wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-17| Geodezja, Prawo, Instytucje

Szykują się duże zmiany personalne w urzędach. Czy dotkną geodezję?

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej przedstawiony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości przewiduje, że swoje stanowiska może stracić nawet 1,6 tys. urzędników. Czy dotyczy to również służby geodezyjnej i kartograficznej?


Szykują się duże zmiany personalne w urzędach. Czy dotkną geodezję?

Zgodnie z proponowanymi przepisami 30 dni od ich wejścia w życie swoje stanowiska automatycznie tracą wszyscy urzędnicy piastujący wyższe stanowiska w służbie cywilnej, chyba że do tego czasu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres lub tychże warunków nie przyjmą.

Co więcej, osoby na stanowiskach dyrektorów i ich zastępców nie będą już wybierane w trybie otwartego i konkurencyjnego naboru. Zastąpi go powołanie na zasadach kodeksu pracy. Zmniejszą się także wymagania dla kandydatów na te stanowiska. Dyrektorem będzie mogła zostać osoba należąca wcześniej do partii politycznej oraz bez wcześniejszego doświadczenia w budżetówce, w tym na stanowiskach kierowniczych.

Jak proponowane regulacje mają się do geodezji? Obejmą one generalnego dyrektora w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, a także dyrektorów wszystkich departamentów w GUGiK-u oraz ich zastępców. Nie dotyczą natomiast głównego geodety kraju, którego tryb powołania określony jest w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.

Wyższym stanowiskiem w służbie cywilnej jest również osoba kierująca wydziałem lub komórką równorzędną w urzędzie wojewódzkim. Czy nowelizacja obejmie więc także wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego? – WINGiK-owie są poza służbą cywilną – wyjaśnia w rozmowie z Geoforum.pl śląski WINGiK Mirosław Puzia. Wyjątkiem są jednak ci inspektorzy, którzy piastują równocześnie stanowiska dyrektorów wydziałów lub ich zastępców. Taka sytuacja ma miejsce w urzędach wojewódzkich w Warszawie, Olsztynie i Opolu.

Poselski projekt nowelizacji został skierowany do I czytania w Sejmie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
łochocho ale powiało nibybuddyzmem... panZEN, Dalajlama... ale to momo wszystko niby
odpowiedz zgłoś
. Panzen- nie wiem czy wszyscy myślą samodzielnie. Wiem jedno. Jeśli widzę w tv pogadanki "ekspertów" którzy na temat w którym jestem biegły opowiadają stek bzdur i półprawd, to boję się pomyśleć ile kitu mi wciskają w rzeczach w których mam małe, albo zerowe pojęcie. Do psiakość- a skąd Ty wiesz na jaką kwotę kolega geodeta ma opracowania, które czekają i nabierają mocy urzędowej. Ja parę lat temu miałem tylko dwa, ale na kwotę ponad 30 tys....i był problem na święta. Tylko że mało kogo w ośrodkach to obchodzi, choć i tu są wyjątki.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
ŻENADA Zaraz się rozpłaczę! Ty kolego prezenty Świąteczne dla dzieci uzależniasz od 4 prac geodezyjnych ?!!! Tobie to już żadna zmiana nie pomoże.
 6 
 7 
odpowiedz zgłoś
A za co mam chcieć aby dalej pełnił swoją funkcję? Nic dla mnie dobrego za swojej prezesury nie zrobił. W tej chwili moje 4 prace leżą w PODGiK od 2 tygodni nie przyjęte i nie będą przyjęte do nowego roku bo niezwłocznie jak zapisano w ustawie, którą on znowelizował to dla ośrodka 30 dni , a ja nie mam za co dzieciom na święta kupić prezentów.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
do jeden z geodetów Nie mów w liczbie mnogiej - ja nie czekam na odwołanie GGK i żeby uprzedzić głupie komentarze informuje, że nie jestem zaangażowany w temat personalnie.
 6 
 5 
odpowiedz zgłoś
Art. 6b. GGK powołuje Premier na wniosek ministra. Premier odwołuje GGK No to czekamy
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
z całkowitym spokojem należy oczekiwać dalszego rozwoju wypadków. Wpływu na to nie mamy. Niespokojni mogą być tylko ci których ta ustawa dotyczy. Mimo sympatii do jednostek które znajdą się w ogniu walk nie zamierzam z tego powodu dokonać aktu samospalenia w ramach protestu. Życzę więc wszystkim komentatorom dużo spokoju w te święta.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
GALANONIM Masz wątpliwości, że komentatorzy tego portalu samodzielnie nie myślą?! Idą Święta nie obrażaj nas chłopie!
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Znam zaledwie paru bardzo dobrych fachowców wśród dzisiejszych urzędników z naszej branży, jednak ogromna większość są jak BMW- bierni, mierni, ale wierni.....Czy ta nowela coś zmieni? Zmieni, ale czy na lepsze? Czas pokaże. "Gorszysort" zanim coś napiszesz zastanów się czy chcesz brać udział w wojence sztucznie pompowanej do niebotycznych rozmiarów przez media. Żeby nie było nie byłem, nie jestem i nigdy nie będę za PIS-em. Zachęcam do samodzielnego myślenia.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
paka ziemlia jeszio wiertitsja I spraw by prostotę nie wyparło prostactwo A wolność zduszona stała szaleństwem!
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Warto zmienić niektórych WINGiK Jeżeli WINGiK co tydzień zmienia zdanie, w zależności od tego co GUGiK (czytaj p. Radzio) powie na szkoleniu lub GGK w jakimś powielaczowym piśmie, to powinien odejść. Nie może być tak, że kolejne decyzje WINGiK są ze sobą sprzeczne lub WINGiK nie wie jak zaopiniować projekty modernizacji EGiB i przeciąga sprawę miesiącami czepiając się przecinków. Tacy WINGiK są hamulcowymi i szkodzą geodezji.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
No oby !!! !!!
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS