wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-11-23| GIS, Imprezy

GIS Day 2015 na UMCS już za nami

350 osób odwiedziło 18 listopada Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, aby dowiedzieć się, czym są i jakie zastosowanie mają systemy informacji geograficznej.


GIS Day 2015 na UMCS już za nami

Podczas trzech sesji referatowych zaprezentowano 13 referatów tematycznych. W międzyczasie odbyło się 11 szkoleń warsztatowych oraz przeprowadzono gry terenowe dla ośmiu grup. Hol Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej na czas wydarzenia stał się Otwartą Strefą Pokazową, w której zaprezentowało się 8 firm i instytucji z regionu lubelskiego.

Wśród prelegentów byli zarówno pracownicy naukowi, przedstawiciele firm z branży GIS oraz osoby, które w swojej pracy wykorzystują narzędzia GIS do wspomagania procesów decyzyjnych oraz planowania nowych inwestycji. Środowisko akademickie reprezentowali twórcy kierunku geoinformatyka na UMCS: dr Leszek Gawrysiak z prezentacją dotyczącą rynku pracy GIS w Polsce i na świecie oraz dr hab. Przemysław Stpiczyński, który przedstawił zastosowania superkomputerów w przetwarzaniu danych przestrzennych. Ponadto pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej tej uczelni – dr Waldemar Kociuba oraz dr Grzegorz Gajek – przybliżyli możliwości wykorzystania skaningu laserowego, prezentując dotychczasowe osiągnięcia, a także wykonując skan Auli wraz ze zgromadzonymi w niej osobami.Nie zabrakło również przedstawicieli studentów: Joanna Borowska i Aleksandra Dąbrowska opowiedziały o działalności i zrealizowanych projektach Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków GeoIT. Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili przedstawiciele czołowych firm geoinformatycznych, geodezyjnych i informatycznych Lubelszczyzny (i nie tylko), takich jak: DataArt, GIS-EXPERT, Esri Polska, GIS Support, Geosystems, OPGK Lublin, PD Co oraz IUNG. Podejmowana tematyka dotyczyła praktycznych zastosowań GIS, a w wielu przypadkach stanowiła zachętę do dalszej edukacji w kierunku realizacji omawianych rozwiązań. Słuchaczami sesji referatowych byli zarówno studenci UMCS, jak i licznie przybyli uczniowie szkół średnich z Lublina i okolic.

Tematyka podejmowana w ramach warsztatów prowadzonych z myślą o uczniach obejmowała takie zagadnienia, jak: „Praca z mapą hipsometryczną i wstęp do NMT”, „Wstęp do analizy przestrzennej na podstawie badań dr. Johna Snowa”, „Tworzenie wizualizacji 3D fragmentu miasta Lublin z wykorzystaniem ArcScene” czyz „Zastosowanie narzędzi informatycznych (HTML +CSS) do prezentacji danych geoinformatycznych w Internecie”. Równolegle przeprowadzono dwie gry „Podchody pod GIS” oraz „Geocatching” pozwalające uczestnikom zmierzyć się z wyzwaniami orientacji w terenie z wykorzystaniem zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych technologii.

Tegoroczny Dzień GIS-u został zorganizowany przez Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków GeoIT oraz Pracownię Geoinformacji Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Mamy nadzieję, że GIS Day 2015 na UMCS pozwolił wielu młodym ludziom przekonać się, jak praktycznym i uniwersalnym narzędziem są systemy informacji geograficznej.

Joanna Borowska, Aleksandra Dąbrowska (Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków GeoIT); fot. Beata Chabudzińska, Liwia Gogacz


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS