|2015-12-15|
Geodezja, Firma, Edukacja
Owocne spotkanie studentów z przedsiębiorcami w Krakowie
Wiele mówi się w ostatnich czasach o trudnej sytuacji na polskim rynku pracy, która najmocniej dotyka ludzi młodych, bezpośrednio po ukończeniu studiów. Jednocześnie uczelnie wciąż prowadzą wysoki nabór na kierunki geodezyjne, dostarczając co roku setki magistrów inżynierów, a technika geodezyjne nie pozostają za nimi w tyle. Członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” postanowili zweryfikować swoje szanse na zatrudnienie otwierając nową, cykliczną imprezę łączącą środowisko studenckie ze środowiskiem potencjalnych pracodawców.
fot. Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna
|
|
|
|
|
|
11 grudnia br. na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyło się I Forum Uni-Biznes Geodezja-Przedsiębiorcy-Studenci (GPS). Głównym celem spotkania było stworzenie pomostu pomiędzy studentami a przedsiębiorstwami geodezyjnymi. W harmonogramie imprezy przewidziany został czas na prezentację kierunku rozwoju studentów należących do kół naukowych, a następnie kilku firm geodezyjnych. Dzięki tym częściom członkowie obu środowisk mogli zapoznać się z panującymi w nich trendami. Trzecią, najbardziej oczekiwaną częścią Forum był panel dyskusyjny, na potrzeby którego zebrano pytania do potencjalnych pracodawców, najbardziej nurtujące młodych ludzi.
Jak się okazało, studenci mają dużą wiedzę, a co najważniejsze, wykazują gotowość do samorozwoju, dokształcania się i korzystania z możliwości płynących z członkostwa w kołach naukowych. Wielokrotnie podkreślone zostało, że młodzi ludzie z Polski nie powinni odczuwać kompleksów wobec kolegów z krajów zachodnich. Jedną z ważnych konkluzji było stwierdzenie, że uczelnia nie jest w stanie wykształcić studenta dokładnie „pod posadę”, jaką miałby potem przyjąć. Dużym sukcesem systemu studiów jest natomiast bardzo dobre przygotowanie młodego człowieka do samodzielnego poszukiwania rozwiązań i odpowiedzi na pytania z wykorzystaniem wszelkich dostępnych źródeł wiedzy.
Potrzeba organizowania takich spotkań wydaje się bardzo duża. Zainteresowanie wydarzeniem wykazali nie tylko członkowie kół naukowych i zaproszone firmy geodezyjne, ale także pracownicy Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. 60 minut przewidzianych na panel dyskusyjny okazało się niewystarczające na zadanie wszystkich pytań. Jest to jednak doskonały powód do organizacji kolejnej edycji Forum Uni-Biznes w przyszłym roku.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele firm: 3Deling, FlyTech UAV, GeoMax, MGGP Aero, Progea Consulting i TPI. Spośród kół naukowych swoje osiągnięcia prezentowały: Koło Naukowe Geodetów działające przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Stowarzyszenie Studentów WGiK PW „Geoida”, Międzynarodowe Koło Naukowe Geodezji Satelitarnej i Nawigacji „Geosin” działające przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Studenckie Koło Naukowe Geodetów działające przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a także reprezentanci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Koło Naukowe KNGK „Geoinformatyka” oraz, jako główny organizator, Koło Naukowe Geodetów „Dahlta”.
Patronat honorowy nad Forum objął dziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH prof. Stanisław Gruszczyński. Jednym z patronów medialnych wydarzenia była redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Sponsorami nagród dla najlepszych referatów zaprezentowanych przez koła naukowe byli: FlyTech UAV, GeoMax, ProGea Consulting oraz TPI. Dodatkowo wsparcia finansowego przy organizacji Forum udzielili: AGH oraz Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Ewa Trzebuniak (Koło Naukowe Geodetów ?Dahlta?)
|