Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-12-11| Mapy, Prawo

To samorząd zdecyduje, czy uwzględniać mapy powodziowe

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili projekt nowelizacji Prawa wodnego, który ma rozwiązać kontrowersje narosłe wokół stosowania map powodziowych w planowaniu przestrzennym.


To samorząd zdecyduje, czy uwzględniać mapy powodziowe

Przypomnijmy, że obecnie gminy i miasta mają obowiązek uwzględniania w dokumentach planistycznych (w tym w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego) stref zagrożenia zalaniem wyznaczonych na mapach powodziowych. Oznacza to na przykład, że poza pewnymi przypadkami trzeba na takich obszarach wprowadzać zakaz zabudowy.

W ocenie samorządowców regulacje te często okazują się szkodliwe. Po pierwsze, dlatego że mapy powodziowe nie uwzględniają inwestycji przeciwpowodziowych ukończonych po 2012 r. Po drugie, włodarze argumentują, że niektóre obszary zagrożenia wyznaczono na terenach gęsto zabudowanych lub takich, gdzie nigdy nie występowały powodzie. Wprowadzenie w tych miejscach zakazu zabudowy spowodowałoby dla miasta lub gminy spore problemy, również finansowe. Niektórzy samorządowcy argumentują ponadto, że konieczność uwzględnienia map powodziowych we wszystkich planach zagospodarowania w wyznaczonych ramach czasowych (30 miesięcy) jest nierealne.

W projekcie nowelizacji Prawa wodnego grupa posłów PiS proponuje, by uwzględnianie treści map powodziowych było nieobowiązkowe. Decyzja o tym, czy to zrobić, oraz w jakim zakresie, będzie należała do władz samorządowych.

Ustawodawcy proponują ponadto wprowadzenie przepisu, który umożliwi doraźne aktualizowanie map powodziowych. Obecnie dzieje się to w cyklach 6-letnich. Po zmianie prawa cykle pozostaną, ale prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej będzie mógł decydować się na doraźną aktualizację w dowolnym momencie, choć musi być to uzasadnione zajściem istotnych zmian w zakresie zagrożenia powodziowego.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama