|2015-11-24|
Geodezja, Prawo
Za dwa tygodnie wchodzą w życie nowe przepisy o GESUT
W Dzienniku Ustaw (poz. 1938) opublikowano rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z 21 października 2015 r. w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT. Oznacza to, że przepisy wejdą w życie 8 grudnia.
W kwestii powiatowych baz danych GESUT akt ten zastąpi obowiązujące od 5 kwietnia 2013 r. rozporządzenie ws. bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Przypomnijmy, że straciło ono ważność 13 stycznia 2015 roku.
Nowe przepisy nie są jednak kopią starych. W bieżącym rozporządzeniu m.in. wprowadzono bardziej szczegółowe regulacje dotyczące zakładania i aktualizacji powiatowej GESUT. I tak, tworzenie i aktualizacja tego rejestru ma się odbywać na podstawie danych z: PZGiK, narad koordynacyjnych, projektów budowlanych lub dokumentów załączonych do zgłoszenia budowy oraz z innych rejestrów publicznych lub od podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu. Aktualizacji danych w powiatowej bazie GESUT dokonuje się niezwłocznie po uzyskaniu niezbędnych danych lub informacji, jednak nie później niż po 30 dniach.
Rozporządzenie wzbogacono ponadto o regulacje dotyczące krajowej bazy GESUT (K-GESUT). Zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym K-GESUT zakłada i prowadzi Główny Geodeta Kraju w drodze przetworzenia danych i informacji zawartych w powiatowych bazach GESUT lub w innych materiałach. Rozporządzenie zakłada, że dane zgromadzone w tej bazie mają być aktualizowane w cyklu miesięcznym na podstawie plików różnicowych z pochodzących z poszczególnych powiatów lub niezwłocznie po uzyskaniu przez starostwa stosownych informacji „z innych rejestrów publicznych oraz od podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu” jednak nie później niż po 30 dniach.
Sporo zmian zaszło w załącznikach do rozporządzenia, które definiują obiekty przechowywane w bazach GESUT oraz K-GESUT. Stare rozporządzenie przewidywało przechowywanie w powiatowej GESUT danych o 90 obiektach na III poziomie szczegółowości. W nowych przepisach jest ich 84, a w krajowej bazie – 69.
Na publikację w Dzienniku Ustaw czekają jeszcze dwa geodezyjne rozporządzenia: • zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków; • w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.
JK
|