Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-12-01| Prawo

Nowe przepisy ws. EGiB w nowym roku

Nowelizacja rozporzÄ…dzenia ws. ewidencji gruntów i budynków zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw najpóźniej 18 grudnia, a zacznie obowiÄ…zywać miesiÄ…c później. InformacjÄ™ tÄ™ podaÅ‚ główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski podczas seminarium poÅ›wiÄ™conego projektowi ZSIN faza I (Warszawa, 30 listopada – 1 grudnia).


Nowe przepisy ws. EGiB w nowym roku

Przypomnijmy, że akt ten został podpisany 5 listopada. Główne cele rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków to:

• dostosowanie przepisów dotyczÄ…cych EGiB do zmian w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne,
• zharmonizowanie przepisów rozporzÄ…dzenia z innymi rejestrami publicznymi,
• doprecyzowanie niektórych zapisów w celu wyeliminowania wÄ…tpliwoÅ›ci interpretacyjnych, w tym np. definicji konturu budynku, bloku budynku czy gruntów rolnych zabudowanych,
• rozszerzenie katalogu budynków, które bÄ™dÄ… wyÅ‚Ä…czone z ujawniania w EGiB,
• wyeliminowanie nieprawidÅ‚owoÅ›ci w zaÅ‚Ä…cznikach do rozporzÄ…dzenia, w tym wzoru na pole powierzchni dziaÅ‚ki ewidencyjnej z uwzglÄ™dnieniem poprawki odwzorowawczej.

Warto dodać, że nowe przepisy wywołały na seminarium nt. projektu ZSIN dyskusję wśród przedstawicieli powiatów. Zwrócili oni uwagę, że jest to kolejne rozporządzenie narzucające nowe obowiązki zarówno na starostwa, jak i wykonawców prac geodezyjnych, a za tym nie idą żadne dodatkowe pieniądze. Padały np. wątpliwości, czy warto jest po raz kolejny rozbudowywać EGiB o atrybuty, które albo nie wydają się potrzebne, albo z powodzeniem mogłyby być zbierane przez inne podmioty. Jednym z takich atrybutów jest np. informacja, czy budynek ma dostęp do szerokopasmowego internetu.

W odpowiedzi na te wÄ…tpliwoÅ›ci GGK wyjaÅ›niÅ‚, że przy tworzeniu nowych przepisów GUGiK stara siÄ™ dziaÅ‚ać racjonalnie. Na przykÅ‚ad atrybut dotyczÄ…cy internetu wynika z wymogu jednej z unijnych dyrektyw. – Można by stworzyć na jej potrzebÄ™ odrÄ™bny rejestr, ale to z punktu widzenia paÅ„stwa byÅ‚oby nierozsÄ…dne – wyjaÅ›niÅ‚ Kazimierz Bujakowski. DodaÅ‚ jednoczeÅ›nie, że przy okazji ostatniej nowelizacji przepisów ws. EGiB wiele organów próbowaÅ‚o dopisać do tego rejestru wiele innych atrybutów. Na przykÅ‚ad Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju proponowaÅ‚o rozbudować EGiB o informacjÄ™ dotyczÄ…cÄ… wysokoÅ›ci budynków. – Wiele tygodni trwaÅ‚o przekonywanie, że w skali kraju bÄ™dzie to kosztować nawet 180 mln zÅ‚, a dane te już teraz każdy chÄ™tny samorzÄ…d może z powodzeniem pozyskać np. z chmury punktów ISOK – powiedziaÅ‚ GGK.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama