Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-04| GNSS, Teledetekcja

Misja balonu stratosferycznego Hevelius-4 - podejście drugie

W najbliższą niedzielę (6 grudnia o godzinie 10.30) z Obserwatorium Meteorologicznego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ul. Lwowska 1) nastąpi druga tegoroczna próba wystrzelenia balonu stratosferycznego Hevelius 4. Poprzednia, planowana na 14 listopada, została odwołana ze względu na bardzo niekorzystne warunki meteorologiczne. Termin zapasowy ustalono na następny dzień, tj. 7 grudnia.


Misja balonu stratosferycznego Hevelius-4 - podejście drugie

Głównym celem misji jest lot na wysokość ponad 25 km, pomiary wybranych parametrów atmosfery (ciśnienie, temperatura), pomiary parametrów lotu oraz dokonanie sferycznego nagrania ze stratosfery systemem kamer HD. Tegoroczna misja jest elementem wsparcia edukacyjnego misji kosmicznej Rosetta do komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, które ma zwiększyć zainteresowanie wśród studentów i przyszłych naukowców badaniami atmosfery, lotami wysokościowymi oraz eksploracją kosmosu. Dlatego na pokładzie balonu dodatkowym ładunkiem jest maskotka misji kosmicznej Rossetta.

Wydarzenie jest kolejnym z cyklu podboju stratosfery – balon Hevelius-3 udanie startowaÅ‚ w sierpniu 2014 roku, a Hevelius-2 w listopadzie 2012 roku i obydwa dostarczyÅ‚y wyjÄ…tkowo ciekawych fotografii, w tym zdjęć wyraźnie zakrzywionego globu oraz wielu użytecznych danych. MisjÄ™ współorganizuje Blue Dot Solutions oraz Polskie Forum Astronautyczne i Kosmonauta.net. Wszyscy zainteresowani tym wydarzeniem mogÄ… Å›ledzić przebieg misji on-line bÄ…dź uczestniczyć w nim bezpoÅ›rednio w Toruniu.

Mieczysław Kunz (Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu), Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions)


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS