do 55 tys. zł można składać do 10 lutego. Kryteriami rozstrzygnięcia będą cena (90% punktacji) oraz długość świadczenia rękojmi (10%). Co ciekawe, GUGiK zastosował w przetargu tzw. klauzulę społeczną. Wymaga bowiem, by wykonawca zatrudnił do klasyfikacji chmury punktów przynajmniej jedną osobę w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę. Zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych, maksymalnie na dwie części zamówienia. Prace mają zostać wykonane w ciągu 480 dni od podpisania umowy.

Przetarg jest częścią projektu CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej) o wartości 190 mln zł. Oprócz uzupełnienia danych wysokościowych pozyskanych w trakcie projektu ISOK (zebrano je dla około 93% Polski) celem przedsięwzięcia jest również opracowanie modeli 3D zabudowy dla całego kraju, udostępnienie usług sieciowych do przeprowadzania analiz przestrzennych, a także wykonanie map topograficznych w skalach od 1:10 000 do 1:100 000 oraz ogólnogeograficznych w skalach od 1:250 000 do 1:1 000 000. Mapy te mają powstawać na podstawie bazy BDOT10k z wykorzystaniem algorytmów automatycznej generalizacji – ich opracowanie jest również częścią projektu CAPAP.

Obszary objęte skanowaniem laserowym w standardzie 1 (kolor czerwony) i 2 (niebieski) – opracowanie redakcji

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jakie wyniki? czy polskie firmy górą?
odpowiedz zgłoś
@Sprężyrura. Zauważ proszę, że obszary miast są pozyskiwane w II standardzie, który ma inne parametry dokładnościowe niż standard I. To znacząco wpływa na koszty pozyskiwania danych. Reszta powierzchni kraju jest pozyskiwana w standardzie I. Poza tym GUGIK nie będzie zamawiał skaningu dla całej powierzchni Polski w ramach CAP-a. Więc jeśli tak jak piszesz, te enigmatyczne "usługi sieciowe analiz przestrzennych", nie pochłoną 75% budżetu, to styknie im nawet na browara na koniec projektu (jeśli nastąpi) ;) O parametrach można dyskutować, ale z tego co się orientuję te parametry to życzenia głównych konsumentów danych LIDAR z ISOK-a, czyli modelarzy powodziowych. Poza tym miło byłoby posiadać model terenu o jednakowych parametrach dla całej powierzchni Polski. Zastosowań takich danych jest sporo.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
bo ludzie z geoforum tak sobie zobrazowali shp ?
 1 
odpowiedz zgłoś
lidar A czemu to pokrycie nalotami jest na podkładzie OSM,a nie na danych referencyjnych BDOT Geoportalu.gov.pl? ;)
 1 
odpowiedz zgłoś
Wyliczanka jeśli 13% powierzchni kraju kosztuje 13 mln, to 100% będzie kosztować 100 mln.... z danych GUGIK (raport z zakończenia projektu geoportal 2) wynika, że dane kosztowały mniej niż 25% budżetu. Jeśli w capap rozkład kosztów będzie podobny, to przy założeniu że w capa będą tylko dane wysokosciowe to koszt projektu powinien wynosić 400 mln, a nie tylko 190.... A może tym razem, infrastruktura i rozwoj systemow nie pochłonie prawie 75 % budżetu... Zastanawiam się, czy dla potrzeb realizacji zadań gugik, nie wystarczyłaby szczegółowość danych wysokościowych , pozyskiwanych metodami satelitarnymi.... i z danych z wodgików (bdot10k).
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
polska w ruinie toz to minelo dopiero kilka lat od pierwszych nalotow ISOK....
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS