wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-18| GIS, Mapy, Teledetekcja

Esri i NASA ułatwią pracę na dużych rastrach

Amerykańska agencja kosmiczna NASA oraz firma Esri – producent ArcGIS – współpracują przy rozwijaniu dwóch technologii mających usprawnić dostęp do danych rastrowych przechowywanych „w chmurze”: Meta Raster Format (MRF) oraz Limited Error Raster Compression (LERC).


Esri i NASA ułatwią pracę na dużych rastrach <br />
fot. NASA
fot. NASA

MRF jest otwartym standardem zapisu rastrów opracowanym pierwotnie przez Jet Propulsion Lab w NASA w celu optymalizacji dostępu do tych danych przez internet. LERC to z kolei wydajny algorytm do szybkiej bezstratnej oraz kontrolowanej stratnej kompresji zobrazowań i danych rastrowych. Jest on szczególnie przydatny w zastosowaniach geoprzestrzennych. Technologię tę opatentowała firma Esri i właśnie ogłosiła, że udostępnia ją bez żadnych opłat społeczności naukowej.

Dzieląc się technologiami MRF oraz LERC, NASA i Esri chcą umożliwić wszystkim chętnym organizacjom obniżenie kosztów przechowywania danych oraz usprawnienie dostępu do nich poprzez usługi sieciowe. – Pracowaliśmy z NASA nad udoskonaleniem formatu MFR, ale teraz chcemy uczynić kolejny krok i udostępnić nasz patent na LERC – mówi szef i założyciel Esri Jack Dangermond. – Oddając technologię tego algorytmu w ręce społeczności geoprzestrzennej, mamy nadzieję inspirować do rozwiązywania problemów oraz rozwijania innowacji – dodaje.

NASA ma na koncie znaczące sukcesy związane z użyciem formatu MRF do zapisu zobrazowań oraz rastrów, dlatego podjęła się współpracy z firmą Esri, by jeszcze bardziej udoskonalić tę technologię. Jej efektem jest m.in. wprowadzenie przez Esri poprawek do kodu źródłowego otwartej biblioteki GDAL (z której korzysta wiele komercyjnych i otwartych aplikacji GIS-owych), tak aby lepiej obsługiwała standard MRF. Zmiany te koncentrują się przede wszystkim wokół korzystania z tego typu danych poprzesz chmurę obliczeniową.

– Od lat używamy formatu MRF do tworzenia i dystrybucji zobrazowań, ale teraz zaczynamy badać możliwość wykorzystania tego standardu w środowisku przeglądarki internetowej – wyjaśnia Kevin Murphy z NASA. – Nasza współpraca z Esri oraz udostępnienie przez tę firmę patentu na LERC sprawia, że więcej ludzi będzie mogło cieszyć się wydajną i dokładną transmisją zobrazowań przez internet.

Specyfikacja algorytmu LERC została udostępniona na licencji Apache2.

Źródło: Esri, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS