|2007-05-17|
Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje
KE opublikowała plan uruchamiania INSPIRE
Zespół INSPIRE przedstawił dokument pt. „Transposition Phase 2007-2009”, zawierający szczegółowy plan realizacji fazy przeniesienia zapisów dyrektywy INSPIRE na grunt państw Wspólnoty przez Komisję Europejską i kraje członkowskie Unii Europejskiej.
Zgodnie z dyrektywą państwa Unii mają dwa lata na wprowadzenie w życie odpowiednich przepisów oraz podjęcie działań organizacyjnych i administracyjnych umożliwiających realizację INSPIRE. W fazie „transpozycji” Komisja Europejska powoła organizację niezbędną do zapewnienia koordynacji prac na poziomie wspólnotowym. Jednocześnie kraje członkowskie mają utworzyć odpowiednie struktury i mechanizmy do implementacji reguł dyrektywy na swoim obszarze, w tym utworzenie punktów kontaktowych, odpowiedzialnych za komunikację pomiędzy administracją danego kraju a Komisją w kwestii wdrażania INSPIRE.
Tzw. mapa drogowa przygotowana przez Drafting Team INSPIRE określa terminy ukończenia poszczególnych etapów prac. W przyszłym roku mają wejść w życie m.in. reguły dotyczące: monitorowania procesu wdrażania inicjatywy, wymiany danych, usług odnajdywania, oglądania i przesyłu danych. Opublikowany plan wdrażania INSPIRE różni się od opracowanego w ramach Fazy Przygotowawczej. Zmiany związane są m.in. z mapą drogową i procesem adaptacji dyrektywy i wynikają z ostatecznego zapisu dyrektywy uchwalonego w lutym br.. Szczegóły dotyczące spraw organizacyjnych oraz zakresu kompetencji poszczególnych zespołów pracujących nad implementacją INSPIRE zostaną przedstawione później w osobnym dokumencie (INSPIRE Organisational Structures and Processing 2007-2009).
Tyle z Brukseli, natomiast w dniu dzisiejszym (17 maja) w Krakowie rozpoczyna się sympozjum z cyklu „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, którego organizatorami są: Urząd Miasta Krakowa, Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, AGH i OPGK Kraków. Jest to już trzecia impreza zorganizowana pod hasłem INSPIRE przez środowisko krakowskie. W programie dominuje tematyka związana z aspektami zarządzania, dokumentowania i monitorowania dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii geoprzestrzennych. Patronat nad sympozjum objął Wiesław Potrapeluk, główny geodeta kraju.
Jerzy Przywara
|