Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-12-16| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja

Miliony dolarów na innowacyjne kartowanie dna

Fundacja X Prize ogłosiła konkurs Shell Ocean Discovery X Prize, w którym do wygrania jest 7 mln dolarów. Otrzymają je ci, którzy opracują efektywną technologię pomiaru dna morskiego.


Miliony dolarów na innowacyjne kartowanie dna

W poprzednich edycjach konkursu fundacja motywowała naukowców m.in. do opracowania nowatorskich załogowych pojazdów kosmicznych, ekologicznych samochodów czy technologii do usuwania plam oleju z powierzchni oceanu. Tym razem stawia na kartowanie oceanu. Jak podkreślają przedstawiciele X Prize, obecnie powierzchnia odległego Marsa jest znacznie lepiej znana niż morskie dno – ocenia się, że tę część naszego świata dobrze poznaliśmy jedynie w 5%. Wszystko dlatego, że technologie, które umożliwiają badanie dna, są drogie i mało wydajne.

Dlatego fundacja oferuje wielomilionowe nagrody dla drużyn, które w ciągu najbliższych trzech lat opracują autonomiczny i niedrogi system do szybkiego zbierania wysokorozdzielczych danych o oceanicznym dnie do głębokości około 4 km. Urządzenie ma być zdolne nie tylko do generowania szczegółowego modelu batymetrycznego, ale również do wykonywania zdjęć w rozdzielczości nie gorszej niż 5 metrów.

Pula nagród w konkursie wynosi 7 mln dolarów, przy czym zwycięska drużyna może liczyć na 4 mln dol., a druga w kolejności – na 1 mln dol. Dodatkowy milion dolarów oferuje amerykańska agencja NOAA. Bonus otrzyma ta drużyna, która dodatkowo rozwinie technologię umożliwiającą wykrywanie podwodnych źródeł emisji substancji chemicznych.

Zwycięzcę konkursu mamy poznać pod koniec 2018 roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama