|2015-12-18|
GIS, Mapy, Teledetekcja
Esri i NASA ułatwią pracę na dużych rastrach
Amerykańska agencja kosmiczna NASA oraz firma Esri – producent ArcGIS – współpracują przy rozwijaniu dwóch technologii mających usprawnić dostęp do danych rastrowych przechowywanych „w chmurze”: Meta Raster Format (MRF) oraz Limited Error Raster Compression (LERC).
fot. NASA
|
|
|
|
|
|
MRF jest otwartym standardem zapisu rastrów opracowanym pierwotnie przez Jet Propulsion Lab w NASA w celu optymalizacji dostępu do tych danych przez internet. LERC to z kolei wydajny algorytm do szybkiej bezstratnej oraz kontrolowanej stratnej kompresji zobrazowań i danych rastrowych. Jest on szczególnie przydatny w zastosowaniach geoprzestrzennych. Technologię tę opatentowała firma Esri i właśnie ogłosiła, że udostępnia ją bez żadnych opłat społeczności naukowej.
Dzieląc się technologiami MRF oraz LERC, NASA i Esri chcą umożliwić wszystkim chętnym organizacjom obniżenie kosztów przechowywania danych oraz usprawnienie dostępu do nich poprzez usługi sieciowe. – Pracowaliśmy z NASA nad udoskonaleniem formatu MFR, ale teraz chcemy uczynić kolejny krok i udostępnić nasz patent na LERC – mówi szef i założyciel Esri Jack Dangermond. – Oddając technologię tego algorytmu w ręce społeczności geoprzestrzennej, mamy nadzieję inspirować do rozwiązywania problemów oraz rozwijania innowacji – dodaje.
NASA ma na koncie znaczące sukcesy związane z użyciem formatu MRF do zapisu zobrazowań oraz rastrów, dlatego podjęła się współpracy z firmą Esri, by jeszcze bardziej udoskonalić tę technologię. Jej efektem jest m.in. wprowadzenie przez Esri poprawek do kodu źródłowego otwartej biblioteki GDAL (z której korzysta wiele komercyjnych i otwartych aplikacji GIS-owych), tak aby lepiej obsługiwała standard MRF. Zmiany te koncentrują się przede wszystkim wokół korzystania z tego typu danych poprzesz chmurę obliczeniową.
– Od lat używamy formatu MRF do tworzenia i dystrybucji zobrazowań, ale teraz zaczynamy badać możliwość wykorzystania tego standardu w środowisku przeglądarki internetowej – wyjaśnia Kevin Murphy z NASA. – Nasza współpraca z Esri oraz udostępnienie przez tę firmę patentu na LERC sprawia, że więcej ludzi będzie mogło cieszyć się wydajną i dokładną transmisją zobrazowań przez internet.
Specyfikacja algorytmu LERC została udostępniona na licencji Apache2.
Źródło: Esri, JK
|