Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-11-25| Teledetekcja

Nowy europejski satelita przyjrzy się fluorescencji

Europejska Agencja Kosmiczna podjęła decyzję o realizacji kolejnej satelitarnej misji teledetekcyjnej w ramach programu Earth Explorer. Celem przedsięwzięcia FLEX (Fluorescence Explorer) będzie badanie wegetacji poprzez monitoring zjawiska fluorescencji.


Nowy europejski satelita przyjrzy się fluorescencji

Fluorescencja roślin jest ściśle związana z procesem fotosyntezy, który pozwala organizmom przetwarzać dwutlenek węgla w energię. Monitorowanie tego zjawiska pozwoli lepiej zrozumieć obieg węgla w przyrodzie i efektywniej badać kondycję roślin. – FLEX umożliwi nam pozyskiwane informacji o rzeczywistej produkcji roślinnej, co przyda się w prowadzeniu zrównoważonej gospodarki rolnej – mówi dyrektor ESA Jan Woerner

Będzie to pierwsza misja badająca zjawisko fluorescencji z orbity okołoziemskiej. Co ciekawe, satelita będzie orbitować w tandemie z europejskim aparatem Setinel-3, którego pomiary mają uzupełniać dane zbierane przez FLEX-a.

Satelita FLEX ma zostać wystrzelony w 2022 roku.

Pierwszą zakończoną misją w ramach programu Earth Explorer jest GOCE. Celem przedsięwzięcia było zbadanie ziemskiej grawitacji z niespotykaną wcześniej dokładnością. Ponadto w trakcie realizacji są misje: SMOS, CryoSat-2 oraz Swarm, których celem jest badanie odpowiednio: zasolenia wody i wilgotności gleby, grubości pokrywy lodowej oraz ziemskiego pola magnetycznego.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama