wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-18| Geodezja, Prawo

Nowe przepisy ws. BDOT500 i mapy zasadniczej już obowiązują. Co się zmienia?

Od dziś (18 grudnia) obowiązuje rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 2 listopada 2015 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (DzU poz. 2028).


Nowe przepisy ws. BDOT500 i mapy zasadniczej już obowiązują. Co się zmienia?

Rozporządzenie określa zakres informacji gromadzonych w bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500 – 1:5000 (BDOT500), organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia i aktualizacji tej bazy, a także tryb i standardy techniczne tworzenia mapy zasadniczej w skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000.

Akt ten wspólne z rozporządzeniem ws. GESUT (które obowiązuje od 8 grudnia) zastąpi rozporządzenie z 12 lutego 2013 r. w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej, które formalnie nie obowiązuje od 13 stycznia br.

W obu przypadkach w przepisach zaszły istotne zmiany. W rozporządzeniu ws. BDOT500 i mapy zasadniczej doprecyzowano np. kwestie aktualizacji bazy. I tak, ma ona następować na podstawie informacji zawartych w materiałach przyjętych do zasobu oraz pozyskanych z innych rejestrów publicznych w terminie do 30 dni od: wpisania do ewidencji materiałów zasobu nowych, zmodyfikowanych lub zweryfikowanych zbiorów danych BDOT500 oraz od pozyskania odpowiednich informacji z innego rejestru publicznego.

W BDOT500 utrzymuje się dane określające aktualny stan obiektów tej bazy oraz dane określające ich stan przed poszczególnymi zmianami. W bazie utrzymuje się także dane dotyczące obiektów, które nie mają obecnie swego odpowiednika w rzeczywistości. Obiektom BDOT500, które zostały poddane rozbiórce, nadaje się atrybut określający datę, po której dane tych obiektów nie podlegają już żadnym zmianom (obiekty zakończyły swój cykl istnienia). Informację o utworzeniu BDOT500 właściwy miejscowo starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zmiany zaszły w specyfikacji obiektów tworzących BDOT500, choć ich liczba nie uległa zmianie (wciąż wynosi 114). Z przepisów usunięto obiekty BUZT02 (zbiornik na materiały pędne lub gaz), BUIB10 (wiata) oraz PTTU02 (plantacja). Obiekt BUBZ04 (wał przeciwpowodziowy lub grobla) rozdzielono na dwa obiekty – BUBZ04 (wał przeciwpowodziowy) i BUBZ05 (grobla). Dwoma nowymi obiektami są: KTCR04 (ścieżka) oraz PTWP04 (woda w urządzeniu wodnym).

Modyfikacje wprowadzono również do standardów technicznych tworzenia i aktualizacji BDOT500 (zał. 3). Przewidują one m.in., że:
„3. Modyfikacja wierzchołka każdego obiektu BDOT500 wymusza aktualizację wszystkich obiektów posiadających ten wierzchołek.”.
„§ 6. 1. Obiekty BDOT500 pozostające w zależności topologicznej z innymi obiektami tej bazy podlegają aktualizacji geometrii w granicach błędu położenia punktu obiektu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy. W przypadku zależności topologicznej obiektów należących do różnych grup dokładnościowych lub należących do tej samej grupy dokładnościowej, jako nadrzędny przyjmuje się przebieg obiektu, którego położenie określone zostało z wyższą dokładnością. O potrzebie wykonania tej czynności decyduje wykonawca podczas opracowywania wyników pomiarów pozyskanych do roboczej bazy danych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy.
2. Sąsiedztwo wierzchołków nie powinno być mniejsze od 1,0 m dla obiektów kategorii klas obiektów PT i mniejsze od wartości dwukrotnego błędu położenia punktu obiektu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy dla pozostałych obiektów BDOT500.
3. W celu zachowania poprawnej topologii obiektów BDOT500, obiekty przylegające powinny opierać się o te same punkty wierzchołkowe i węzłowe.”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. wiata to budynek - atrybut Nazwa: czyWiata wartość 0/1
 2 
odpowiedz zgłoś
wiata Spoko że wiata to teraz EGiB. Ale na jakim obiekcie należy umieścić wiatę?
 2 
odpowiedz zgłoś
. wiata to teraz egib
odpowiedz zgłoś
BDOT500 wiata Mam do zinwentaryzowania wiatę o powierzchni 200 m kw. która podlega pozwoleniu na budowę. Jak mam ją umieścić na mapie zasadniczej? Ma ktoś jakiś pomysł?
 3 
odpowiedz zgłoś
skończą sie te czasy a zaczną czasy nie wiem co jest w środku bo nie mogę przeczytać. Nowoczesność która ma w nosie użytkowników.
 2 
odpowiedz zgłoś
BDOT Bardzo dobrze. Skończą się czasy kresek, kropek i tekstów.
 1 
odpowiedz zgłoś
BDOT Ciekawie kiedy w końcu ktoś pójdzie po rozum do głowy i BDOT 500 zniknie z zasobu (wzorem np Niemiec). Niech każdy sam płaci za pozyskanie tego co potrzebuje.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
jestem rozczarowny bo nie widzę zebry. A to przecież ważne, żeby przy obiektowaniu jezdni wyróżnić precyzyjnie obszar ruchu pieszego w obszarze ruchu pojazdów. Znacząco wpłynęło by to też na spadek wypadków, bo zebry w nawigacji samochodowej ostrzegały by kierowców przed wyprzedzaniem obok pojazdu przepuszczającego pieszych. Zakładam, ze lobby dostawców oprogramowania, żeby mieć pretekst do kolejnych upgrade-ów z wynegocjują jakieś okresowe nowelizacje tych rozporządzeń, np. coroczne.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Ilość obiektów Zgodnie z załacznikiem nr 5 do rozporządzenia, obiektów jest 661 (słownie sześćset sześćdziesiąt jeden)
 2 
odpowiedz zgłoś
W dodatku ta woda w urządzeniu wodnym posiada modyfikowalne w granicach błędu wierzchołki.
 5 
odpowiedz zgłoś
Łomatkoicórko! "woda w urządzeniu wodnym" GENIALNE!
 9 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS