wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-18| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

GUGiK podsumowuje projekt GBDOT

30 listopada Główny Urząd Geodezji i Kartografii oficjalnie zakończył realizację wartego 176 mln zł projektu Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych.


GUGiK podsumowuje projekt GBDOT

W ramach przedsięwzięcia udało się m.in. utworzyć dla całego kraju bazę danych obiektów topograficznych o szczegółowości odpowiadającej skali 1:10 000 (BDOT10k), a także zbudować system do zarządzania tym rejestrem. Rozwiązanie pozwala m.in. aktualizować BDOT10k, kontrolować jakość tych danych oraz udostępniać je zainteresowanym podmiotom. Zostało ono wdrożone w CODGiK-u oraz WODGiK-ach.

Na potrzeby prowadzenia kontroli i bieżącej aktualizacji BDOT10k zakupiono system powietrznego oraz naziemnego kartowania i monitorowania w postaci dwóch samochodów wyposażonych w urządzenie obrazujące w zakresie 360° oraz dwóch statków bezzałogowych z aparatami fotograficznymi. Wykorzystanie tych systemów do monitorowania terenu na dużych obszarach usprawni prowadzanie kontroli danych gromadzonych w BDOT10k polegające na ich weryfikacji. Zbieranie danych geoprzestrzennych z platform mobilnych pozwoli również szybko reagować na zmiany w topografii terenu, szczególnie w zakresie: dróg, kolei, mostów, węzłów komunikacyjnych, budowli, obiektów użyteczności publicznej.

Zakupiony przez GUGiK dron Fenix

W trakcie projektu GBDOT opracowano ponadto 1283 arkuszy mapy topograficznej 1:10 000 pokrywające przede wszystkim obszary miejskie oraz stworzono wzorcowe arkusze map w skalach 1:25 000, 1:50 000 i 1:100 000. Wykonano ponadto ortofotomapy cyfrowe na bazie zobrazowań lotniczych dla 203 miast Polski (pokrywające 20 tys. km kw.) w rozdzielczości terenowej 10 cm.

Ważnym efektem projektu jest również baza danych obiektów ogólnogeograficznych (BDOO) o szczegółowości 1:250 000, którą można pobrać za darmo ze strony CODGiK-u. Jej stworzenie było możliwe m.in. dzięki opracowaniu metod automatycznej generalizacji BDOT10k wykorzystujących narzędzia FME Desktop i FME Server.

Prace związane z generalizacją baz danych przestrzennych, ich prezentacją kartograficzną w postaci map topograficznych w skalach 1:25 000, 1: 50 000, 1:100 000 oraz automatyzacją tych procesów będą kontynuowane w GUGiK w ramach nowego projektu CAPAP.

Wzorcowy arkusz nowej mapy topograficznej

W ramach projektu GBDOT wykonano modernizację podstawowej osnowy wysokościowej obejmującej 16 266 punktów I klasy i 25 870 punktów 2 klasy. W wyniku tych prac została zaktualizowana baza danych Państwowego Rejestru Podstawowych Osnów Geodezyjnych, Grawimetrycznych i Magnetycznych (PRPOG) oraz wprowadzony na obszarze kraju europejski układ wysokościowy EVRS2007.

Integralnym elementem projektu były ponadto szkolenia z możliwości, form i metod zastosowania BDOT10k. Objęły one 120 pracowników służby geodezyjnej i kartograficznej oraz 600 pracowników z różnych sektorów – od administracji publicznej, przez leśnictwo, po służby ratunkowe.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
nie do końca... Już w kilku pierwszych zdaniach same nieścisłości.Po pierwsze-BDOT10k nie pokrywa całego kraju, po drugie system do końca jeszcze nie działa, po trzecie jeszcze nie cały odebrany materiał trafił do zasobu więc wodgik-i nie mają co wdrażać. Dlatego nie ma się czym cieszyć. I na przyszłość GUGiK nie powinien brać sie za takie przedsięwzięcia, bo potem tego nie ogarnia
 1 
 3 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS