wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-16| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja

Miliony dolarów na innowacyjne kartowanie dna

Fundacja X Prize ogłosiła konkurs Shell Ocean Discovery X Prize, w którym do wygrania jest 7 mln dolarów. Otrzymają je ci, którzy opracują efektywną technologię pomiaru dna morskiego.


Miliony dolarów na innowacyjne kartowanie dna

W poprzednich edycjach konkursu fundacja motywowała naukowców m.in. do opracowania nowatorskich załogowych pojazdów kosmicznych, ekologicznych samochodów czy technologii do usuwania plam oleju z powierzchni oceanu. Tym razem stawia na kartowanie oceanu. Jak podkreślają przedstawiciele X Prize, obecnie powierzchnia odległego Marsa jest znacznie lepiej znana niż morskie dno – ocenia się, że tę część naszego świata dobrze poznaliśmy jedynie w 5%. Wszystko dlatego, że technologie, które umożliwiają badanie dna, są drogie i mało wydajne.

Dlatego fundacja oferuje wielomilionowe nagrody dla drużyn, które w ciągu najbliższych trzech lat opracują autonomiczny i niedrogi system do szybkiego zbierania wysokorozdzielczych danych o oceanicznym dnie do głębokości około 4 km. Urządzenie ma być zdolne nie tylko do generowania szczegółowego modelu batymetrycznego, ale również do wykonywania zdjęć w rozdzielczości nie gorszej niż 5 metrów.

Pula nagród w konkursie wynosi 7 mln dolarów, przy czym zwycięska drużyna może liczyć na 4 mln dol., a druga w kolejności – na 1 mln dol. Dodatkowy milion dolarów oferuje amerykańska agencja NOAA. Bonus otrzyma ta drużyna, która dodatkowo rozwinie technologię umożliwiającą wykrywanie podwodnych źródeł emisji substancji chemicznych.

Zwycięzcę konkursu mamy poznać pod koniec 2018 roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
inicjatywa słuszna i nie dziwi, że podjęta przez Shell. ale czy żadna armia świata nie ma jeszcze takiego systemu? to pytanie na marginesie. niedrogi system autonomiczny... 4 mln $ nagrody nie wydaję się kwotą powalającą przy takim projekcie, chociaż chińskie części nie są drogie... może ktoś z Polski wystartuje? mamy w końcu speców od łazików marsjańskich, to i od dna oceanów może ktoś się znajdzie?
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS