wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-09| Teledetekcja

Nadchodzi nowa era satelitów radarowych

Podczas ostatniej Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej w Genewie podjęto decyzję, która ma mieć ogromny wpływ na przyszłość satelitarnych zobrazowań radarowych.


Nadchodzi nowa era satelitów radarowych <br />
Satelita radarowy Sentinel-1A (fot. ESA)
Satelita radarowy Sentinel-1A (fot. ESA)

Dotychczas do dyspozycji teledetekcyjnych satelitów radarowych dostępne było spektrum promieniowania elektromagnetycznego o szerokości 600 MHz. 4 lata przygotowań oraz kilka tygodni intensywnych negocjacji pozwoliły podwoić tę wartość. Co to oznacza dla teledetekcji?

– To przełomowa decyzja, która pozwoli opracować systemy SAR nowej generacji, a to z kolei umożliwi rozwój nowych zastosowań satelitarnych zobrazowań radarowych – wyjaśnia Evert Dudok, wiceprezes Airbus Defense and Space. Takie nowe systemy będą mogły generować zobrazowania w rozdzielczości sięgającej nawet 25 cm, oferując ponadto lepsze dane polarymetryczne usprawniające analizę np. roślinności czy infrastruktury.

W ocenie AD&S nowa generacja danych radarowych sprawdzi się choćby w pomiarach deformacji, które będzie można wykonywać z większą precyzją niż dotychczas. Pozwoli ponadto lepiej monitorować ruch na morzu, umożliwiając wykrywanie mniejszych jednostek, a także skuteczniej śledzić zmiany pokrycia terenu.

Firma Airbus Defense and Space informuje, że pracuje już nad nowymi satelitami radarowymi, które pozwolą skorzystać z możliwości, jakie oferuje szersze spektrum.

Źródło: AD&S, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS