wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-23| GIS, Edukacja, Imprezy

Warszawa: wspólne obchody GIS Day

„Obraz codzienności” – pod takim hasłem w piątek, 20 listopada, pięć warszawskich uczelni po raz kolejny wspólnie obchodziło międzynarodowy dzień systemów informacji geograficznej. Tym razem gospodarzem wydarzenia był Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.


Warszawa: wspólne obchody GIS Day <br />
Dziekan WGiK PW prof. Alina Maciejewska dokonuje uroczystego otwarcia ?GIS w stolicy?
Dziekan WGiK PW prof. Alina Maciejewska dokonuje uroczystego otwarcia ?GIS w stolicy?

– Cieszę się, że tym razem – w roku jubileuszu Politechniki – Dzień GIS obchodzony jest na naszej uczelni – powiedziała dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska. – GIS kryje w sobie ogromne możliwości i zasługuje na naprawdę wielkie wydarzenie – dodała. Dziękując koordynatorom piątkowej uroczystości – Kołu Naukowemu Gospodarki Przestrzennej PW – dziekan Maciejewska zaznaczyła, że w kołach naukowych i w młodych osobach tkwi ogromny potencjał.

Prorektor PW prof. Władysław Wieczorek wyraził natomiast nadzieję, że kolejne obchody Dnia GIS na Politechnice Warszawskiej odbędą się już w nowym budynku Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii. – Pani dziekan powiedziała, że koła naukowe są wizytówką uczelni. Ich członkowie stanowią grupę najbardziej aktywnych, z których zawsze jesteśmy bardzo dumni. W nowo otwartym gmachu będzie specjalne piętro poświęcone działalności kół naukowych. Jestem pewien, że znajdzie się tam miejsce również dla studentów z Wydziału Geodezji i Kartografii – podsumował.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji „GIS w stolicy” był podróżnik i znakomity przewodnik Władysław Grodecki. Głównym celem jego wędrówek jest poszukiwanie śladów Polaków za granicą oraz odkrywanie ich historii. Na swoim koncie ma ponad 100 wypraw zagranicznych, w tym 3 samotne dookoła świata. Jest absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pracę magisterską pt. „Mapa panoramiczna Beskidu Niskiego”, napisaną pod kierunkiem prof. Felicjana Piątkowskiego, obronił w 1968 r. Pracował m.in. w Krakowskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym i odbył dwuletni kontrakt w Iraku. Dewizą życiową podróżnika są słowa św. Augustyna „Świat to księga, ktoś kto nie podróżuje, czyta jedną jej stronę”.


Władysław Grodecki w stroju z Bliskiego Wschodu

O tym, że systemy informacji geograficznej stają się coraz popularniejsze, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak GIS to nie tylko liczne możliwości, ale także pewne zagrożenia. Dr Mateusz Grygoruk z Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych przekonywał, że GIS-owe opracowania łatwo mogą stać się narzędziem manipulacji. W zależności od przyjętej generalizacji, symboliki, kolorystyki można uzyskać zupełnie inny odbiór danego zagadnienia. Dlatego twórca danej wizualizacji powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu opracowania map.
Ponadto kilkuset uczestników zgromadzonych w Małej Auli Politechniki Warszawskiej mogło wysłuchać prelekcji dotyczących Portalu Geostatystycznego Głównego Urzędu Statystycznego, wykorzystania GIS-u dla bezpieczeństwa Warszawy czy zastosowań technologii skanowania laserowego.

W programie tegorocznego „GIS w stolicy” oprócz wykładów nie zabrakło miejsca na konkursy. Wśród nich znalazły się m.in. teleturniej „1 z 10 – GIS Edition” oraz „GeoPolska” – zmagania o tytuł najbardziej GIS-owego nauczyciela akademickiego w stolicy. Spośród czterech kandydatów – dr hab. Robert Olszewski (WGiK PW), ppłk dr Paweł Kamiński (Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej), dr Dariusz Korpetta (Wydział Leśny SGGW) oraz dr hab. Wiesław Ostrowski (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW) – najlepiej z zadaniami konkursowymi poradził sobie reprezentant UW.


Uczestnicy konkursu „GeoPolska” musieli m.in. narysować kontury Polski, zaznaczyć Wisłę, granice województwa, w którym się urodzili czy największe jezioro w kraju. Bezkonkurencyjny okazał się dr hab. Wiesław Ostrowski (na fot.)

W ramach obchodów Dnia GIS odbyły się również warsztaty. W ich trakcie uczestnicy mogli się zapoznać m.in. z możliwościami takich aplikacji jak: DIVI (środowisko GIS do pracy w sieci), QGIS, LP Viewer (oprogramowanie służące m.in. do wizualizacji chmury punktów) oraz LP360 (narzędzie pozwalające na generowanie produktów pochodnych z chmur punktów, np. numerycznego modelu terenu).


Stoiska firmowe przed Małą Aulą PW

Organizatorami „GIS-u w stolicy” byli: Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW, Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW „Geoida”, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej SGGW, Koło Naukowe „Gisowcy” SGGW, Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji UW, Koło Naukowe „Geopixel” WAT, Szkoła Główna Służby Pożarniczej.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do ssss radzę przeczytać dokładnie kim jest ten "przebrany za araba" zanim zaczniesz wylewać żółć za własne życiowe porażki
odpowiedz zgłoś
A co ~ssss? Szarpałbyś jak geodeta podziały? Uroda to niestety kwestia gustu a nie guściku.
 1 
odpowiedz zgłoś
czołem magisterki takie łądne dziewczyny a się zmarnują w podgikach za 1500-2000zł. Smutne to. Smutne jest także to, że profesor przebiera się za araba, że niby naiwni studenci uwierzyli, że będą pracować w krajach arabskich na wspaniałych kontraktach. Na takich kontraktach geodeta dyma po pustyni 20 kilometrów z gpsem w jednej ręce w drugiej z młodkiem, bez wody- trzeciej ręki nie ma. Ciąg dalszy ściemy i oszustwa.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
O! na pierwszym zdjęciu Profesor Zdrówko z "Wiem co jem" ;D
 1 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS