wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-24| Geodezja

Obchody GIS Day 2015 w Katowicach

18 listopada br., w dniu święta użytkowników i pasjonatów systemów informacji geograficznej, w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja pt. „Modelowanie otaczającej nas przestrzeni z wykorzystaniem narzędzi GIS”, której organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach.


Obchody GIS Day 2015 w Katowicach

Podróż po świecie GIS-u rozpoczęliśmy od dalekiego Spitsbergenu, o którym opowiadał uczestnik wypraw na tę norweską wyspę dr Leszek Kolondra z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. O erze BigData mówił natomiast dr Adam Iwaniak z Wrocławskiego Instytutu Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji. Wskazywał on dobre praktyki w wykorzystaniu informacji przestrzennej w dobie lawinowego wzrostu ilości danych, które gromadzone są m.in. w bazie BDOT10k (o której mówiła Alicja Kulka, dyrektor WODGIK w Katowicach) i wykorzystywane w Otwartym Regionalnym Systemie Informacji Przestrzennej (ORSIP) utworzonym dla województwa śląskiego i zaprezentowanym przez Piotra Wojnowskiego.

Kolejnymi tematami poruszonymi na konferencji była leśna numeryczna mapa zaprezentowana przez Krzysztofa Majsterkiewicza i Juranda Irlika z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz ochrona przyrody z wykorzystaniem geoinformacji przybliżona przez Przemysława Skrzypca z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Z racji usytuowania muzeum na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, nie sposób było pominąć tematyki systemów informacji geograficznej w górnictwie, które zostały omówione w prezentacji dr hab. Violetty Sokoła-Szewioła z Politechniki Śląskiej.

Ukłonem w stronę gospodarza obiektu, w którym odbyła się konferencja była prezentacja firmy ESRI Polska. Poświęcono ją wykorzystaniu GIS-u w muzeum, którego budynki oraz wieżę wyciągową szybu kopalnianego mogliśmy podziwiać w trakcie prezentacji Jacka Siedlika z MGGP Aero i dzięki zdjęciom z portalu ukosne.pl. Wspomnianą wieżę planowaliśmy – dzięki uprzejmości firmy Geotronics Polska – pomierzyć skanerem laserowym i uwiecznić na zdjęciach wykonanych przez drona, który przywiózł na naszą konferencję dr Paweł Ćwiąkała z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ze względu na niesprzyjającą pogodę pomiar laserowy przeprowadzony został na sali konferencyjnej, na której też został zaprezentowany bezzałogowy statek latający.Wśród ponad trzystu uczestników konferencji byli przedstawiciele administracji (m.in. geodeta województwa śląskiego, geodetą województwa małopolskiego i śląski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego), pracownicy naukowi, pracownicy straży pożarnej, wodociągów, uczniowie szkół średnich wraz z opiekunami oraz studenci.

Źródło: WODGiK w Katowicach


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS