wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-23| Geodezja, Prawo, Instytucje

Minister cyfryzacji będzie zarządzał najważniejszymi rejestrami państwowymi

Od 1 stycznia minister cyfryzacji będzie zarządzał najważniejszymi rejestrami państwowymi, za które dotychczas odpowiadał minister właściwy ds. wewnętrznych. Ustawa przewidująca te zmiany została uchwalona wczoraj (22 grudnia) przez Sejm. Akt ten przewiduje również zmianę w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.


Minister cyfryzacji będzie zarządzał najważniejszymi rejestrami państwowymi

Do kompetencji ministra właściwego do spraw informatyzacji będzie należało zarządzanie następującymi rejestrami:
• PESEL,
• Rejestr Stanu Cywilnego,
• Centralna Ewidencja Pojazdów,
• Centralna Ewidencja Kierowców,
• Rejestr Dowodów Osobistych,
• Centralna Ewidencja Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych,
• Centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, powyższe rejestry są podstawowymi zbiorami danych osobowych o obywatelach i cudzoziemcach, trwale związanych z krajem. Są to najważniejsze wielkoskalowe rejestry, które stanowią solidne oparcie dla wykonywania przez właściwe organy administracji publicznej ustawowych zadań związanych z funkcjonowaniem państwa.

W ostatnich latach doszło do zmiany funkcji rejestrów z ewidencyjnych i porządkowych na usługowe. Stworzenie możliwości dalszej informatyzacji usług z wykorzystaniem rejestrów wymaga objęcia tego procesu koordynacją ze strony ministra właściwego do spraw informatyzacji. Dzięki przekazaniu odpowiedzialności za rejestry państwowe resortowi cyfryzacji możliwa będzie koncentracja wiedzy dotyczącej elektronizacji obrotu na linii obywatel – państwo (Administration to Client – A2C).

Przepisy ustawy nowelizującej ustawę o działach administracji rządowej wskazują, że minister właściwy do spraw informatyzacji będzie odpowiadał za sprawy związane z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni. Powiązanie tej kompetencji oraz kompetencji związanych z prowadzeniem spraw, dotyczących najważniejszych rejestrów państwowych będzie tworzyło silny urząd odpowiadający za najważniejsze sprawy związane z informatyzacją państwa.

Dodajmy, że uchwalona wczoraj ustawa wprowadza również zmianę w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 24b główny geodeta kraju będzie tworzyć i utrzymywać zintegrowany system informacji o nieruchomościach również we współpracy z ministrem ds. cyfryzacji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS