wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-05-17| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

KE opublikowała plan uruchamiania INSPIRE


Zespół INSPIRE przedstawił dokument pt. „Transposition Phase 2007-2009”, zawierający szczegółowy plan realizacji fazy przeniesienia zapisów dyrektywy INSPIRE na grunt państw Wspólnoty przez Komisję Europejską i kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Zgodnie z dyrektywą państwa Unii mają dwa lata na wprowadzenie w życie odpowiednich przepisów oraz podjęcie działań organizacyjnych i administracyjnych umożliwiających realizację INSPIRE.
W fazie „transpozycji” Komisja Europejska powoła organizację niezbędną do zapewnienia koordynacji prac na poziomie wspólnotowym. Jednocześnie kraje członkowskie mają utworzyć odpowiednie struktury i mechanizmy do implementacji reguł dyrektywy na swoim obszarze, w tym utworzenie punktów kontaktowych, odpowiedzialnych za komunikację pomiędzy administracją danego kraju a Komisją w kwestii wdrażania INSPIRE.

Tzw. mapa drogowa przygotowana przez Drafting Team INSPIRE określa terminy ukończenia poszczególnych etapów prac. W przyszłym roku mają wejść w życie m.in. reguły dotyczące: monitorowania procesu wdrażania inicjatywy, wymiany danych, usług odnajdywania, oglądania i przesyłu danych.
Opublikowany plan wdrażania INSPIRE różni się od opracowanego w ramach Fazy Przygotowawczej. Zmiany związane są m.in. z mapą drogową i procesem adaptacji dyrektywy i wynikają z ostatecznego zapisu dyrektywy uchwalonego w lutym br.. Szczegóły dotyczące spraw organizacyjnych oraz zakresu kompetencji poszczególnych zespołów pracujących nad implementacją INSPIRE zostaną przedstawione później w osobnym dokumencie (INSPIRE Organisational Structures and Processing 2007-2009).

Tyle z Brukseli, natomiast w dniu dzisiejszym (17 maja) w Krakowie rozpoczyna się sympozjum z cyklu „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, którego organizatorami są: Urząd Miasta Krakowa, Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, AGH i OPGK Kraków. Jest to już trzecia impreza zorganizowana pod hasłem INSPIRE przez środowisko krakowskie. W programie dominuje tematyka związana z aspektami zarządzania, dokumentowania i monitorowania dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii geoprzestrzennych. Patronat nad sympozjum objął Wiesław Potrapeluk, główny geodeta kraju.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS