Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-30| GIS

Co trzeci zakład komunalny korzysta z systemu GIS

37% zakładów wodno-kanalizacyjnych posiada rozwiązania bazujące na systemach informacji geograficznej (GIS) do zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną, a 25% planuje wdrożyć podobny system w przeciągu 2 lat. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez firmę Esri Polska, która przepytała prawie 200 osób odpowiedzialnych za zarządzanie zakładami komunalnymi w Polsce. Firmy biorące udział w ankiecie obsługują od 5000 do 300 000 mieszkańców.


Co trzeci zakład komunalny korzysta z systemu GIS

Szczególnie duże zakłady wodno-kanalizacyjne dostrzegają korzyści płynące z systemów GIS, które pozwalają na sprawne zarządzanie całą siecią komunalną. Mniejsze przedsiębiorstwa nadal w większości przypadków polegają na wiedzy swoich pracowników. Jako główne zalety tego typu rozwiązań wskazuje się przede wszystkim możliwość szybkiej i łatwej paszportyzacji sieci. Dokładne przeniesienie struktury sieci w tym przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych do aplikacji wpływa na wyeliminowanie ryzyka uszkodzenia własnej i obcej infrastruktury technicznej. GIS pozwala także na szybką identyfikację wycieków i dostarcza informacje o tym, które zasuwy należy zamknąć aby usunąć awarię. Odcięcie odpowiednich sekcji uszkodzonej infrastruktury przyczynia się do oszczędności związanych ze zminimalizowaniem start wody oraz gwarantuje jej dopływ do jak największej liczby mieszkańców, co przekłada się na lepszą obsługę klienta. Dzięki systemom informacji geograficznej skrócony zostaje także czas realizacji wniosków przyłączeniowych.

– Dzięki wdrożeniu rozwiązania GIS dużo szybciej możemy określić warunki techniczne projektowania i budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. Proces ten trwał zwyczajowo 30 dni, teraz jesteśmy w stanie opracować je w ciągu 7 dni – mówi Małgorzata Komuda-Ołowska, dyrektor zakładu komunalnego w Halinowie.

Mimo iż ponad 1/3 badanych instytucji może pochwalić się systemem mapowym do zarządzania przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym, to nadal 62% zakładów funkcjonuje w oparciu o dokumentację papierową. W przypadku szybko rozwijających się gmin czy miast posiadanie planów w formie arkuszy papierowych znacznie utrudnia odnajdywanie poszczególnych działek i nanoszenie zmian dokonywanych w terenie. Potrzeba modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej coraz częściej idzie w parze z wdrażaniem systemu GIS. Z badań przeprowadzonych przez Esri Polska wynika, że co czwarty zakład komunalny w Polsce deklaruje chęć zakup nowoczesnego rozwiązania do zarządzania zakładem komunalnym.



– Nadal bardzo często wiedzę o szczegółowej lokalizacji infrastruktury wodnokanalizacyjnej posiadają pojedyncze osoby pracujące na terenie zakładu od wielu lat. Niespodziewana rezygnacja z pracy takich wartościowych pracowników może skutkować poważnymi konsekwencjami i prowadzić np. do częstszych awarii związanych z uszkodzeniem infrastruktury w wyniku braku wiedzy o jej dokładnej lokalizacji – mówi Krzysztof Kozłowski, Dyrektor Działu Administracji Samorządowej w Esri Polska.

O tym, że rozwiązania bazujące na GIS spełniają swoją funkcję świadczy deklaracja co czwartego przedstawiciela zakładu wod-kan, który w przeciągu dwóch lat planuje rozszerzyć funkcjonalność informatycznego systemu mapowego. Firmy rozważają między innymi integrację bazy danych z bazą danych klientów działu księgowości, co pozwoli np. na zbadanie realnego zapotrzebowania na wodę w danym gospodarstwie. Taka wiedza pozwoli zakładom na podjęcie decyzji o tym, która awaria powinna zostać usunięta w pierwszej kolejności aby zminimalizować straty finansowe związane z wyciekiem. Innym usprawnieniem jest utworzenie internetowej strefy klienta, która pozwoli na informowanie klienta o przerwach w dostawach wody, zgłaszanie awarii i dokonanie płatności online.



Badania wskazują, że prawie połowa respondentów (47%) nie wyraziła gotowości do wdrożenia rozwiązań klasy GIS w perspektywie dwóch lat. Może to być wynikiem jeszcze małej wiedzy na temat zalet systemów tego typu lub brak odpowiednich środków na zakup rozwiązania. Osoby odpowiedzialne za rozwój i zarządzanie zakładami komunalnymi w obszarze rozwiązań GIS nie widzą także potrzeby zmiany dostawcy tego typu rozwiązań. Tylko 7% ankietowanych wyraziło chęć skorzystania z systemów od innego integratora, a aż 64% nie ma zdania na ten temat.



Zaawansowane rozwiązania GIS wspomagają dokumentowanie, zarządzanie, planowanie oraz konserwację sieci wodociągów i kanalizacji. Systemy mogą być wykorzystane między innymi do paszportyzacji sieci i ewidencji awarii, ale także do obliczania podatku deszczowego, modelowania pracy sieci, planowania rozwoju sieci i remontów, ewidencji przyłączy i hydrantów, czy dostępu do danych o sieci w terenie.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS