Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-18| GIS, Mapy, Teledetekcja

Esri i NASA ułatwią pracę na dużych rastrach

Amerykańska agencja kosmiczna NASA oraz firma Esri – producent ArcGIS – współpracują przy rozwijaniu dwóch technologii mających usprawnić dostęp do danych rastrowych przechowywanych „w chmurze”: Meta Raster Format (MRF) oraz Limited Error Raster Compression (LERC).


Esri i NASA ułatwią pracę na dużych rastrach <br />
fot. NASA
fot. NASA

MRF jest otwartym standardem zapisu rastrów opracowanym pierwotnie przez Jet Propulsion Lab w NASA w celu optymalizacji dostępu do tych danych przez internet. LERC to z kolei wydajny algorytm do szybkiej bezstratnej oraz kontrolowanej stratnej kompresji zobrazowań i danych rastrowych. Jest on szczególnie przydatny w zastosowaniach geoprzestrzennych. Technologię tę opatentowała firma Esri i właśnie ogłosiła, że udostępnia ją bez żadnych opłat społeczności naukowej.

Dzieląc się technologiami MRF oraz LERC, NASA i Esri chcą umożliwić wszystkim chętnym organizacjom obniżenie kosztów przechowywania danych oraz usprawnienie dostępu do nich poprzez usługi sieciowe. – Pracowaliśmy z NASA nad udoskonaleniem formatu MFR, ale teraz chcemy uczynić kolejny krok i udostępnić nasz patent na LERC – mówi szef i założyciel Esri Jack Dangermond. – Oddając technologię tego algorytmu w ręce społeczności geoprzestrzennej, mamy nadzieję inspirować do rozwiązywania problemów oraz rozwijania innowacji – dodaje.

NASA ma na koncie znaczące sukcesy związane z użyciem formatu MRF do zapisu zobrazowań oraz rastrów, dlatego podjęła się współpracy z firmą Esri, by jeszcze bardziej udoskonalić tę technologię. Jej efektem jest m.in. wprowadzenie przez Esri poprawek do kodu źródłowego otwartej biblioteki GDAL (z której korzysta wiele komercyjnych i otwartych aplikacji GIS-owych), tak aby lepiej obsługiwała standard MRF. Zmiany te koncentrują się przede wszystkim wokół korzystania z tego typu danych poprzesz chmurę obliczeniową.

– Od lat używamy formatu MRF do tworzenia i dystrybucji zobrazowań, ale teraz zaczynamy badać możliwość wykorzystania tego standardu w środowisku przeglądarki internetowej – wyjaśnia Kevin Murphy z NASA. – Nasza współpraca z Esri oraz udostępnienie przez tę firmę patentu na LERC sprawia, że więcej ludzi będzie mogło cieszyć się wydajną i dokładną transmisją zobrazowań przez internet.

Specyfikacja algorytmu LERC została udostępniona na licencji Apache2.

Źródło: Esri, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS