Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-12-02| GNSS

Więcej sygnałów Galileo w kosmosie

Satelity europejskiego systemu Galileo nr 7 i 8 rozpoczęły nadawanie sygnałów nawigacyjnych.


Więcej sygnałów Galileo w kosmosie

Aparaty zostały wystrzelone 27 marca br. z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Od tego czasu urządzenia przechodziły rygorystyczne i długotrwałe testy sprawnościowe. Pod lupę wzięto przede wszystkim działanie usług nawigacyjnych. Szczególną uwagę poświęcono serwisowi regulowanemu publicznie (PRS), który wybranym służbom zapewni lepszą jakość pozycjonowania. Testy potwierdziły, że oferuje on oczekiwany poziom bezpieczeństwa. Badania objęły ponadto usługę poszukiwania i ratownictwa, która retransmituje sygnały nadawane przez specjalne boje ratunkowe. Również one zakończyły się pomyślnie.

– Testy przeprowadzane były z centrów kontroli Galileo w niemieckim Oberpfaffenhofen i włoskim Fucino, a także w jednostce badawczej w belgijskiej miejscowości Redu. W trakcie badań zweryfikowaliśmy m.in. nowe, unikatowe funkcje satelitów, takie jak możliwość przełączania się między różnymi zegarami atomowymi. Eksperymenty potwierdziły, że oba aparaty są w doskonałej kondycji – wyjaśnia David Sanchez-Cabezudo, menedżer orbitalnych testów Galileo w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Choć testowane satelity to trzeci i czwarty aparat Galileo bloku pełnej operacyjności (FOC), to de facto są to pierwsze tego typu urządzenia, które zostały włączone do konstelacji tego systemu. Dwa wystrzelone wcześniej (w sierpniu 2014 r.) trafiły bowiem na nieprawidłową orbitę, a Komisja Europejska nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji o ich losie.

Trzecia para satelitów FOC została wystrzelona we wrześniu br. i przechodzi właśnie testy orbitalne. Czwarta wystartuje 17 grudnia, a piąta – na wiosnę 2016 r.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama