wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-21| GIS, Teledetekcja, Firma

Polacy tworzą wirtualny Czarnobyl

Z okazji zbliżającej się 30. rocznicy katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu gliwicka firma Farm 51 chce udostępnić aplikację umożliwiającą wirtualny spacer po tym zakładzie oraz okolicznym opuszczonym mieście Prypeć.


Polacy tworzą wirtualny Czarnobyl

Trójwymiarowy model elektrowni oraz okolic udało się stworzyć przede wszystkim dzięki fotogrametrycznej obróbce cyfrowych zdjęć wykonywanych podczas ekspedycji w to miejsce. Gdzieniegdzie posiłkowano się również skanowaniem laserowym. Dodatkowo nakręcono także kilkaset panoramicznych filmów.

Efektem złożenia tych danych ma być aplikacja „Chernobyl VR Project”. Nie będzie to jednak zwykły wirtualny spacer, jaki znamy chociażby z usług typu Google Street View. Dzięki wykorzystaniu specjalnych okularów działających w trybie wirtualnej rzeczywistości (m.in. Samsung Gear VR, HTC Vive, Oculus lub Sony Morpheus) użytkownik będzie mógł obejrzeć teren katastrofy w trzech wymiarach, a nawet wchodzić w interakcję z różnymi obiektami czy wypełniać zadania wymyślone przez twórców programu.

PremieraChernobyl VR Project” planowana jest na koniec kwietnia 2016 r., w 30. rocznicę katastrofy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS