wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-16| Teledetekcja

ESA zamawia kolejne satelity radarowe

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała kontrakt o wartości 400 mln euro na budowę teledetekcyjnych satelitów radarowych Sentinel-1C i -1D.


ESA zamawia kolejne satelity radarowe

Aparaty zbuduje konsorcjum 60 firm kierowane przez włoską spółkę Thales Alenia Space. Urządzenia dołączą do bliźniaczych satelitów A i B, zapewniając kontynuację misji Sentinel-1 przynajmniej do końca lat 20. Pierwszy z nich został wystrzelony w kwietniu 2014 r., a drugi ma trafić na orbitę w przyszłym roku. Pierwszy z zamówionych właśnie aparatów ma natomiast wystartować w 2021 r.

Satelity Sentinel-1 mają być istotnym komponentem europejskiego systemu monitorowania środowiska Copernicus, umożliwiając obrazowanie Ziemi w dowolnych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Pierwszy z nich już nie raz dowiódł swojej przydatności. Zbierane przez niego zobrazowania wykorzystano np. do oceny skutków katastrofalnego trzęsienia ziemi w Nepalu czy powodzi w Namibii oraz na Bałkanach.

Z danych tych korzysta również usługa Copernicus Marine Environment Monitoring Service, dzięki której statki w różnych regionach świata otrzymują aktualne informacje o występowaniu zjawisk lodowych. Poza tym obrazy z Sentinela-1A wykorzystywane są na co dzień do monitorowania osuwisk, zanieczyszczenia morza, zmian pokrycia terenu czy obserwacji upraw.

O sukcesie misji świadczy liczba pobrań zobrazowań z tego satelity. Dotychczas 15 tys. użytkowników ściągnęło 2,5 mln plików zajmujących 3 mln GB. Przypomnijmy, że dane ze wszystkich satelitów konstelacji Sentinel są dostępne bezpłatnie do dowolnych celów.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS