|2015-11-23|
GIS, Imprezy
GIS Day 2015 na UMCS już za nami
350 osób odwiedziło 18 listopada Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, aby dowiedzieć się, czym są i jakie zastosowanie mają systemy informacji geograficznej.
Podczas trzech sesji referatowych zaprezentowano 13 referatów tematycznych. W międzyczasie odbyło się 11 szkoleń warsztatowych oraz przeprowadzono gry terenowe dla ośmiu grup. Hol Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej na czas wydarzenia stał się Otwartą Strefą Pokazową, w której zaprezentowało się 8 firm i instytucji z regionu lubelskiego.
Wśród prelegentów byli zarówno pracownicy naukowi, przedstawiciele firm z branży GIS oraz osoby, które w swojej pracy wykorzystują narzędzia GIS do wspomagania procesów decyzyjnych oraz planowania nowych inwestycji. Środowisko akademickie reprezentowali twórcy kierunku geoinformatyka na UMCS: dr Leszek Gawrysiak z prezentacją dotyczącą rynku pracy GIS w Polsce i na świecie oraz dr hab. Przemysław Stpiczyński, który przedstawił zastosowania superkomputerów w przetwarzaniu danych przestrzennych. Ponadto pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej tej uczelni – dr Waldemar Kociuba oraz dr Grzegorz Gajek – przybliżyli możliwości wykorzystania skaningu laserowego, prezentując dotychczasowe osiągnięcia, a także wykonując skan Auli wraz ze zgromadzonymi w niej osobami.
Nie zabrakło również przedstawicieli studentów: Joanna Borowska i Aleksandra Dąbrowska opowiedziały o działalności i zrealizowanych projektach Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków GeoIT. Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili przedstawiciele czołowych firm geoinformatycznych, geodezyjnych i informatycznych Lubelszczyzny (i nie tylko), takich jak: DataArt, GIS-EXPERT, Esri Polska, GIS Support, Geosystems, OPGK Lublin, PD Co oraz IUNG. Podejmowana tematyka dotyczyła praktycznych zastosowań GIS, a w wielu przypadkach stanowiła zachętę do dalszej edukacji w kierunku realizacji omawianych rozwiązań. Słuchaczami sesji referatowych byli zarówno studenci UMCS, jak i licznie przybyli uczniowie szkół średnich z Lublina i okolic.
Tematyka podejmowana w ramach warsztatów prowadzonych z myślą o uczniach obejmowała takie zagadnienia, jak: „Praca z mapą hipsometryczną i wstęp do NMT”, „Wstęp do analizy przestrzennej na podstawie badań dr. Johna Snowa”, „Tworzenie wizualizacji 3D fragmentu miasta Lublin z wykorzystaniem ArcScene” czyz „Zastosowanie narzędzi informatycznych (HTML +CSS) do prezentacji danych geoinformatycznych w Internecie”. Równolegle przeprowadzono dwie gry „Podchody pod GIS” oraz „Geocatching” pozwalające uczestnikom zmierzyć się z wyzwaniami orientacji w terenie z wykorzystaniem zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych technologii.
Tegoroczny Dzień GIS-u został zorganizowany przez Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków GeoIT oraz Pracownię Geoinformacji Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Mamy nadzieję, że GIS Day 2015 na UMCS pozwolił wielu młodym ludziom przekonać się, jak praktycznym i uniwersalnym narzędziem są systemy informacji geograficznej.
Joanna Borowska, Aleksandra Dąbrowska (Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków GeoIT); fot. Beata Chabudzińska, Liwia Gogacz
|