|2015-12-10|
Geodezja, Instytucje
GUGiK 2016: więcej danych i ich użytkowników
Na stronach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ukazał się plan działalności na przyszły rok.
W porównaniu z planem na mijający rok cele GUGiK-u nie uległy zmianie, zmieniły się za to wartości wskaźników mających mierzyć realizację tych zamierzeń. I tak, Urząd chce: prowadzić, gromadzić, aktualizować i udostępniać dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zakładać i prowadzić krajową bazę GESUT oraz zintegrowany system informacji o nieruchomościach, a także opracować standardy techniczne i organizacyjne w zakresie geodezji i kartografii. Miernikiem tego zdania jest ilość danych zgromadzonych w PZGiK. W tym roku planowano osiągnąć poziom 258 TB, a w plan na przyszły rok to 360 TB.
Druga grupa celów obejmuje: wydawanie rozstrzygnięć w postępowaniach administracyjnych, udzielanie zawiadomień o sposobie rozpatrzenia skarg przez GGK, udzielanie wyjaśnień w zakresie stosowania przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz przeprowadzanie kontroli w zakresie przestrzegania i stosowania Pgik. Miernikiem jest tu udział decyzji uchylonych przez sądy administracyjne w stosunku do liczby wydanych decyzji administracyjnych – w 2016 r. docelowy poziom ma pozostać bez zmian w wysokości 2% (dla porównania w 2014 r. faktyczna wartość tego wskaźnika wyniosła 0,67%).
Trzecia grupa celów to: budowa i modernizacja systemów infrastruktury technicznej krajowej infrastruktury informacji przestrzennej, koordynacja i rozwój referencyjnych rejestrów informacji przestrzennej, zapewnienie powszechnego dostępu do zbiorów danych i usług danych przestrzennych administracji publicznej oraz wdrażanie i prowadzenie oraz koordynowanie polityki bezpieczeństwa w zakresie narzędzi, systemów i rozwiązań teleinformatycznych Urzędu. Za miernik posłuży tu średnia dzienna liczba unikalnych użytkowników korzystających ze zbiorów danych i usług danych przestrzennych. W 2015 r. miała ona wynieść 25 tys., a plan na przyszły rok to 26 tys. (co ciekawe, wartość osiągnięta w 2014 r. to blisko 28 tys.).
JK
|