wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-24| Geodezja, Prawo

Za dwa tygodnie wchodzą w życie nowe przepisy o GESUT

W Dzienniku Ustaw (poz. 1938) opublikowano rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z 21 października 2015 r. w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT. Oznacza to, że przepisy wejdą w życie 8 grudnia.


Za dwa tygodnie wchodzą w życie nowe przepisy o GESUT

W kwestii powiatowych baz danych GESUT akt ten zastąpi obowiązujące od 5 kwietnia 2013 r. rozporządzenie ws. bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Przypomnijmy, że straciło ono ważność 13 stycznia 2015 roku.

Nowe przepisy nie są jednak kopią starych. W bieżącym rozporządzeniu m.in. wprowadzono bardziej szczegółowe regulacje dotyczące zakładania i aktualizacji powiatowej GESUT. I tak, tworzenie i aktualizacja tego rejestru ma się odbywać na podstawie danych z: PZGiK, narad koordynacyjnych, projektów budowlanych lub dokumentów załączonych do zgłoszenia budowy oraz z innych rejestrów publicznych lub od podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu. Aktualizacji danych w powiatowej bazie GESUT dokonuje się niezwłocznie po uzyskaniu niezbędnych danych lub informacji, jednak nie później niż po 30 dniach.

Rozporządzenie wzbogacono ponadto o regulacje dotyczące krajowej bazy GESUT (K-GESUT). Zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym K-GESUT zakłada i prowadzi Główny Geodeta Kraju w drodze przetworzenia danych i informacji zawartych w powiatowych bazach GESUT lub w innych materiałach. Rozporządzenie zakłada, że dane zgromadzone w tej bazie mają być aktualizowane w cyklu miesięcznym na podstawie plików różnicowych z pochodzących z poszczególnych powiatów lub niezwłocznie po uzyskaniu przez starostwa stosownych informacji „z innych rejestrów publicznych oraz od podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu” jednak nie później niż po 30 dniach.

Sporo zmian zaszło w załącznikach do rozporządzenia, które definiują obiekty przechowywane w bazach GESUT oraz K-GESUT. Stare rozporządzenie przewidywało przechowywanie w powiatowej GESUT danych o 90 obiektach na III poziomie szczegółowości. W nowych przepisach jest ich 84, a w krajowej bazie – 69.

Na publikację w Dzienniku Ustaw czekają jeszcze dwa geodezyjne rozporządzenia:
zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków;
w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@geodeta 44 chyba ściemniasz stawiam na któregoś doradce.
odpowiedz zgłoś
do geodeta 3 uzurpator jestem :)
odpowiedz zgłoś
Ja jednak poczekam bo nie wym Ka jes GESUT "Ka jes" system informatyczny do aktualizacji PRG. Podobnie będzie z Ka Gesutem. Najlepiej zróbmy Ka EGiB bo ZSiN (czytaj ssij z PODGiK) coś słabo wygląda.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
@geodeta 44 a kolega 44 to zastępca czy doradca?
 1 
odpowiedz zgłoś
do geodeta3 Bo ktoś musi pracować moi kochani :)
 1 
odpowiedz zgłoś
. eh no nie mam kompletnie żadnych informacji na ten temat, po prostu obserwuję co było i jest, cytując "czasy się zmieniają a Pan ciągle w komisjach". Co do reszty to zgadzam się z Tobą!!!
 1 
odpowiedz zgłoś
@geodeta1 skąd takie informacje o tych zastepcach i doradcach, to wlasnie w nich jest najwiekszy problem. Jak zostaną to nic się nie zmieni
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Geodeta2@ Władze to może się zmieniają, ale doradcy i zastępcy zostają;)
 5 
odpowiedz zgłoś
13 stycznia 2014 rok - nie 2015 r. "straciło ono ważność 13 stycznia 2014 roku". Tyle tych zmian, że najlepiej odczekać rok albo dwa aż się ustabilizuje. Nowa władza może znowu coś zmieni.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
nie doczytałem :) przepraszam
 1 
odpowiedz zgłoś
Trochę nieprecyzyjnie Tamto rozporządzenie jest już dawno uchylone: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130 000383
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS