Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-17| Geodezja, Prawo, Instytucje

Szykują się duże zmiany personalne w urzędach. Czy dotkną geodezję?

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej przedstawiony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości przewiduje, że swoje stanowiska może stracić nawet 1,6 tys. urzędników. Czy dotyczy to również służby geodezyjnej i kartograficznej?


Szykują się duże zmiany personalne w urzędach. Czy dotkną geodezję?

Zgodnie z proponowanymi przepisami 30 dni od ich wejścia w życie swoje stanowiska automatycznie tracą wszyscy urzędnicy piastujący wyższe stanowiska w służbie cywilnej, chyba że do tego czasu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres lub tychże warunków nie przyjmą.

Co więcej, osoby na stanowiskach dyrektorów i ich zastępców nie będą już wybierane w trybie otwartego i konkurencyjnego naboru. Zastąpi go powołanie na zasadach kodeksu pracy. Zmniejszą się także wymagania dla kandydatów na te stanowiska. Dyrektorem będzie mogła zostać osoba należąca wcześniej do partii politycznej oraz bez wcześniejszego doświadczenia w budżetówce, w tym na stanowiskach kierowniczych.

Jak proponowane regulacje mają się do geodezji? Obejmą one generalnego dyrektora w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, a także dyrektorów wszystkich departamentów w GUGiK-u oraz ich zastępców. Nie dotyczą natomiast głównego geodety kraju, którego tryb powołania określony jest w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.

Wyższym stanowiskiem w służbie cywilnej jest również osoba kierująca wydziałem lub komórką równorzędną w urzędzie wojewódzkim. Czy nowelizacja obejmie więc także wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego? – WINGiK-owie są poza służbą cywilną – wyjaśnia w rozmowie z Geoforum.pl śląski WINGiK Mirosław Puzia. Wyjątkiem są jednak ci inspektorzy, którzy piastują równocześnie stanowiska dyrektorów wydziałów lub ich zastępców. Taka sytuacja ma miejsce w urzędach wojewódzkich w Warszawie, Olsztynie i Opolu.

Poselski projekt nowelizacji został skierowany do I czytania w Sejmie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS