wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-04| GNSS, Teledetekcja

Misja balonu stratosferycznego Hevelius-4 - podejście drugie

W najbliższą niedzielę (6 grudnia o godzinie 10.30) z Obserwatorium Meteorologicznego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ul. Lwowska 1) nastąpi druga tegoroczna próba wystrzelenia balonu stratosferycznego Hevelius 4. Poprzednia, planowana na 14 listopada, została odwołana ze względu na bardzo niekorzystne warunki meteorologiczne. Termin zapasowy ustalono na następny dzień, tj. 7 grudnia.


Misja balonu stratosferycznego Hevelius-4 - podejście drugie

Głównym celem misji jest lot na wysokość ponad 25 km, pomiary wybranych parametrów atmosfery (ciśnienie, temperatura), pomiary parametrów lotu oraz dokonanie sferycznego nagrania ze stratosfery systemem kamer HD. Tegoroczna misja jest elementem wsparcia edukacyjnego misji kosmicznej Rosetta do komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, które ma zwiększyć zainteresowanie wśród studentów i przyszłych naukowców badaniami atmosfery, lotami wysokościowymi oraz eksploracją kosmosu. Dlatego na pokładzie balonu dodatkowym ładunkiem jest maskotka misji kosmicznej Rossetta.

Wydarzenie jest kolejnym z cyklu podboju stratosfery – balon Hevelius-3 udanie startował w sierpniu 2014 roku, a Hevelius-2 w listopadzie 2012 roku i obydwa dostarczyły wyjątkowo ciekawych fotografii, w tym zdjęć wyraźnie zakrzywionego globu oraz wielu użytecznych danych. Misję współorganizuje Blue Dot Solutions oraz Polskie Forum Astronautyczne i Kosmonauta.net. Wszyscy zainteresowani tym wydarzeniem mogą śledzić przebieg misji on-line bądź uczestniczyć w nim bezpośrednio w Toruniu.

Mieczysław Kunz (Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu), Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS