wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-21| Geodezja, Prawo, Kataster

Jakich zmian w geodezji chcemy? - wyniki

W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy trzy ankiety, w których można było ocenić propozycje zmian w geodezji postulowane przez Waldemara Izdebskiego, Bogdana Grzechnika i Mieczysława Sobola. Które z nich zyskały największe poparcie czytelników Geoforum.pl? Czas poznać wyniki.


Jakich zmian w geodezji chcemy? - wyniki

W grudniowym wydaniu GEODETY opublikowaliśmy trzy artykuły, których autorzy zaprezentowali konkretne postulaty naprawy geodezji. Wszystkie z nich poddaliśmy ocenie czytelników Geoforum.pl.
Największym zainteresowaniem cieszyła się ankieta z propozycjami Waldemara Izdebskiego (306 odpowiedzi). Postulaty Bogdana Grzechnika i Mieczysława Sobola oceniło odpowiednio 203 i 219 osób.

Największe poparcie zyskały następujące postulaty:

Propozycje Waldemara Izdebskiego:
• Konsultowanie zmian w prawie i przepisach technicznych z szerokim gronem specjalistów – 96,7% odpowiedzi za;
• Autorzy przepisów prawa nie powinni być anonimowi – 96,1%;
• Likwidacja licencji na materiały zasobu wykorzystywane do prac geodezyjnych – 87,3%.

Propozycje Bogdana Grzechnika:
• Udostępnianie geodetom wszystkich materiałów niezbędnych do prawidłowego wykonania pracy – 97,0%;
• Umożliwienie praktykowania młodym ludziom w miarę możliwości także w firmach geodezyjnych – 94,6%;
• Powierzenie opracowywania nowych przepisów doświadczonym ekspertom – 94,1%.

Propozycje Mieczysława Sobola:
• Wyeliminować niespójności w przepisach ustawy i załącznikach – 95,9%;
• Doprecyzować przepisy w szczególności dotyczące opłat i uwierzytelniania dokumentów opracowanych przez geodetów – 93,1%;
• Uciążliwe jest żądanie dodatkowego zgłoszenia, gdy przy tej samej pracy trzeba z PODGiK uzyskać dodatkowe dane. Stary przepis był tu zdecydowanie lepszy i tak powinno zostać – 91,8%.

Największy sprzeciw wzbudziły natomiast:
spośród propozycji Waldemara Izdebskiego – Wprowadzenie ograniczenia daty realizacji pracy geodezyjnej np. do 6 miesięcy od chwili zgłoszenia – 60,8% odpowiedzi przeciw, 29,7% odpowiedzi za;
spośród propozycji Bogdana Grzechnika – Rezygnacja z weryfikacji (kontroli) prac – 46,3% odpowiedzi przeciw, 45,8% odpowiedzi za;
spośród propozycji Mieczysława Sobola – Na jednym zgłoszeniu nie powinno być kilku prac geodezyjnych – 39,7% odpowiedzi przeciw, 53,9% odpowiedzi za.

Pełne wyniki badania opublikujemy w styczniowym GEODECIE.

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do bogatego zawsze możesz się zwolnić i przyjąć się firmie prywatnej lub założyć własną działalność i zarabiać bardzo dużo kasy,Ja się z chęcią zamienię
odpowiedz zgłoś
Weosłych Świąt Nie grzesz człowieku! "o 15-tej gasisz światło", "zamykasz drzwi i masz dużo czasu" Na co jeszcze czekasz, przyjdź na tę wspaniałą posadkę państwową a zobaczysz jak się teraz pracuje i za ile!!!!! Chyba zatrzymałeś się w czasie i w rozumowaniu. Rozejrzyj się kolego, czy wokół Ciebie nie ma naprawdę nic pozytywnego? Jesteś żałosny i niesprawiedliwy.
odpowiedz zgłoś
cd wej" Czyli nie widzisz, kto tu "rozwala państwo w którym żyjemy" Kto bezsensownymi przepisami paraliżuje geodezję? Kto wyprowadza kasę właśnie na zasadach rozdawnictwa z jednej strony, a wyciągania łapy po pieniądze - z drugiej? Kto obciążył geodetów - wykonawców tysiącem kretyńskich wymagań (nie będę przytaczał - wszyscy je niestety znamy)? Ty pojechałeś po Czarnym, bo ten chce troszkę lepiej zarabiać. Ty nie musisz tak chcieć. Pewnie na państwowej posadce zarabiasz wystarczająco i o 15-tej gasisz światło, zamykasz drzwi i masz dużo czasu. Spożytkuj przynajmniej ten czas na myślenie.
 3 
odpowiedz zgłoś
No! brawo, brawissimo! Czy nie przesadziłeś z tym postem (powstrzymanie się od spożywania pokarmów) przed świętami? Cukier Ci spadł, że tak bredzisz? Kto tu "wyciąga ręce po pieniądze" ? Geodeta odwalający niewolniczą robotę za grosze, czy kasta urzędników różnej maści? 40 lat tyram i nigdy nie dostałem nic darmo. Nawet za Polski Ludowej zapiepszałem w tzw. "akordzie". Twój punkt widzenia " ważne żeby dostać kasę bo to szczyt ambicji tzw. "geodety" " sugeruje że nie rozumiesz o czym mówisz. Geodeta przyjmuje zlecenie, zawiera umowę bądź wygrywa przetarg. Jednym słowem podejmuje się wykonać konkretne zadanie za określoną cenę. Gdzie tu do jasnej Anielki jest "dostawanie kasy" bądź "wyciąganie ręki po pieniądze"??? Gdzie tu miejsce na "A wykonywać swoją pracę w taki sposób żeby powstawało coś sensownego, coś przydatnego dla innych ludzi" - robimy to, co klient zleca! Jeśli jest mu to potrzebne, to znaczy, że jest sensowne i przydatne. - Inaczej by nie zamawiał. Prawda? Do kogo te brednie o "świadomości zawodo
 4 
odpowiedz zgłoś
No brawo... chcemy troszkę lepiej zarabiać. Poziom świadomości zawodowej i obywatelskiej dokładnie taki jakiego życzy sobie "grupa trzymająca władzę". A wykonywać swoją pracę w taki sposób żeby powstawało coś sensownego, coś przydatnego dla innych ludzi, żeby przy tym wszystkim być traktowanym jak inni obywatele, żeby nasza praca budowała a nie rozwalała państwo w którym żyjemy? To już nieważne, ważne żeby dostać kasę bo to szczyt ambicji tzw. "geodety". Co ta "władza" z nami zrobiła? :-( Podpowiem, nikt nam nie da kasy jak nie będzie się z nami liczył. A nie będzie się liczył dopóki jedyną naszą ambicją i rolą w państwie będzie wyciąganie rąk po pieniądze. Wesołych Świąt.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Zmiany Chcemy troszkę lepiej zarabiać - ot co - takich zmian chcemy.
 4 
odpowiedz zgłoś
obecna ekipa to nie moja bajka, ale jeśli zmiany dla zmian mogą oznaczać odbicie się od dna to mimo wrodzonego sceptycyzmu popieram zmianę.
 1 
odpowiedz zgłoś
@Pozdrawiam Bynajmniej, obecne prawo nie za bardzo mi się podoba. Tylko, żeby nie okazało się, że złe zostanie zastąpione jeszcze gorszym, co przy braku jakichkolwiek konsultacji (a już jest to wprowadzane jako standard zarówno na poziomie ustaw, jak i rozporządzeń) może mieć miejsce, jeżeli jedni nieomylni-i-wszystko-najlepiej-wiedzący-specjali ci zostaną zastąpieni jeszcze-bardziej-nieomylnymi-i-wszystko-najlepiej- wiedzącymi-specjalistami. Zmiana dla samej zmiany nie ma sensu - zmiana powinna przynosić poprawę. A tu, niestety, po po pierwszych działaniach nowej ekipy, nadzieje na "lepsze" stają się coraz bardziej płonne (choć, szczerze, mam nadzieję, że to tylko moje czarnowidztwo...).
 2 
odpowiedz zgłoś
proponowane zmiany są konieczne ale widać, że geodeci, nawet tych szanowanych stowarzyszeń mają ograniczone myślenie tylko do swojego podwórka. Np. co z tego, że przepisy wewnętrzne staną się jednorodne skoro i tak będą nie spójne z przepisami około branżowymi, jak np. budownictwo, w którym definicje powierzchni zabudowy diametralnie się rozmijają z definicjami prawa geodezyjnego. Co z tego, że młodym powinno być udostępnione praktykowanie, jeśli nie ma programu jak zniwelować straty w firmach spowodowane tymi praktykami. Co z tego, że nie będzie licencji, jak brak jest definicji nowych technik pomiarowych itp. itd. . Geodezję w wyniku intensywnej informatyzacji czeka wymarcie, lub całkowita restrukturyzacja. Z całym szacunkiem, ale ci starsi panowie i ich uczniowie restrukturyzacji nie przeprowadzą. Nie rozumieją takiej potrzeby.
 4 
odpowiedz zgłoś
Andrzeju za dotychczasowym prawem nikt, poza tobą i Witkiem tęsknić nie będzie.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Przykłady tworzenia prawa przez "specjalistów" mamy w ostatnich dniach (tu postulat Waldemara Izdebskiego jest spełniony ? nie są oni anonimowi!). Oby tylko w ten sposób nie było "poprawiane" prawo geodezyjne i kartograficzne, bo jeszcze zatęsknimy za dotychczasowymi "standardami"...
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
wniosków będą pewnie setki ale ja mam jeden: skoro tak wiele osób podpisuje się pod tezami, aby prawo było tworzone przez specjalistów, to oznacza jedno: do tej pory w odczuciu ludzi, uczestników ankiety, nie było! Pan Sejm RP na pewno coś o tym wie.
 4 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS