Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-07| Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Ostrzegają przed górami lodowymi


Właśnie odbywa się czwarty etap regat Volvo Ocean Race, podczas którego jachty okrążają Przylądek Horn. Jest to szczególnie niebezpieczny rejon, w którym występują sztormy o sile 50 węzłów, a także góry lodowe. Dzięki danym z satelitów Envisat i Radarsat żeglarze uzyskują informacje, gdzie jest największe ryzyko zderzenia z górą lodową.
Kanadyjska firma teledetekcyjna C-CORE dostarcza obrazy pozyskane przez satelity Envisat i Radarsat, obejmujące rejon, w którym rozgrywane są zawody. Dzięki nim można ustalić aktualne położenie gór lodowych. Dane zarejestrowane przez satelity firma C-CORE opracowuje, używając oprogramowania Iceberg Detection Software i ciągu kilku godzin od wykonania zdjęć dostarcza żeglarzom. W wyniku tego opracowania załogi otrzymują informacje o rozmiarze, kształcie i położeniu gór lodowych.
Zastosowana technika umożliwia stwierdzenie, gdzie jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia góry lodowej, a także jej odłamków, które – choć niewielkie – są bardzo niebezpieczne dla jachtów.
Regaty Volvo Ocean Race odbywają się co 4 lata, a żeglarze pokonują trasę 31 250 mil morskich dookoła świata podzieloną na 9 etapów.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS