|2015-11-25|
Teledetekcja
Nowy europejski satelita przyjrzy się fluorescencji
Europejska Agencja Kosmiczna podjęła decyzję o realizacji kolejnej satelitarnej misji teledetekcyjnej w ramach programu Earth Explorer. Celem przedsięwzięcia FLEX (Fluorescence Explorer) będzie badanie wegetacji poprzez monitoring zjawiska fluorescencji.
Fluorescencja roślin jest ściśle związana z procesem fotosyntezy, który pozwala organizmom przetwarzać dwutlenek węgla w energię. Monitorowanie tego zjawiska pozwoli lepiej zrozumieć obieg węgla w przyrodzie i efektywniej badać kondycję roślin. – FLEX umożliwi nam pozyskiwane informacji o rzeczywistej produkcji roślinnej, co przyda się w prowadzeniu zrównoważonej gospodarki rolnej – mówi dyrektor ESA Jan Woerner
Będzie to pierwsza misja badająca zjawisko fluorescencji z orbity okołoziemskiej. Co ciekawe, satelita będzie orbitować w tandemie z europejskim aparatem Setinel-3, którego pomiary mają uzupełniać dane zbierane przez FLEX-a.
Satelita FLEX ma zostać wystrzelony w 2022 roku.
Pierwszą zakończoną misją w ramach programu Earth Explorer jest GOCE. Celem przedsięwzięcia było zbadanie ziemskiej grawitacji z niespotykaną wcześniej dokładnością. Ponadto w trakcie realizacji są misje: SMOS, CryoSat-2 oraz Swarm, których celem jest badanie odpowiednio: zasolenia wody i wilgotności gleby, grubości pokrywy lodowej oraz ziemskiego pola magnetycznego.
Źródło: ESA, JK
|